Jak wyglądała kondycja bibliotek w Polsce pod koniec 2023 roku? Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie raport, w którym przedstawił analizę działalności publicznych książnic w minionym roku. Jak się okazuje, liczby pojawiające się w raporcie przynoszą powody do radości: czytelników przybywa, a z bibliotek wypożycza się coraz więcej książek!
Biblioteki publiczne to niezwykle ważne instytucje, które wspierają rozwój czytelnictwa i zapewniają dostęp do literatury. Jak co roku, Główny Urząd Statystyczny przygotował zestawienie, w którym podsumował działalność bibliotek za rok miniony. Okazuje się, że z roku na rok przybywa osób, które korzystają z tych placówek!
Spada liczba bibliotek działających w Polsce
Przede wszystkim z raportu GUS dowiadujemy się, że w zeszłym roku w Polsce działało 7 570 bibliotek i filii. To dobra i zła wiadomość jednocześnie, bo choć liczba może imponować, to jest to kolejny spadek względem roku poprzedniego. Przypomnijmy: w czerwcu 2023 roku raport GUS wskazywał, że działało 7 638 bibliotek, czyli aż o 68 więcej niż w obecnie przedstawionym raporcie. To kolejny spadek – w ostatnich latach regularnie liczba bibliotek i filii spada (dla przykładu w raporcie z 2022 roku liczba działających bibliotek wynosiła 7693; w ciągu 2 lat zamknięto więc 123 biblioteki!).
Utrzymuje się również trend wskazujący na większą działalność bibliotek na wsiach niż w miastach. Aż 64,6% placówek prowadziło działalność się na wsiach. Największa biblioteka funkcjonowała natomiast w województwie mazowieckim, a najmniejsza w podlaskim. Biblioteki zajmowały się prowadzeniem 871 oddziałów dla dzieci i młodzieży, a także 751 punktów bibliotecznych. Cały księgozbiór bibliotek publicznych liczy sobie ponad 124 miliony woluminów. Placówki posiadają również zbiory specjalne, na które składa się około 6 milionów materiałów bibliotecznych. Ponad połowa z nich to materiały audiowizualne.
Mniej bibliotek, więcej czytelników. Jak wyglądał rok 2023 dla bibliotekarzy?
Okazuje się, że przybywa osób, które korzystają z usług bibliotek publicznych! W ubiegłym roku odnotowano 6,3 miliona zarejestrowanych użytkowników, czyli posiadających aktywne konto i ważną kartę biblioteczną. Porównując z zeszłym rokiem, liczba czytelników wzrosła o 5,2%.
Czytelnicy to natomiast osoby użytkownicy, którzy w ciągu roku wypożyczyli przynajmniej jedną publikację. Ich liczba wyniosła 5,3 miliona osób, tym samym notując wzrost aż o 4,5%. Najliczniejszą grupą czytelników były osoby w wieku od 25 do 44 lat (25%). Osoby uczęszczające do szkół równie chętnie korzystały z bibliotek. Stanowiły one około 30% wszystkich czytelników.
W ciągu całego roku czytelnicy wypożyczyli prawie 98 milionów książek, co w porównaniu z 2022 roku stanowi wzrost o 3,6%. Na miejscu udostępniono natomiast 4,9 milionów księgozbioru.
Biblioteki to popularyzatorzy literatury
Biblioteki to nie tylko placówki, w których można wypożyczać książki. W zeszłym roku zorganizowano tam prawie 200 tysięcy imprez stacjonarnych oraz 1,6 tysiąca imprez online. W jednym i drugich udział wzięło ponad 6 milionów osób.
Dodatkowo biblioteki zorganizowały aż 535 konferencji i seminariów. Warto również wspomnieć, że użytkownicy placówek mogą skorzystać z komputerów. Okazuje się, że aż 96,3% wszystkich placówek posiada na stanie komputer.
Nie można również zapomnieć o procesie cyfryzacji bibliotek. Sporo z nich oferuje katalog online, możliwość zdalnej rezerwacji materiałów, możliwość zdalnego składania zamówień, czy też zdalną możliwość przedłużenia terminu zwrotu materiałów.
Przeczytaj także:
- Jak napisać bestseller? Co stoi za sukcesem niektórych książek? Jedenasty odcinek podcastu "Co tam? Czytam!"
- Setki książek za 9,99 zł trafiły do Biedronki
- Książki Wydawnictwa BIS z nominacjami do 31. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego
- Zmiany w prawie autorskim. Pisarze i tłumacze: "Prosimy o zabezpieczenie przyszłości literatury"
źródło: GUS
Tagi: literatura, biblioteki, raporty, biblioteki publiczne, statystyki czytelnictwa,