Poznań stanie się kolejną Światową Stolicę Książki UNESCO? Miasto właśnie stara się o przyznanie tego tytułu. Możliwe, że uda się to dzięki niedawnemu odkryciu w jednej z bibliotek.
Poznań / fot. David Castor/ Wikimedia Commons/CC0Być może już wkrótce na mapę UNESCO trafi kolejne polskiego miasto. Jak się okazuje, Poznań będzie chciał pretendować do tego miana Światowej Stolicy Książki UNESCO za dwa lata.
Za dwa lata kolejne polskie miasto na mapie UNESCO?
UNESCO co roku przyznaje jednemu z miast tytuł Światowej Stolicy Książki. W zeszłym roku to miano przypadło Akrze, czyli stolicy Ghany. 23 kwietnia 2024 roku, w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, tytuł ten przyznano Strasburgowi we Francji.
Na przestrzeni lat tylko jedno z polskich miast nosiło ten tytuł. Chodzi o Wrocław, który w 2016 był mianowany na Stolicę Książki. To oznacza, że Poznań dopiero za dwa lata będzie mógł starać się o to miano. Wszystko przez pewien formalny wymóg. Musi minąć 10 lat od roku, w którym inne miasto z danego kraju dzierżyło ten tytuł.
Poznań zostanie Światową Stolicą Książki?
Niewykluczone, że Poznań za dwa lata faktycznie zdobędzie tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO. Niedawno w tym mieście w Bibliotece Uniwersytetu Poznańskiego odnaleziono książki należące kiedyś do prywatnego zbioru Jakuba i Wilhelma Grimmów.
Miasto może się też pochwalić licznymi akcjami promującymi czytelnictwo. Co roku rozdaje się tam Poznańską Nagrodę Literacką imienia Adama Mickiewicza oraz stypendium imienia Stanisława Barańczaka, czy Nagrodę Łukaszewicza.
Tam odbywają się również Poznańskie Targi Książki. Wydarzenie to przyciąga uwagę czytelników z całej Polski. To właśnie tam przez kilka dni można wziąć udział w ciekawych spotkaniach z autorami, czy osobami z branży wydawniczej.
Ciekawą inicjatywą jest również plebiscyt Fest Księgarnia. Dotychczas obył się on trzykrotnie. W wydarzeniu tym poznaniacy mogą wybrać swoją ulubioną księgarnię kameralną.
W Poznaniu funkcjonuje też Wydawnictwo Miejskie Posnania. Ta wyjątkowa oficyna wydawnicza zajmuje się publikacjami związanymi z regionem. Ważnym miejscem na mapie miasta jest również Biblioteka Raczyńskich, czyli miejsca biblioteka publiczna założona jeszcze w XIX wieku.
Zastępca prezydenta – Jędrzej Solarski – uważa, że przyznanie miastu tytułu Światowej Stolicy Książki byłoby niesamowitym wydarzeniem dla miasta. Pomogłoby wesprzeć rozwój i promocję czytelnictwa. Mężczyzna stwierdził również:
Wszelkie inicjatywy związane z szeroko pojętym rozwojem czytelnictwa podejmowane nie tylko przez Bibliotekę Raczyńskich, ale również inne podmioty, predestynują miasto do podjęcia działań w tym zakresie.
Przeczytaj także:
- Ruszają Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie!
- „Kairos" Jenny Erpenbeck z Międzynarodowym Bookerem 2024!
- Czy książka to dobry prezent? Książki na Dzień Matki, Dzień Dziecka i Dzień Ojca. Szósty odcinek podcastu "Co tam? Czytam!"
- Oto czytelnicy nagrodzeni w plebiscycie „Najlepsza książka na wiosnę" 2024
źródło: gloswielkopolski.pl
Tagi: literatura, biblioteka, bracia Grimm,