Zrozumieć komiks

Ocena: 5.33 (3 głosów)

Komiks o... komiksie. Legendarna książka Scotta McClouda to wyjątkowy i pasjonujący wykład o historii, teorii, języku i sposobach, w jaki komiks działa na czytelnika. „Zrozumieć komiks” z podtytułem „Niewidzialna sztuka” okrzyknięto sensacją już w momencie premiery w 1993 roku i do dziś jest to kluczowa pozycja, do której odnoszą się wszyscy badacze i miłośnicy tego medium.

Informacje dodatkowe o Zrozumieć komiks:

Wydawnictwo: Kultura gniewu
Data wydania: 2014-04-13
Kategoria: Komiksy
ISBN: 9788366128620
Liczba stron: 228
Język oryginału: angielski

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Zrozumieć komiks

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Zrozumieć komiks - opinie o książce

Avatar użytkownika - PopKulturowyKoci
PopKulturowyKoci
Przeczytane:2021-06-27, Ocena: 6, Przeczytałem,

Zrozumieć komiks to ciekawa pozycja o sztuce tworzenia powieści graficznych. Tytuł godny polecenia szczególnie tym miłośnikom popkultury, którzy do tej pory unikali tego medium, nie dostrzegając jego piękna i złożoności.

W bardzo dużym uproszczeniu, mamy tutaj do czynienia z rozbudowaną i na swój sposób złożoną analizą medium popkulturowego, jakim jest komiks. Dla nieobeznanych w tematyce jest to swoistego rodzaju przewodnik po tym, jak czytać i zrozumieć komiks. Z kolei dla początkujących twórców album może stanowić podstawowy podręcznik tego, jak projektować swoje dzieło, aby zaciekawiło ono odbiorcę. Pozornie trudna treść, podana jest tutaj jednak w naprawdę ciekawej i przystępnej formie, która bawi i uczy jednocześnie. Autor pomimo tego, że jest uznawany za wybitnego teoretyka komiksu, nigdy nie aspirował do tego, aby jego dzieło zostało uznane za pozycję „naukową”. Dzięki temu tytuł na przestrzeni lat zyskał gigantyczne grono fanów i nawet teraz stanowi łakomy kąsek, po który warto sięgnąć.

McCloud swój komiksowy wykład rozpoczyna od dość oczywistego przedstawienia odbiorcy, czym tak naprawdę jest komiks (co dla wielu zjadaczy popkultury nie jest takie oczywiste). Później bardzo płynnie przechodzi on do „języka komiksu”, który potrafi obrazami przekazać więcej treści niż tysiąc słów. Poddaje on ciekawej analizie wizualne i tekstowe aspekty powieści graficznej oraz pokazuje jak różni artyści wykorzystują to medium do przekazywania zarówno abstrakcyjnej, jak i mocno realistycznej formy wymyślonego świata. Kolejne rozdziały to skupienie się na tym, jak komiks może przedstawiać czas, akcję i ruch. Wpływie mijającego czasu na samo dzieło. Sposobie pokazywania emocji i ich oddziaływaniu na samego człowieka, czy pokazaniu korelacji zachodzących pomiędzy słowem i obrazem.

Cała recenzja na :

Link do opinii
Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2023-10-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 2023,

Komiks opowiadający o komiksie i to w naprawdę interesujący sposób, szczególnie, że jest to wykład o teorii. Chociaż wydana 22 lata nic nie straciła na swojej aktualności, ale przez ten czas sporo zmieniło się w naszym obcowaniu z "obrazkami" - stały się w wielu dziedzinach życia codziennością. Ciekawa byłabym, czy autor dodałby jeszcze jakieś rozdziały. 

Czy odkryłam coś nowego dla siebie? Uświadomiłam sobie jak ważną rolę odgrywa przestrzeń pomiędzy kadrami, że właśnie w tym pustym pasku jest miejsce na moją wyobraźnię i staję się po części współtwórcą opowieści. Zainteresowały mnie też typy relacji pomiędzy kadrami. Ale to co przede wszystkim jest dla mnie wartościowe to liczne odwołania do wiedzy z zakresu historii sztuki, teorii literatury czy psychologii. Ta wielowymiarowość przedstawianej wiedzy faktycznie daje pełniejszą odpowiedź na pytanie "jak działa komiks".

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2021-04-20, Ocena: 5, Przeczytałem,

NEGATYWNA KONOTACJA

 

Po latach Kultura Gniewu w końcu zapowiedziała kontynuację „Zrozumieć komiks”, wybitnego dzieła Scotta McClouda. Z tej okazji na rynku pojawiło się też wznowienie tej ambitnej i wciągającej rozprawki na temat historii nomen omen historii obrazkowych. Jeśli więc jeszcze jakimś cudem nie mieliście okazji go przeczytać, jak najszybciej nadróbcie ten błąd, bo to naprawdę wielka powieść graficzna, którą trzeba znać.

 

Wyobraźcie sobie formę sztuki starszej nawet niż słowo pisane, która z jakiegoś powodu jest nie tylko ignorowana, ale także – a może przede wszystkim – poniżana. Komiks, bo o nim mowa, w najstarszych swych formach, które za komiksowe można uznać, istniał już na długo przed naszą erą, niemniej, zamiast należytego szacunku i prestiżowego miejsca w panteonie sztuki, doczekał się zepchnięcia na margines, a jego nazwa stała się synonimem braku głębi, prostoty i wielu, wielu innych inwektyw. Dlaczego? Skąd takie traktowanie obrazkowej formy wyrażania artyzmu, kiedy przecież obrazy czy nawet graffiti, zyskują uznanie?

 

Pytanie to równie trudne, co to brzmiące: czym w ogóle jest komiks? A czym jest? To właśnie stara się wyjaśnić autor tego dzieła, można by rzec, paradoksalnego, bowiem komiksu właśnie. Komiksu o historii, znaczeniu i w ogóle szeroko pojętej sztuce tego medium. Scott McCloud, nie tylko twórca, ale także bohater/narrator tego albumu, zaprasza nas na wykład po teorii, znaczeniu, genezie, wartości, rodzajach i masie innych składowych komiksu. Oczywiście nie robi tego w sposób akademicki, a wręcz przeciwnie. Monolog, na którym opiera się „Zrozumieć komiks” jest nie tylko profesjonalny, wyczerpujący i pięknie podany, ale nade wszystko zabawny, szczery i ujmujący. Bo czyż narysowany przecież bohater, który pyta czytelników czy go słyszą a potem zauważa, że przecież nie mogą, bo słowa są tylko farbą na papierze, albo sugerujący, że nikt nie zapyta gdzie kupił to śmieszne ubranie, które ma na sobie, nie jest kimś, do kogo z miejsca czujemy sympatię i chcemy słuchać, jak przyjaciela? Szczególnie, że to co ma do powiedzenia, nie tylko fanom i teoretykom powieści graficznych wyda się fascynujące. W końcu  McCloud nie ogranicza się tu jedynie do komiksów amerykańskich, oferując nam spojrzenie także na bliższe nam europejskie, mangę, a nawet malarstwo i inne przejawy sztuki szeroko akceptowanej, jako coś wyższego.

 

Druga strona tego albumu to oczywiście strona graficzna. Strona, która sprawia, że zwyczajna treść zaprezentowana za pomocą słów, staje się komiksem. Ta zaś w tym albumie jest prosta, ale szczegółowa. Celowo cartoonowo uproszczona, żeby umożliwić czytelnikowi identyfikację z narratorem, a zarazem kiedy tego trzeba, perfekcyjnie realistyczna. McCloud oferuje nam pełen wachlarz swoich umiejętności – od różnych własnych stylów (tak czarnobiałych, jak i kolorowych) po reprodukcje rysunków innych autorów, tak doskonałe, że trudno byłoby je odróżnić od pierwowzorów. Całość natomiast jest tak wysmakowana i doskonale dobrana do treści, że nie sposób znaleźć żadnego zmarnowanego kadru!

 

„Zrozumieć komiks” w Stanach ukazał się w roku 1993, ale przez te niemal trzy dekady nie powstało dzieło równie dogłębne, wyczerpujące i wielkie. Wielkie właśnie, genialne. Lepszych słów na nie nie znajduję. Tak dobrego komiksu nie czytałem od wielu, wielu lat – aż chciałem się nim delektować w trakcie lektury i przedłużać jej trwanie. Poza tym to jeden z najlepszych albumów graficznych, jakie w ogóle trafiły w moje ręce, a przewinęło się ich setki; album, który na półce mogę z dumą postawić obok „Strażników” Alana Moore’a uznawanych powszechnie za najlepszy amerykański komiks w historii. Po przeczytaniu zostają natomiast refleksje i niedosyt. Ponad 200 stron a jednak niedosyt. Ale już niedługo ten niedosyt zostanie chociaż trochę zaspokojony. I nie wiem, czy dzieło to zmieni, że termin „komiks” przestanie wreszcie mieć negatywną konotację i zdobędzie należyte uznanie, ale wiem, że warto je poznać i dać się nim zachwycić.

Link do opinii
Inne książki autora
Stworzyć komiks
Scott McCloud0
Okładka ksiązki - Stworzyć komiks

W 1993 roku Scott McCloud zburzył mur między kulturą wysoką i niską, wydając ,,Zrozumieć komiks", monumentalny komiks o komiksie, łączący to medium z tak...

Stwórca
Scott McCloud0
Okładka ksiązki - Stwórca

David Smith poświęcił życie sztuce. Dosłownie. Zawierając pakt ze Śmiercią młody rzeźbiarz zyskuje niezwykły dar - możliwość wyrzeźbienia rękoma wszystkiego...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy