Laureaci Nagrody Nobla z kilku różnych dziedzin – w tym z literatury – zaapelowali do „przywódców świata” o zdecydowane działania związane z pomocą Ukrainie przeciw rosyjskiej agresji. Wskazano pięć obszarów, wokół których należy szczególnie się skupić.
- Nobliści wystosowali apel do zachodnich polityków w sprawie pomocy Ukrainie.
- W liście otwartym wskazano pięć istotnych punktów, którym pilnie należałoby się przyjrzeć.
- Pod listem podpisało się łącznie kilkudziesięciu laureatów Nagrody Nobla z całego świata.
W środę, 27 marca 2024 r., media dotarły do listu otwartego, który podpisany został przez ponad czterdziestu noblistów z różnych dyscyplin. W swoim apelu laureaci Nagrody Nobla wzywali przedstawicieli Zachodu o przeformułowanie metod pomocy Ukrainie, przestrzegli też przed zagrożeniem płynącym ze strony Federacji Rosyjskiej.
Nobliści z listem otwartym w sprawie Putina
List otwarty umieszczony został na platformie t-invariant.org i sygnowany został przez 41 noblistów i noblistki, spośród których cztery z nich to laureatki i laureaci w dziedzinie literatury. List „Koniec z tolerancją dla reżimu Putina! Apel uczonych z całego świata” zawierał pięć rozwiązań, o które proszą sygnatariusze.
My, uczeni z całego świata, błagamy światowych przywódców, aby energicznie opowiadali się za pokojem, postępem i prawami człowieka
– czytamy w apelu.
Pięć żądań wobec Zachodu
Nobliści wezwali przywódców krajów Zachodu do „drastycznego zwiększenia pomocy dla Ukrainy”, „stanięcia na straży praw człowieka i wsparcia demokratycznej opozycji w Rosji”, zwiększenia wsparcia dla tych obywateli rosyjskich, którzy ze względu na antywojenne przekonania potrzebują azylu politycznego, wsparcia „demokratycznych organizacji antyputinowskich” oraz „delegitymizacji nielegalnej władzy Putina w Rosji”.
Wzywamy światowych przywódców i wszystkich ludzi dobrej woli, aby porzucili wszelkie złudzenia na temat Putina i jego przestępczego reżimu
– napisano w apelu.
Pierwsza pod listem podpisała się Swiatłana Aleksijewicz, białorusko-ukraińska pisarka i dziennikarka, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2015 roku. Pod apelem znalazły się także inne nazwiska laureatek i laureatów literackiego Nobla. Sygnatariuszami zostali również Herta Müller, pochodząca z Rumunii niemiecka pisarka, Elfriede Jelinek, austriacka pisarka oraz feministka, a także Wole Soyinka – nigeryjski autor prozy i poezji, laureat Nobla w 1986 roku.
Przeczytaj także:
- Znany influencer napisał książkę young adult. Jest to romans LGBT!
- Stoją w kolejce przez 6 godzin, by dostać autograf ulubionej pisarki. Za nami pierwszy festiwal literatury Young Adult
- Uczniowie kontra fake newsy. Nauczycielki stworzyły fikcyjnego bohatera historycznego
- Nowa książka autorki "Tatuażysty z Auschwitz". To również historia obozowa