Co skłania Polki do przejścia na islam? Jakie korzyści odnajdują w religii, która według stereotypów ogranicza wolność kobiet, podporządkowując je mężczyznom i ich rodzinom? Jak wygląda codzienność, gdy wiara wymaga modlitw w ukryciu i tłumaczenia się z noszenia hidżabu?
Danuta Awolusi przez dwa lata zgłębiała życie polskich kobiet, które przyjęły islam. Spotykała się z nimi zarówno w meczetach, jak i w neutralnych miejscach, uczestniczyła w ich praktykach religijnych i wysłuchiwała opowieści o trudnych decyzjach oraz przemianach, jakie przeszły. Dzięki temu reporterka ukazuje świat polskich muzułmanek, który dla większości pozostaje niewidoczny i niezrozumiały.
Po raz pierwszy mamy możliwość poznać autentyczne historie tych kobiet. Jak radziły sobie z ukrywaniem wiary przed bliskimi? W jaki sposób poszukiwały partnerów życiowych online? Jak mierzyły się z uprzedzeniami i presją społeczną? Czy odczuwają nostalgię za dawnym światopoglądem? Jak islam wpłynął na ich codzienne życie i poczucie tożsamości?
To relacja o poszukiwaniu siebie, odwadze w podejmowaniu decyzji i kosztach, jakie niesie za sobą prawo do wolności wyboru. Publikacja rzuca światło na nieznane aspekty polskiego islamu i stawia fundamentalne pytania o tolerancję, różnorodność i możliwość życia według własnych przekonań w dzisiejszej Polsce.
Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2025-01-15
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
Liczba stron: 254
Język oryginału: Polski
Dwie singielki. Dwie historie. To samo pragnienie miłości. Przyjeżdżają do Warszawy w poszukiwaniu nowego życia. Hania pragnie prawdziwego uczucia...
Czy można pokochać cudze dziecko? Nadia i Anita to skłócone siostry, które jeszcze w dzieciństwie rozdzielił mur wzajemnej niechęci. Są absolutnie...
Chcę przeczytać,