Nowojorska biblioteka skrywała nieznane prace najwybitniejszych twórców. Wśród nich nieznane utwory Chopina!

Data: 2024-10-29 13:25:46 | aktualizacja: 2024-10-29 13:25:47 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Kurator muzeum w Nowym Jorku dokonał wyjątkowego odkrycia w muzealnej bibliotece! Odnalazł on manuskrypt partytury będącej nieznanym dotąd walcem Fryderyka Chopina! Media na całym świecie huczą, a co oznacza to dla polskiej kultury?

Fryderk Chopin
fot. domena publiczna

Fryderyk Chopin to polski kompozytor i pianista, który przyszedł na świat w Żelazowej Woli. Do dziś uznaje się go za jednego z najsłynniejszych kompozytorów czasów romantycznych oraz najważniejszych polskich muzyków. Właśnie w nowojorskiej bibliotece odnaleziono pewien ważny manuskrypt. Badacze twierdzą, że to prawdziwa sensacja.

Wyjątkowe odkrycie w nowojorskim muzeum

Robinson McClellan to kurator pracujący w bibliotece i muzeum Morgan. Placówka ta znajduje się na Manhattanie w Nowym Jorki. Już jakiś czas temu, dokonano tam pewnego wyjątkowego odkrycia, o czym właśnie poinformował magazyn "New York Times". Kurator w zbiorze pamiątek wyszukał między innymi pocztówki podpisane przez Picassa, listy Brahmsa i Czajkowskiego oraz pewien intrygujący manuskrypt!

Przeczytaj także: Pierwsza miłość odc. 3881 i 3882 streszczenie: Arek raz jeszcze złamie serce Marcie? Laura wkroczy do akcji

Takiego odkrycia nikt się nie spodziewał. Robinson McClellan kurator w bibliotece i muzeum Morgan na nowojorskim Manhattanie podczas wiosennych porządków przeglądał kolekcję pamiątek zgromadzoną w muzealnej bibliotece. Znalazł pocztówki podpisane przez Picassa, listy Brahmsa i Czajkowskiego oraz niezwykle interesujący manuskrypt. Był na nim zapis partytury, a wszystko wskazuje na to, że to nieznany wcześniej walc Fryderyka Chopina.

Rękopis Chopina? Ekscytująca zagadka

McClellan spędził wiele godzin na przeszukiwaniu pamiątek po słynnych postaciach. Nagle jego oczom ukazał się przedmiot numer 147. Był to niewielki skrawek papieru z napisem "walc". Nie brakowało również podpisu Chopina. Dziennik podaje dokładny opis: 

Był to podniszczony zapis nutowy wielkości karty z katalogu z drobną notatką i wyraźnie widocznym nazwiskiem

Jak opowiada McClellan, jego pierwszą reakcją było ogromne zdziwienie. Przyznał on również, że nie był od razu w stanie stwierdzić, czy utwór jest oryginalną kompozycją Chopina. Zaintrygowany, zrobił zdjęcie i zagrał melodię na cyfrowym pianinie, nie mając jednak całkowitej pewności co do pochodzenia walca.

Zaginiony walc słynnego muzyka?

Póki co badacze starają się potwierdzić autentyczność manuskryptu. Pierwszą osobą, która się dowiedziała o odkryciu był Jeff Kallberg z Uniwersytetu Pensylwanii. Badacz przyznał, że nigdy wcześniej nie widział niczego podobnego. Wspomniał on również o swojej reakcji na tę informację:

Opadła mi szczęka. Wiedziałem, że niczego takiego wcześniej nie widziałem.

Rękopis przeszedł dokładne badania, w tym analizę w podczerwieni i ultrafiolecie, która wykazała, że został napisany na papierze z XIX wieku przy użyciu charakterystycznego atramentu żelazowo-galowego. Dodatkowo wiele czynników wskazuje, że to styl Chopina, choć kompozycja jest krótka i pełna niezwykłych oznaczeń dynamicznych. Pojawiają się również pewne błędy rytmiczne. Co nie jest do końca typowe dla twórczości muzyka. Skonsultowano się również z zewnętrznymi ekspertami. 

McClellan dodał także równocześnie, że:

Jesteśmy całkowicie pewni naszych konkluzji. Teraz nadszedł czas, by pokazać to światu, aby mógł wyrobić sobie własne zdanie

Poniżej możecie posłuchaj, jak brzmi nowo odnaleziony walc:

Muzykolog Ewa Bogula-Gniazdowska z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina nazwała odkrycie „prawdziwą sensacją,” podkreślając, że może ono rzucić nowe światło na twórczość wielkiego polskiego kompozytora i poszerzyć wiedzę o jego niepublikowanych dziełach.

Przeczytaj także:


 

źródła: www.nytimes.com ; pap.pl 

Tagi: literatura, biblioteka, aktualności literackie,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Polska Chopina Przewodnik po miejscach związanych z pobytem kompozytora
Alban-Juarez Marita, Sławińska-Dahlig Ewa1
Okładka książki -  Polska Chopina Przewodnik po miejscach związanych z pobytem kompozytora

Książka ma charakter ilustrowanego przewodnika po miejscach związanych z pobytem Fryderyka Chopina na ziemiach polskich. Opis obejmuje miejscowości uporządkowane...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje