Dla szerszego ogółu społeczeństwa Śląsk był zawsze krajem nieznanym, choć instynktownie bliskim. Z chwilą kiedy znalazł się w granicach Polski i stanowi dzisiaj nierozerwalną z nią całość, gruntowne poznanie pełnej jego wartości i historii powinno stać się obowiązkiem każdego Polaka. Zachęcam do tego z całego serca. Nie patrzmy jednak na Śląsk jako na wielkie źródło bogactw naturalnych i materialnych, nie szukajmy wyłącznie niezmierzonych skarbów, jakie kryje śląska ziemia, ale starajmy się zgłębić ducha ludu śląskiego. Popatrzmy na Śląsk przez pryzmat ludzi, dajmy im się poznać.
Moje spotkania z wiekowymi już, rdzennymi mieszkańcami Górnego Śląska, ich osobiste przeżycia i relacje dały mi nowy pogląd na to wszystko, co wydarzyło się tutaj w latach 1920 – 1950. Być może moja książka przyczyni się do lepszego zrozumienia losów Górnego Śląska oraz jego mieszkańców każdego, kto po nią sięgnie. Żywię taką nadzieję.
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2023-05-11
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 331
Z czym kojarzy się Wam Śląsk? Z pewnością z kopalniami, górnikami, śląską gwarą i tradycjami, prawda? Ale to nie wszystko, co ma do zaoferowania ten region, a o czym warto rozmawiać. Monika Fibic wybiegła znacznie szerzej. Tak jak w poprzednich swoich publikacjach, tak i tym razem ponownie oddała głos innym ludziom. Przytoczyła również historię swojej rodziny i zamiłowanie do ziemi śląskiej. Wyraźnie czuć miłość autorki do tych terenów, a przede wszystkim dumę z tego, skąd pochodzi. Wiele rzeczy mnie zaskoczyło, jak chociażby to, że autorka brała czynny udział w życiu zespołu folklorystycznego czy w Zespole Pieśni i Tańca "Vladislavia".
Przed lekturą tej książki wiedziałam, co nieco o Śląsku, ale dopiero gdy zaczęłam zgłębiać "Zrozumieć Śląsk", moje horyzonty zostały znacznie poszerzone, a spojrzenie na wiele spraw się zmieniło.
"Ślązacy zawsze dostawali po głowie, a po wojnie jeszcze musieli znosić upokorzenia i brak szacunku. Polacy zawsze na nas z góry patrzyli, ale teraz na szczęście to się już zmieniło. Niech wszyscy żyją w zgodzie i się szanują, bo jesteśmy takimi samymi ludźmi."
(Stefania Buchalik)
Dzieje Śląska są mocno pogmatwane, tragiczne, ludzie stawali w obliczu niełatwych wyborów. Przez to, że prawda historyczna była zakłamywana przez rządy komunistyczne, wielu z nas nie rozumie Śląska i Ślązaków. Autorka znalazła 22 osoby, dodajmy rdzennych mieszkańców Górnego Śląska, które zechciałby podzielić się z nią swoimi osobistymi, przeżyciami, doświadczeniami i wspomnieniami oraz tym, co przekazali im rodzice i dziadkowie. Na kartach książki przeczytamy, jak wyglądała sytuacja Górnoślązaków w dwudziestoleciu międzywojennym, podczas II wojny światowej i tuż po niej.
"Polacy mówili, że my, Ślązacy, walczyliśmy za Niemców, ale czy mieliśmy jakieś wyjście?! Wołali później za nami i przezywali nas: Hitlerowcy! Germańcy! A przecież myśmy byli Ślązakami!"
(Krystyna Titz)
"Zrozumieć Śląsk" to publikacja o tożsamości, śląskich tradycjach, obrzędach, kulturze i całym bogactwie, jaki skrywa ten region. Jeśli Śląsk kojarzy się Wam niekoniecznie dobrze albo nie rozumiecie jego historii - sięgnijcie po tę książkę, a być może zmieni się Wasze nastawienie, postrzeganie Ślązaków i ich trudne wybory. Całość została dopełniona licznymi zdjęciami, ilustracjami i mapami. Reportaż wart uwagi!
Trzydzieści dziewięć kobiet i II wojna światowa widziana przez pryzmat ich doświadczeń. Osiem dekad wstecz, w najgorszą z wojen w historii ludzkości zostały...
Kiedy skończyłam pisać ,,Wojna jest kobietą" czułam jakiś dziwny niedosyt, jakbym przerwała swoją pracę w połowie. Nie wyobrażałam sobie nie spotkać się...
Przeczytane:2023-09-30, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Przychodzę do Was z kilkoma słowami o książce Moniki Fibic.
"Zrozumieć Śląsk" to obszerna wiedza na temat Śląska. To nie tylko gwara, tradycje, muzyka czy kopalnie.
Autorka przeprowadziła też bardzo ciekawe wywiady ze Ślązakami. Oni podzielili się z nami swoimi przeżyciami i wspomnieniami.
Możemy poznać rys historyczny Śląska od średniowiecza aż do II wojny światowej.
Autorka dopracowała tę książkę w każdym szczególe. Bardzo dużo informacji pozwala zrozumieć kulturę Śląska.
Jeśli lubicie czytać reportaże to ten usatysfakcjonuje Was. Książka zawiera mapy, ilustracje i zdjęcia. Pięknie wydana książka i zmuszający do refleksji reportaż.
Lekki język i przyjemny styl autorki sprawia, że książka wciąga czytelnika oraz czyta się ją z wielkim zainteresowaniem.
Warto przeczytać!
BRUNETTE BOOKS