Zabłąkania

Ocena: 5.67 (3 głosów)

Główny bohater powieści Tomas dostaje się na medycynę, ale do nauki go nie ciągnie. Woli przesiadywać w kawiarniach i romansować z dziewczynami, choć kocha inną, z którą się zaręczył. Nie pracuje i pożycza ciągle pieniądze, aż… Hjalmar Söderberg (1869-1941) napisał między innymi tłumaczone na język polski powieści Doktor Glas (nazywaną „skandynawską Zbrodnią i karą”) oraz Niebłahe igraszki. W roku 2008 w Szwecji Zabłąkania zostały uznane za debiut wszech czasów obok Czerwonego Pokoju Augusta Strindberga oraz Gösty Berlinga pisarki Selmy Lagerlöf. Ta wciągająca, emanująca delikatnym erotyzmem opowieść dziejąca się w eleganckim Sztokholmie wreszcie trafia w ręce polskiego czytelnika w znakomitym przekładzie Pawła Pollaka, tłumacza, ale i pisarza, mającego swoim dorobku tak świetne utwory jak „Kanalia” i „Niepełni”. Zabłąkania przetłumaczono dotąd między innymi na niemiecki (po raz pierwszy w 1910 r., a następnie w 2006 r.), fiński (2003), włoski (1993), francuski (1992) i estoński (1990).

Informacje dodatkowe o Zabłąkania:

Wydawnictwo: Kojro
Data wydania: 2010-08-18
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-928235-0-6
Liczba stron: 156

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Zabłąkania

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Zabłąkania - opinie o książce

Avatar użytkownika - Northman
Northman
Przeczytane:2017-03-21, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Małe studium drogi ku samozagładzie... XIX wiek, Sztokholm... z pozoru prosta, banalna wręcz, obyczajowa historia... student medycyny, narzeczona, romanse... problem głównego bohatera z ukierunkowaniem samego siebie, nawarstwiające się problemy, w tym finansowe... swoiste miotanie się w utkanej przez samego siebie sieci, pęd ku nieuniknionemu finałowi, w którym, jak wszystko na to wskazuje, całość runie z wielkim hukiem... Prosta opowieść, jakich wiele na półkach księgarni i bibliotek. Jednak, dzięki swej prostocie, jednocześnie opowieść zostawiająca spore pole dla wyobraźni, domysłów, refleksji nad ludzką naturą. To również cenne. W końcu książki istnieją także po to, żeby działać na wyobraźnię, nieprawdaż? Prostota fabuły idzie w "Zabłąkaniach" w parze z niezwykle plastycznymi opisami fabularnymi, w szczególności mam na myśli sam XIX-wieczny Sztokholm. To mi się własnie rzuciło w oczy w tej książce: pole do domysłów, w ramach małego studium ludzkiej psychiki, zestawione z barwnymi opisami tego, co wokół. I wyszło to naprawdę fajnie. To chyba zapamiętam z tej książki najbardziej. A jej finał? Nie zdradzę go rzecz jasna ;) Jednak nie żartowałem ze wspomnianymi refleksjami nad człowiekiem i jego naturą. Po lekturze, a nawet jeszcze w jej trakcie, takie myśli nachodzą człowieka same, mimochodem. I chyba bardzo dobrze... Czasem prostota konstrukcji działa na odbiorcę najlepiej. Według mnie tak właśnie jest w tym przypadku. Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Kojro za egzemplarz recenzencki! Recenzja znajduje się także na moim blogu: http://cosnapolce.blogspot.com/2017/03/zabakania-hjalmar-soderberg.html Zapraszam!
Link do opinii
Avatar użytkownika - Slavek
Slavek
Przeczytane:2010-12-02, Ocena: 6, Przeczytałem,
Link do opinii
Inne książki autora
Jezus Barabasz
Hjalmar Söderberg0
Okładka ksiązki - Jezus Barabasz

Jak było naprawdę?  „Piłat zatem zapytał lud, który się zebrał: "Kogo mam wam ułaskawić: Jezusa Barabasza czy Jezusa zwanego Mesjaszem...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy