Ziemiomorze (V). Inny wiatr

Ocena: 5 (8 głosów)
Inne wydania:

Piąty tom cyklu Ziemiomorze.

Mimo powrotu prawowitego króla w Ziemiomorzu nie dzieje się najlepiej. Prosty czarownik Olcha we śnie odwiedza krainę umarłych, suchy ląd, w którym przebywa jego ukochana żona. Jej pocałunek staje się początkiem. Umarli pragną opuścić swój kraj, a Olcha może otworzyć im drogę. Zwraca się zatem o pomoc do dawnego Arcymaga Geda, a ten posyła go do Tenar, Tehanu i młodego króla w Havnorze. Wraz z dziewczyną-smokiem Irian muszą stawić czoło największemu z zagrożeń.

W ,,Innym wietrze" powracamy do Ziemiomorza, Archipelagu, w którym mieszkają magowie i smoki, i do bohaterów znanych z poprzednich tomów: Geda, Tenar, Tehanu, Arrena, Irian... Czas bowiem połączyć rozproszone wątki, czas pokazać, ku czemu wiodło przeznaczenie.

Informacje dodatkowe o Ziemiomorze (V). Inny wiatr:

Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna
Data wydania: 2015-08-12
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788380696587
Liczba stron: 240
Tytuł oryginału: The Other Wind
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Paulina Braiter-Ziemkiewicz

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Ziemiomorze (V). Inny wiatr

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Ziemiomorze (V). Inny wiatr - opinie o książce

Gdy wszystkie siły ze wschodu i zachodu łączą się aby pokonać zmiany to wiadomo, że jest to ostateczność. Zarówno córka Kargów, król Lebannen i córki smoków muszą zmierzyć się z koszmarami, które dotknęły maga Olchę, a także ze swoimi własnymi i odbyć podróż na Roke. Czy jednak poświęcenie Krogulca nie było wystarczające? Czy to będzie jednak koniec Ziemiomorza? Naprawdę wciągająca kolejna część fantastycznej książki daje dużo do myślenia nawet w obecnych czasach.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2017-05-11,
Olcha i Lilia zakochali się w sobie. Pobrali się i przez póltora roku byli szczęśliwi. Niestety ich dziecko nie chciało się urodzić i zabrało mlodą czarownicę ze sobą. Dwa miesiące po śmierci przyśniła się mężowi. Odtąd śni on o murze, przez który chcą przejść zmarli. Sen go męczy, ale jednoczesnie Olcha pragnie znów zobaczyć ukochaną. Na koniec książki łączy się z nią i odchodzą razem w strone słońca.
Link do opinii
Przez wszystkie sześć części cyklu straszliwie przywiązałam się do opisanego tam świata. Im więcej szczegółów wiedziałam o świecie, im bardziej rozwinięte stały się aspekty problemów klasowych, rasowych, zawodowych i płci, tym bliżej sama znajdowałam się przedstawionych tam postaci i wydarzeń. Takie książki zasługują na ponowne ich wydanie (jak obecnie się stało), ponieważ ich wszechstronność jest ponadczasowa. Jak kiedyś powiedział jeden z autorów których bardzo cenię, dobra literatura opowiada o wszystkim, o całokształcie życia, o jego wszystkich aspektach i to czyni je interesującymi. Nieważne jest czy są o smokach czy o carskiej Rosji, opowiadają historię ludzi, z którymi będziemy czuć więź. Teraz nie dziwi mnie wcale że Ursula Le Guin jest uważana za jedną z bardziej kultowych autorek wszech czasów, a wręcz zgadzam się z tą opinią.
Link do opinii
W Ziemiomorzu nadal nie ma spokoju. Czarownik Olcha śni o krainie umarłych, skąd przywołuje go ukochana, niedawno zmarła żona, a krańce Archipelagu pustoszą smoki. Ged gospodaruje na Goncie i nie miesza się w sprawy magów, pozostaje jednak ostatnią nadzieją żyjących, by doradzić, jakie kroki trzeba podjąć ku poprawie świata. Z Havnoru Lebannen, wraz z Tenar i Tehanu, wyruszają, by nawiązać kontakt ze smokami i z ich pomocą poradzić sobie ze zmarłymi. Ostatnia część przygód Geda i jego przyjaciół, ściśle powiazana z poprzednimi czterema. Problemy na miarę świata żyjących i umarłych, tego, co po obu stronach muru. Mimo baśniowych wątków, świat Ziemiomorza przedstawiony jest bardzo realistycznie, sugestywnie prawdziwie, bez zbędnych słów, ale doskonale dokładnie. Pełno tu symboli i znaczeń każdemu bliskich, nie brakuje też ulubionych zwierząt domowych, pełniących funkcję terapeutyczną, mruczących w rytm snów bez koszmarów. Znaczną rolę pełnią, obok króla i magów, kobiety - to na nich opiera się perspektywa naprawy świata, to one są katalizatorami zmian i monterami pokoju. Nie sposób oprzeć się klimatowi Ziemiomorza, tak jak zatracano się w światach Władcy Pierścieni, tak można dać się pochłonąć czasom arcymaga Geda. Jest trochę podobieństw do powieści Tolkiena. Nie tylko w ogólnym zarysie, w kierunkach wędrówek czy roli bohaterów i ich poszukiwań, ale także w języku i nazwach własnych, w pewnym zakresie podobnych do języka Śródziemia, w melodii słów, jakby spokrewnionych i bliskich słowom elfickim czy krasnoludzkim.
Link do opinii
Avatar użytkownika - 22200116Zp
22200116Zp
Przeczytane:2018-05-26, Ocena: 6, Przeczytałam,

Fenomenalne podsumowanie wszystkich wątków, które dotąd się w "Ziemiomorzu" pojawiły. W ogóle całą serię uważam za absolutnie niepowtarzalne arcydzieło. Nie jest to byle jak napisany cykl podobny setkom innych. Ursula K. Le Guin stworzyła coś, co przetrwa pokolenia, a przynajmniej mam taką nadzieję. Gorąco polecam. Tej pozycji nie może zabraknąć w biblioteczce fana fantastyki.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Mmyszunia
Mmyszunia
Przeczytane:2020-06-12, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - Azucena
Azucena
Przeczytane:2016-05-26, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Eliszeba
Eliszeba
Przeczytane:2014-06-10, Ocena: 6, Przeczytałam,
Inne książki autora
Planeta wygnania
Ursula Le Guin0
Okładka ksiązki - Planeta wygnania

Kolonia wysłanników Ligi Wszystkich Światów zmniejszyła się do zaledwie jednego miasta, Landinu. Minęło ponad dziesięć pokoleń odkąd przybyli na planetę...

Wracać wciąż do domu
Ursula Le Guin0
Okładka ksiązki - Wracać wciąż do domu

Po raz pierwszy w jednym tomie! Zbiór "Wracać wciąż do domu" jest doskonałym uzupełnieniem poprzednich tomów Ursuli K. Le Guin, jednej z...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy