reklama

Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników

Ocena: 5.67 (3 głosów)

K2. Góra zabójca. Ci, którym udało się ją zdobyć, mówią jednym głosem: to najtrudniejsza góra świata, zimą nikt jej nie pokona. No chyba że… Polacy.

19 września nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników Piotra Trybalskiego – książka będąca reporterskim  zapisem, analizą jednej z największych w historii himalaizmu zimowej wyprawy na drugi szczyt Ziemi i próbą odpowiedzi na pytanie: dlaczego zimowe wspinaczki w górach najwyższych stały się domeną Polaków.

Tej bitwy nie można było przegrać. Oblegana przez Polaków – po raz trzeci zimą – K2, musiała się w końcu poddać. Od tych zdań Piotr Trybalski rozpoczyna swą opowieść o Narodowej Zimowej Wyprawie na K2, 8611 m n.p.m., która przez kilka pierwszych miesięcy 2018 roku emocjonowała miliony ludzi na całym świecie. Doborowy oddział himalaistów dowodzony przez legendarnego Krzysztofa Wielickiego, długie i kosztowne przygotowania, rekordowy budżet, gotowe strategie oblegania góry – wszystko to rozbudziło wiarę, że tym razem słynny szczyt skapituluje.

Książka Wszystko za K2 krok po kroku opisuje całą ekspedycję  – obserwujemy przygotowania do wyprawy, wylot himalaistów do Pakistanu, wędrówkę  przez lodowiec Baltoro do bazy, położonej na wysokości ponad 5 tys. m n.p.m., proces aklimatyzacji i oczekiwanie na  okna pogodowe, które umożliwiłyby akcję górską. Są więc surowe i nieprzewidywalne warunki, wymagające niezwykłej wytrzymałości, jest zamknięty krąg śmiałków, poczucie wspólnoty, a w końcu starcie charakterów, ambicji i determinacji - narastające konflikty i kryzysy. Autor relacjonuje akcję ratunkową po Élisabeth Revol i Tomka Mackiewicza na Nanga Parbat oraz samotny, brawurowy atak szczytowy Denisa Urubki, zakończony powrotem himalaisty do Polski.

Piotr Trybalski postanowił opisać zimowe zdobywanie najwyższych szczytów nie tylko z perspektywy tych, którzy dzień po dniu walczyli o każdy metr K2, ale także tych, którzy zostali w kraju – himalaistów, wspinaczy, ekspertów i miłośników gór. Wielu z nich nie ukrywało krytycznego stosunku do przebiegu wyprawy i podsycanej przez media wysokogórskiej euforii.

Co poszło nie tak? – dlaczego tak długo przygotowywana i kosztowna wyprawa nie zakończyła się wejściem na szczyt? A właściwie, po co polskim himalaistom zimowe wejście na K2? To realny cel, czy raczej przejaw narodowej megalomanii?

Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników to znakomity reportaż, ukazujący nie tylko konkretne wydarzenia, ale przede wszystkim emocje i ludzkie charaktery. Piotrowi Trybalskiemu udało się przedstawić zjawisko zimowego himalaizmu z wielu perspektyw. Wyprawa na K2 okazała się punktem wyjścia do szerszej refleksji na temat sportu w najwyższych górach świata, ryzyka wkalkulowanego we wspinanie na ośmiotysięczniki i ambicji, która często wyrasta ponad ośnieżone szczyty Himalajów.

Informacje dodatkowe o Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2018-09-19
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-08-06535-8
Liczba stron: 592

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników - opinie o książce

Opowieść nie tylko tylko o  przygotowaniach oraz zmaganiach związanych ze zdobywaniem K2. To spora dawka rzetelnej wiedzy o historii polskiego himalaizmu i tych, którzy ją tworzyli, podejmując kolejne wyprawy, wyznaczając nowe trasy, zdobywając szczyty.  Przedstawiona w przystępny sposób. Emocjonująca, a jednocześnie, wtedy, kiedy trzeba zawierająca wyważone opinie albo obiektywnie prezentująca antagonistyczne stanowiska. Myślę, że niezależnie od swoich poglądów, ocen, stanu wiedzy każdy może znaleźć w niej coś, co zechce zapamiętać, potraktować jako przesłanie, inspircję.

Link do opinii
Avatar użytkownika - allison
allison
Przeczytane:2018-10-10, Ocena: 6, Przeczytałam,

„Wszystko za K2” jest reportażową opowieścią o próbie zdobycia najwyższego szczytu Karakorum podczas zimowej wyprawy. To również książka o wielkich, niebezpiecznych pasjach, a także o zmierzchu prawdziwego, legendarnego himalaizmu, który jest niszczony przez rozgorączkowane media. 

W grudniu 2017 roku grupa polskich himalaistów wyruszyła na podbój K2, drugiego co do wysokości szczytu ziemskiego. Była to trzecia próba zdobycia góry w okresie zimowym. Wcześniej Polacy próbowali dokonać tego w latach 1988 i 2003. Nie udało się. 
Tym razem miało być inaczej, ale ekipa znów poniosła klęskę. 
Książka Piotra Trybalskiego jest szukaniem odpowiedzi na pytania o jej przyczyny. 

Bogato ilustrowana zdjęciami opowieść krok po kroku opisuje przygotowania do wyprawy i jej dramatyczny przebieg: aklimatyzowanie się, zakładanie obozów, czekanie na sprzyjającą pogodę, walkę z mrozem i własnymi emocjami, a także konflikty, do jakich doszło w ostatnich tygodniach. 

W międzyczasie czterej członkowie ekipy wzięli udział w akcji ratunkowej na Nanga Parbat, gdzie utknęli inni wspinacze, Elizabeth Revol i Piotr Mackiewicz. Niestety, życie udało się ocalić tylko Francuzce. 
Ten dramatyczny fragment wyprawy stał się dla autora pretekstem do rozważań na temat lojalności, odpowiedzialności i odwagi w górach. Mówią o tym przede wszystkim ratownicy, czyli: Jarosław Botor, Adam Bielecki, Denis Urubko i Piotr Tomala. 
Piotr Trybalski przywołuje jednak również wypowiedzi innych znanych himalaistów, m.in. kierującego całą ekspedycją Krzysztofa Wielickiego, śledzącego wydarzenia w kraju Piotra Pustelnika, a także nieżyjących już legend – Wandy Rutkiewicz, Jerzego Kukuczki, Artura Hajzera. 

Osobne miejsce zajmuje w książce kwestia pasji i ambicji, a także pracy zespołowej. Szczególnie ważkie w tym temacie jest kontrowersyjne zachowanie Denisa Urubki, który bez zgody kierownika wyprawy samotnie zaatakował w lutym K2. 
Czy klęska, jaką poniósł, była życiową nauczką? Czy zemstą, jaką przygotował mu wyniosły szczyt? Jak jego krok oceniali towarzysze wyprawy, inni himalaiści, dziennikarze i internauci? - na te i inne pytania autor szuka odpowiedzi, cytując różne źródła i ukazując decyzję Urubki w różnym świetle. 

Wśród wielu wątków podejmowanych przez Piotra Trybalskiego, wymienić należy rolę mediów w opisywanej wyprawie i we współczesnym himalaizmie. 
Ekspedycja była na bieżąco relacjonowana, w czym niemały udział mieli sami uczestnicy. Czy jednak skupianie się przez nich na przekazach, zamieszczaniu zdjęć i komentarzy w sieci, nie wpłynęło negatywnie na ich kondycję? Czy niektórzy nie starali się być bardziej gwiazdami niż wspinaczami? 

Autor ubolewa nad tym, że prawdziwy, legendarny himalaizm, który był samotną walką z górami, naturą i sobą samym, odchodzi do lamusa. Jego ideę zabijają żądne sensacji media, lecz spory udział w tym mają niektórzy wspinacze. 

„Wszystko za K2” to hołd złożony prawdziwym wspinaczkom wysokogórskim, konkretnym bohaterom i ich wielkiej życiowej pasji, która wielu życia pozbawiła. 
Całość czyta się jednym tchem, niczym najlepszą powieść sensacyjną, mimo iż zna się już przecież na początku finał wyprawy. Nie przeszkadza to jednak w śledzeniu dramatycznych wydarzeń i w snuciu głębokich refleksji. Te ostatnie towarzyszą czytelnikowi nawet po odłożeniu książki na półkę.

BEATA IGIELSKA

Link do opinii
Inne książki autora
Wszechmogący. Człowiek, który wymyślił Himalaje. Biografia Andrzeja Zawady
Piotr Trybalski0
Okładka ksiązki - Wszechmogący. Człowiek, który wymyślił Himalaje. Biografia Andrzeja Zawady

[…] „Jest bardzo ciężko, pogoda okropna i ludzie zaczynają być zmęczeni tym wyczekiwaniem. W ciągu 50 dni pobytu w bazie mieliśmy tylko 5–6...

Fotograf w podróży
Piotr Trybalski0
Okładka ksiązki - Fotograf w podróży

Esencja miejsca zaklęta w detalach, barwna mozaika kultur, eteryczna chemia ludzkich indywidualności… Czy właśnie to próbujesz uchwycić na swoich...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Pies
Anna Wasiak
Pies
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung
Odpowiedź Hiobowi
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy