Właśnie dowiedzieliśmy się, że laureatką Międzynarodowej Nagrody Bookera została Jenny Erpenbeck. Wyróżniono jej dotąd niewydaną w Polsce powieść Kairos. W naszym kraju pisarka znana jest za sprawą książek Klucz do ogrodu, Słownik, Jeszcze nie wieczór czy Iść, szedł, poszedł.
Jak czytamy w uzasadnieniu werdyktu na stronie internetowej Nagrody Bookera, Kairos to intymna i wyniszczająca opowieść o drodze dwojga kochanków przez ruiny dawnego związku, osadzona na tle wstrząsającego okresu w historii Europy. Książkę z języka niemieckiego na angielski przełożył Michael Hofmann.
Poniżej obejrzeć możecie nagranie z gali Bookera:
Kairos - o czym jest książka tegorocznej laureatki Międzynarodowego Bookera?
W powieści odkrywamy losy dwojga ludzi, którzy poznają się 11 lipca 1986 roku w Berlinie, w komunikacji miejskiej. Ona to studentka, on jest wyraźnie starszy, ma żonę. Romans wybucha nagle i bardzo gwałtownie, tych dwoje łączy miłość do sztuki, muzyki, a związek scala konieczność zachowania związku w tajemnicy. Pewnego dnia kobieta popełnia błąd, którego partner nie może jej wybaczyć. Tak na pięknym obrazie ich związku tworzy się pęknięcie, a w życie naszych bohaterów wkraczają okrucieństwo, nadużywanie władzy, kara. Ale zmienia się też świat: po upadku NRD rozpada się wszystko to, co ludzie mogli uważać za pewnik. Zaczyna się nowa era - czas wielkich zysków, ale i ogromnych strat.
Jenny Erpenbeck - książki pisarki
Jenny Erpenbeck jest pisarką zaangażowaną społecznie i często podejmującą tematy trudne. Nie jest to pierwszy raz, gdy osadza akcję w czasach przemian po upadku NRD. W powieści Geschichte vom alten Kind ukazywała niełatwą sytuację osób, które nie potrafiły odnaleźć się w nowej rzeczywistości po połączeniu Niemiec Wschodnich i Zachodnich. Z kolei w powieści Klucz do ogrodu pisarka wykorzystuje dom i otaczający go ogród jako pretekst do ukazania upływającego czasu, a wraz z nim – przemijania i nieodwracalnego odchodzenia w niepamięć ważnych, wciąż aktualnych jeszcze spraw – podkreślała Magdalena Galiczek-Krempa w naszej redakcyjnej recenzji tej książki. W powieści Iść, szedł, poszedł pisarka również snuła refleksje dotyczące przemijania, zastanawiając się nad tym, jak poradzić sobie ze śmiercią, odejściem bliskich nam osób. Podobny temat powraca w jej ksiażce Jeszcze nie wieczór.
International Booker Prize to jedna z najważniejszych międzynarodowych nagród literackich, przyznawana książkom, które zostały przełożone na język angielski. Wśród dotychczasowych laureatów jest m.in. Olga Tokarczuk za powieść Bieguni czy Georgi Gospodinow, wyróżniony za Schron przeciwczasowy. Ten ostatni uczestniczył w tegorocznej gali Bookera i życzył laureatce, by – podobnie jak on - spróbowała znaleźć czas na pisanie nowych książek.
Kim jest Jenny Erpenbeck?
Sama Jenny Erpenbeck wywodzi się z inteligenckiej rodziny. Jej dziadkowie byli pisarzami, mama przekładała na język niemiecki powieści egipskiego noblisty, Nadżiba Mahfuza. Sama pisarka kształciła się na introligatorkę, by zostać później reżyserką teatralną, związaną również z operą. Z czasem zaczęła również pisać, w 2018 roku otrzymała pierwszą nominację do Bookera. Krytycy zaczęli wskazywać ją wówczas jako kandydatkę do otrzymania Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.
Przebieg tegorocznej rywalizacji o Bookera był dla Polaków bardzo emocjonujący. Na długiej liście nominowanych znalazła się bowiem Urszula Honek. Była to trzecia - po Oldze Tokarczuk i Wioletcie Grzegorzewskiej – polska pisarka nominowana do Międzynarodowego Bookera.
Tagi: literatura,