Bibliotek coraz mniej, czytelników... więcej! Mamy dane GUS dot. liczby bibliotek w Polsce

Data: 2024-06-27 09:37:45 | aktualizacja: 2024-06-26 22:12:53 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Jak wyglądała kondycja bibliotek w Polsce pod koniec 2023 roku? Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie raport, w którym przedstawił analizę działalności publicznych książnic w minionym roku. Jak się okazuje, liczby pojawiające się w raporcie przynoszą powody do radości: czytelników przybywa, a z bibliotek wypożycza się coraz więcej książek!

Regał z książkami w bibliotece publicznej

Biblioteki publiczne to niezwykle ważne instytucje, które wspierają rozwój czytelnictwa i zapewniają dostęp do literatury. Jak co roku, Główny Urząd Statystyczny przygotował zestawienie, w którym podsumował działalność bibliotek za rok miniony. Okazuje się, że z roku na rok przybywa osób, które korzystają z tych placówek!

Spada liczba bibliotek działających w Polsce

Przede wszystkim z raportu GUS dowiadujemy się, że w zeszłym roku w Polsce działało 7 570 bibliotek i filii. To dobra i zła wiadomość jednocześnie, bo choć liczba może imponować, to jest to kolejny spadek względem roku poprzedniego. Przypomnijmy: w czerwcu 2023 roku raport GUS wskazywał, że działało 7 638 bibliotek, czyli aż o 68 więcej niż w obecnie przedstawionym raporcie. To kolejny spadek – w ostatnich latach regularnie liczba bibliotek i filii spada (dla przykładu w raporcie z 2022 roku liczba działających bibliotek wynosiła 7693; w ciągu 2 lat zamknięto więc 123 biblioteki!).

Utrzymuje się również trend wskazujący na większą działalność bibliotek na wsiach niż w miastach. Aż 64,6% placówek prowadziło działalność się na wsiach. Największa biblioteka funkcjonowała natomiast w województwie mazowieckim, a najmniejsza w podlaskim. Biblioteki zajmowały się prowadzeniem 871 oddziałów dla dzieci i młodzieży, a także 751 punktów bibliotecznych. Cały księgozbiór bibliotek publicznych liczy sobie ponad 124 miliony woluminów. Placówki posiadają również zbiory specjalne, na które składa się około 6 milionów materiałów bibliotecznych. Ponad połowa z nich to materiały audiowizualne.

Mniej bibliotek, więcej czytelników. Jak wyglądał rok 2023 dla bibliotekarzy?

Okazuje się, że przybywa osób, które korzystają z usług bibliotek publicznych! W ubiegłym roku odnotowano 6,3 miliona zarejestrowanych użytkowników, czyli posiadających aktywne konto i ważną kartę biblioteczną. Porównując z zeszłym rokiem, liczba czytelników wzrosła o 5,2%. 

Czytelnicy to natomiast osoby użytkownicy, którzy w ciągu roku wypożyczyli przynajmniej jedną publikację. Ich liczba wyniosła 5,3 miliona osób, tym samym notując wzrost aż o 4,5%. Najliczniejszą grupą czytelników były osoby w wieku od 25 do 44 lat (25%). Osoby uczęszczające do szkół równie chętnie korzystały z bibliotek. Stanowiły one około 30% wszystkich czytelników. 

W ciągu całego roku czytelnicy wypożyczyli prawie 98 milionów książek, co w porównaniu z 2022 roku stanowi wzrost o 3,6%. Na miejscu udostępniono natomiast 4,9 milionów księgozbioru. 

Biblioteki to popularyzatorzy literatury 

Biblioteki to nie tylko placówki, w których można wypożyczać książki. W zeszłym roku zorganizowano tam prawie 200 tysięcy imprez stacjonarnych oraz 1,6 tysiąca imprez online. W jednym i drugich udział wzięło ponad 6 milionów osób. 

Dodatkowo biblioteki zorganizowały aż 535 konferencji i seminariów. Warto również wspomnieć, że użytkownicy placówek mogą skorzystać z komputerów. Okazuje się, że aż 96,3% wszystkich placówek posiada na stanie komputer. 

Nie można również zapomnieć o procesie cyfryzacji bibliotek. Sporo z nich oferuje katalog online, możliwość zdalnej rezerwacji materiałów, możliwość zdalnego składania zamówień, czy też zdalną możliwość przedłużenia terminu zwrotu materiałów. 

Przeczytaj także:


 

źródło: GUS

Tagi: literatura, biblioteki, raporty, biblioteki publiczne, statystyki czytelnictwa,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun ;
Alfabet polifoniczny
Formuła Elli
Agnieszka Rautman-Szczepańska ;
Formuła Elli
Śpiew morzycy
Jagna Rolska ;
Śpiew morzycy
Nasze światy
Claudia Moonever
Nasze światy
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak ;
Cienie dawnych grzechów
Megamonstrum
David Walliams ;
Megamonstrum
Gra o serce
Katarzyna Białkowska
Gra o serce
Pokaż wszystkie recenzje