Czytanie 20 minut dziennie zapewnia perfekcyjnie zdane egzaminy?

Data: 2024-09-16 12:32:53 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Chociaż powszechnie wiadomo, że czytanie może być naprawdę rozwijającym hobby, to nie brakuje również badań na ten temat! Okazuje się, że dzieci, które przyswajają więcej książek osiągają lepsze wyniki na egzaminach!

Grafika. Książki
fotografia poglądowa / Pexels

Czytająca Polska to nieformalna koalicja osób, instytucji i firm, która skupia się na upowszechnianiu czytelnictwa i umacnianiu pozycji książki. Ostatnio opublikowała ona artykuł Czytająca szkoła warunkiem równych szans dla każdego dziecka. Jest on pełen refleksji na temat sposobu funkcjonowania książki w szkołach. Grupa specjalistów pokazuje, jak wielka jest rola książki we współczesnej edukacji. 

Wystarczy 20 minut dziennie z książką, by osiągać dobre wyniki w nauce!

Okazuje się, że już od najmłodszych lat warto czytać z dzieckiem i wprowadzać do jego życia czytelnicze nawyki – tak, by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym. Może od tego zależeć przyszłość dziecka, a także jego wyniki w edukacji. Zgodnie z badaniami, wpływ czytania na postęp w słownictwie, pisowni, a nawet uczeniu się matematyki, jest nie do przecenienia!

Badania pokazują, że nawet 20 minut codziennej lektury zapewnia lepsze wyniki na egzaminach! Wyniki te są lepsze niż w przypadku pozostałych 90% osób przystępujących do sprawdzianu. Taki czas spędzony z książką umożliwia również przyswojenie nawet 1,8 miliona nowych słów wraz z ich powtórzeniami. Dla porównania 5 minut z książką oznacza przyswojenie 282 tysięcy słów i wyniki egzaminów na poziomie 50 centyla. Jedna minuta dziennie to zaledwie 8 tysięcy słów i wyniki na poziomie 10 centyla.

Czytanie ma wpływ na wiele dziedzin w życiu dziecka!

Warto więc rozwijać w dziecku miłość do książek. Jak czytamy w artykule, czytanie rozwija podmiotowość i sprawczość dziecka. Pozwala mu spojrzeć na pewne sprawy z zupełnie innej perspektywy, co uczy także empatii. Okazuje się również, że obcowanie z książkami wspiera rozwój psychofizyczny. Dzieci, którym czytano we wczesnym dzieciństwie objawiają mniejszą agresję, mają lepiej rozwiniętą stabilność emocjonalną, a także lepiej reagują na stres. 

Dodatkowo czytanie papierowych książek ma wpływ na umiejętność uspokajanie się i koncentracji, które we współczesnym świecie szumi medialnego są niezwykle przydatne i potrzebne. 

Warto więc myśleć o czytaniu jako o czymś, co będzie miało konsekwencje w przyszłości dziecka. Okazuje się, że osoby czytające mają zwiększoną efektywność pracy. Czytanie ma nie tylko pozytywny wpływ na dziedziny humanistyczne. Zwiększa sukces w każdej dziedzinie, również w dziedzinach takich jak matematyka, informatyka czy medycyna. 

Przeczytaj także:


 

źródło: fpc.org.pl 

Tagi: literatura, raporty, aktualności literackie,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje