Wszystko za Everest

Ocena: 5.1 (21 głosów)
Inne wydania:

Kiedy 10 maja 1996 roku trzy ekipy jednocześnie dokonywały ataku szczytowego, nad Mount Everestem zerwała się burza. Zaczęła się mordercza walka o przetrwanie. Jon Krakauer przeżył.

Książka Wszystko za Everest trafiła na listy bestsellerów, ale wywołała też wiele kontrowersji. Stała się także źródłem inspiracji dla filmowców. Sama tragedia zaś - mimo że wydarzyła się prawie dwadzieścia lat temu - wciąż budzi emocje. Problemy opisane przez Krakauera przybrały jeszcze na sile: w komercyjnych wyprawach na Everest bierze udział coraz więcej osób, nie bacząc na zagrożenia i skutki ludzkiej ekspansji w najwyższych górach świata.

 

,,Znakomicie napisana opowieść o losach dwóch tragicznie zakończonych wypraw komercyjnych, które wiosną 1996 roku wyruszyły na szczyt Everestu, przebojem weszła do kanonu literatury górskiej. Wszystko za Everest od niemal dwudziestu lat utrzymuje wysoką pozycję na liście bestsellerów, co jest zapewne zasługą wyraziście zarysowanych postaci, kapitalnej narracji, a także - last but not least - silnych emocji autora, którego najwidoczniej nurtuje swoisty ,,syndrom ocaleńca". Był bowiem jednym z dwóch ocalałych spośród sześciu uczestników swojej wyprawy, którzy weszli na szczyt. Obraz wydarzeń, jaki przedstawił Krakauer, wzbudził duże kontrowersje w środowisku wspinaczkowym i w amerykańskich mediach. Jak się okazało, autor przyjął znacznie bardziej krytyczną postawę w stosunku do uczestników wyprawy konkurencyjnej, chociaż to właśnie jego zespół poniósł największe straty. Główna oś sporu skrystalizowała się wokół postaci przewodnika Anatolija Bukriejewa, podczas gdy w rzeczywistości to właśnie on przyczynił się do uratowania wszystkich członków swojej ekipy. Niniejsza edycja jest pierwszą pełną wersją ,,Wszystko za Everest", która ukazuje się w Polsce. Intensywność polemiki, której odbicie znajdziemy w ostatniej części książki, nasuwa skojarzenia z burzą, jaka przetoczyła się nie tak dawno w Polsce po tragicznie zakończonej zimowej wyprawie na Broad Peak z 2013 roku." Krystyna Palmowska

 

""Wszystko za Everest" to tylko pozornie opowieść o wyprawie na Mount Everest. Jon Krakauer bowiem, opowiadając o tragicznej ekspedycji na najwyższy szczyt świata, tak na prawdę snuje opowieść o śmierci, o ludzkiej odwadze i poświęceniu. To jeden z tych reportaży, od których nie sposób się oderwać i o których nie da się zapomnieć. Mistrzowska, niemal filozoficzna przypowieść dla wszystkich, nawet tych, których wspinaczka wysokogórska zupełnie nie interesuje." Robert Ziębiński, ,,Newsweek"

"Jedna z dwóch książek, które zabrałbym na bezludną wyspę." Marcin Meller, ,,Playboy"

"Dla człowieka gór biblia. Dla mieszkańców nizin książka roku!" Piotr Szabłowski, ,,Gazeta Wyborcza"

"Krakauer jest jednym z najlepszych pisarzy wśród alpinistów, a tragedia na Evereście w 1996 roku, której był świadkiem - jedną z najczarniejszych kart w historii himalaizmu. Z talentu pisarskiego i niezwykłego dramatyzmu wydarzeń powstała mieszanka iście wybuchowa. Lektura obowiązkowa nie tylko dla ludzi gór." Piotr Drożdż, ,,Góry"

Informacje dodatkowe o Wszystko za Everest:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2015-09-23
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788381916462
Liczba stron: 424
Tytuł oryginału: Into Thin Air
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Krystyna Palmowska

Tagi: alpinizm alpinista

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Wszystko za Everest

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Wszystko za Everest - opinie o książce

Uwielbiam reportaże o wspinaczkach górskich i zawsze jestem pełna podziwu i zarazem niezrozumienia dla tej pasji. Podziw wiadomo - iść w wysokie góry na -70° Celsjusza (brrr nie wyobrażam sobie takiego mrozu) a niezrozumienie- jak można chcieć ryzykować swoje zdrowie a przede wszystkim życie tylko po to,by móc wejść na jakiś szczyt ( gdzie już sam brak tlenu może wywołać katastrofalne skutki w organizmie). Ale żeby nie było - nie rozumiem,ale bardzo szanuję ludzi, którzy się zajmują tym sportem. Bo to właśnie dzięki nim ja mogę siedzieć w swoim domowym ciepełku i czytać te wszystkie świetne książki o alpinizmie bądź himalaizmie mimo,że często są tragiczne.

"Wszystko za Everest" to historia napisana przez dziennikarza, który w maju roku 1996 brał udział w komercyjnej wyprawie na najwyższą górę świata. Głównym przewodnikiem był wtedy Rob Hall -znany i szanowany wspinacz,który już kilkakrotnie zdobył Mount Everest. Oprócz grupy Halla w tym samym czasie kilka innych grup robiło podejście na tenże ośmiotysięcznik. Nikt nie mógł przewidzieć, że 10 maja wspomnianego roku zapisze się w historii himalaizmu na zawsze. Z tej wyprawy nie wróciło 12 osób. Część z nich by móc stać się częścią historii zapłaciła 65 tys $.

Książka bardzo mi się podobała. Autor prócz wstępu gdzie pisze jak to się stało,że tam trafił opisywał też inne historyczne wyprawy na Everest. Do tego starał się opisać każdego z uczestników co jak dla mnie było too much. Za dużo postaci,których nie sposób było spamiętać,ale rozumiem że chciał zrobić rzetelny reportaż a przy okazji uczcić pamięć tych co pozostali na górze na zawsze.

Dodatkowo z książki dowiadujemy się też,że lektura ta wywołała sporo kontrowersji i sporów. Odzewem na "wszystko za Everest" jest "wspinaczka: Mount Everest i zgubne ambicje" ,która została napisana przez uczestnika tej samej wyprawy a który... I tu się zatrzymam by nie spojlerować. Nadmienię tylko,że miałam chęć na "wspinaczkę..." jednak po postscriptum Krakauera bardzo szybko zmieniłam zdanie.

Miłośnikom literatury faktu oraz takim jak ja -zwiedzającym najwyższe góry świata czytając o nich -polecam

Link do opinii
W książce tej nie chodzi o trzymającą w napięciu historię, bo od pierwszych stron wiadomo o co chodzi (myślę, że fani wspinaczy, alpinizmu, po prostu miłośnicy gór i tak znają historię, ale ja jestem górska ignorantką), o tragedię na szczycie Mont Everestu. Książka ta to wspomnienia, oddanie hołdu wspaniałym wspinaczom, którzy zginęli tam w 1996r. Opowieść niesamowita, chwytająca za serce, przerażająca, wręcz niewyobrażalna. Nam, zwykłym ludziom, trudno sobie wyobrazić moc żywiołu na ponad 8000 metrach, warunki bez tlenu i walkę o każdy krok, o swoje życie, o życie współtowarzyszy. Opowieść o pasji, o miłości do gór i o niewytłumaczalnej fascynacji wspinaczką na "Górę Świata" mimo wszystko i wbrew wszystkiemu. Książka stawia mnóstwo pytań czytelnikowi i pozwala samemu ocenić kto zawinił, kto odpowiada za śmierć tyłu osób.
Link do opinii
Fantastyczna to mało powiedziane. Po obejrzeniu filmu sięgnęłam po książkę i nie zawiodłam się. Dostałam się chyba pod przemożny wpływ największej góry świata!
Link do opinii
10 maja 1996 r.- najczarniejszy dzień w dziejach himalaizmu. Trzy wyprawy atakują szczyt Mount Everestu, wchodząc granią południowo- wschodnią. Dla wielu to cel przerastający ludzkie możliwości. Dla wybrańców- marzenie, które prześladuje, męczy i nie daje spokojnie spać, póki nie podejmiesz wyzwania. Autor był uczestnikiem tego tragicznego wydarzenia i jednym z tych, którym góra pozwoliła wrócić. Podobno napisał "Wszystko za Everest" w 5 tygodni po powrocie z "Trzeciego Bieguna Ziemi". I zrobił to świetnie! Całość wciągająca, przejmująca do szpiku kości, przedstawiająca kolejne etapy wyprawy, jej organizację, sylwetki wszystkich uczestników, respekt dla natury i próbująca rozważyć z różnych punktów widzenia, czy nie dało się uniknąć tragedii. Czytelnik stawia sobie pytanie: czy warto porywać się z przysłowiową motyką na słońce? Bo wszystkie zagrożenia, wyrzeczenia, walka z własnym ciałem są tylko dla kilku minut na szczycie i świadomości (jak przeżyjesz zejście), że pokonałeś Czomolungmę- Sagarmathę- Boginię Niebios i stanąłeś na "Dachu Świata". Ta książka powstała z myślą o tych, którzy tam zostali i o tych, którzy mieli wielkie szczęście wrócić. Polecam! Obowiązkowa lektura dla ludzi kochających góry.
Link do opinii
Avatar użytkownika - karrun
karrun
Przeczytane:2014-07-12,
Do bólu prawdziwa opowieść o tragedii, której uczestnikiem był autor. To nie tylko relacja z wyprawy na najwyższą górę świata. To bardzo przemawiający do wyobraźni opis warunków, które planują w miejscu dostępnym tylko nielicznym. To próba opisu charakteru, predyspozycji psychicznych, które pchają niektórych do zrobienia czegoś, co jest poza wszelkimi normami racjonalnego zachowania. W himalsistach jest coś, co każe im działać wbrew wrodzonemu instynktowi samozachowawczemu. Ponadto interesujący jest element skomercjalizaowania wypraw wysokogórskich, a co za tym idzie zaśmiecenia Himalajów -miejsca świętego dla wielu ludów. Książka zostawia czytelnika z pytaniem: "Jak ja zachowałabym się w chwili, kiedy w ekstremalnych warunkach stanęłabym przed wyborem: ratować swoje życie czy pospieszyć z pomocą komuś, kto umiera? Czy naraziłabym swoje życie, żeby sprowadzić z góry zwłoki towarzysza wuprawy, na które na dole czeka jego rodzina?". Nie wiem.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Merry
Merry
Przeczytane:2023-09-29, Ocena: 5, Przeczytałam,

Pozostając w górskim klimacie przechodzimy płynnie do najwyższych gór świata - Himalajów. Surowy, nieprzyjazny człowiekowi klimat, wieczna zima i wszechobecna śmierć, która tylko czeka na drobny ludzki błąd. Co zatem z każdym rokiem przyciąga tak wielu na szczyt Everestu? Jak może się skończyć nie do końca udana wyprawa w Himalaje?

 

Książka Jona Krakauera to poniekąd reportaż z wyprawy na Everest, która miała miejsce 27 lat temu. 10 maja 1996 roku trzy ekipy rozpoczynają atak szczytowy na Mount Everest. Szczęście związane ze zdobyciem wierzchołka najwyższej góry świata zostaje zniszczone przez nadchodzącą burzę. Rozpoczyna się walka o życie...

 

,,Wszystko za Everest" Jona Krakauera wywołało swego czasu wiele kontrowersji i wciąż budzi wiele emocji. Nic dziwnego, skoro porusza temat przetrwania, kiedy trzeba wybrać między ratowaniem siebie, a pomocą innym. Jakkolwiek trudno sobie wyobrazić taką sytuację nie doświadczając jej. Stąd też tak samo trudno ująć się za którąkolwiek ze stron. Do tego dochodzi niedotlenienie mózgu, które zdecydowanie wpływa na procesy myślowe i decyzyjne. Niemniej jednak daje to dużo do myślenia.

 

Pomijając aspekt moralny. W tej książce dowiadujemy się nieco o historii zdobywania Everestu. O udanych i mniej udanych próbach osiągnięcia wierzchołka. O tym, jakie uczucia towarzyszą wspinaczce po Himalajach. O tym, jak apetyt rośnie w miarę jedzenia, czyli jak przesuwa się granica chęci zdobywania coraz wyższych partii gór. W kwestii samego Everestu autor przedstawia krok po kroku, w jaki sposób przebiega trasa na szczyt, obozy, aklimatyzacja i czego się spodziewać w związku ze zmianą wysokości. 

 

,,Wszystko za Everest" to książka o trudnych decyzjach. O moralnych wyborach, które niosą za sobą nieodwracalne konsekwencje. O trudach zdobywania najwyższych gór, a zwłaszcza tej jednej - Everestu. O zagrożeniach związanych z komercjalizacją wypraw w Himalaje. O tym, że nie każdy zdaje sobie sprawę z powagi takiej wyprawy i dlaczego pieniądze nie grają w tym najważniejszej roli. Wszak za same pieniądze nie kupi się kondycji i wytrzymałości organizmu. Wymaga to długotrwałych przygotowań, a także szacunku i pokory wobec gór. 

 

O nieudanej wyprawie na Everest dowiedziałam się więcej z filmu ,,Everest" (2015). Trzeba jednak zaznaczyć, że ekranizacja nie oddaje w pełni tego, co wydarzyło się na Evereście w 1996 roku. Z ciekawości sięgnęłam zatem po audiobooka ,,Wszystko za Everest" (lektor: Andrzej Hausner).

 

Współpraca reklamowa z Audioteką

Link do opinii
Avatar użytkownika - Qchcia
Qchcia
Przeczytane:2023-03-01, Ocena: 6, Przeczytałam,

,,Wszystko za Everest" Jona Krakauera.

Wstrząsająca relacja z katastrofalnej wyprawy na Everest z 1996 roku. Książka napisana tak porywająco, że nie sposób oderwać się od lektury (tak, warto przeznaczyć na nią więcej czasu) - ma się wrażenie bezpośredniego uczestniczenia w wyprawie. Nieuchronnie zbliżająca się katastrofa z jednej strony sprawia, że chcemy książkę odłożyć by trochę ochłonąć, z drugiej jest się tak wciągniętym w historię, że nie sposób zrobić sobie przerwę! Szkoda tylko, że niestety oparta jest na tak tragicznych faktach...

Zdecydowanie polecam fanom himalaistyki!

Link do opinii
Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2019-01-13, Ocena: 6, Przeczytałam,

Niezwykle przejmująca, osobista relacja jednego z uczestników tragicznej wyprawy na najwyższą górę świata. Pokazująca różne oblicza tych, którzy wybierają się na ten szczyt - z jednej strony pasjonatów, ludzi honoru, mających szacunek dla gór, z drugiej strony tych, którzy kierują się celami komercyjnymi i brawurą. To jedna z lektur, która wywołuje skrajne emocje a jednocześnie trudno się od nich oderwać.

Link do opinii

10 maja 1996 - data, którą zna każdy, kto interesuje się alpinizmem. W tym dniu na Evereście doszło do splotu niesamowitych wydarzeń, serii pozornie drobnych błędów, uchybień i fatalnych decyzji. Jon Krakauer na własnej skórze odczuł gniew Sagarmathy. Jak uczestnik komercyjnej wyprawy pod przewodnictwem Roberta Halla był w centrum tragicznych wydarzeń. Jego książka jest próbą szczegółowego opisania zdarzeń jakie doprowadziły do śmierci 8 osób. Niestety autor nie poprzestaje na reportażu z wyprawy i szuka winnych uzurpując sobie prawo “precyzyjnego odgadywania, co działo się w sercach i umysłach każdej osoby biorącej udział w wyprawie”. Pod tym względem książka staje się bardzo subiektywna i krytyczna wobec niektórych uczestników wyprawy. Po latach okazało się, że autor nie miał monopolu na prawdę i jego pamięć poddana niesprzyjającym warunkom i stresowi okazała się zawodna.

Link do opinii
Avatar użytkownika - szmaragdova
szmaragdova
Przeczytane:2018-01-10, Ocena: 5, Przeczytałam,

Sagarmatha, Czomolungma, Mount Everest, Góra Gór, wierzchołek świata- miejsce, które przyprawia ludzi o szaleństwo, które kładzie świat u stóp, ale tak często żąda za to ceny najwyższej- życia wspinacza.
Oparta na faktach i spopularyzowana filmem z 2015 roku historia, w której 10 maja 1996 roku stał się momentem walki o przetrwanie 3 komercyjnych wypraw wspinaczkowych. Wielu nie wróciło wtedy do obozu IV. Postscriptum niesie szerokie echo sporu pomiędzy autorem a Anatolijem Bukriejevem, jakim wiele miesięcy żyły wtedy media- głównie Stanów Zjednoczonych.
Książka pozostawia czytelnika z nierozwiązanym pytaniem o sens wspinaczki wysokogórskiej, narażania swojego życia w aspekcie wypraw komercyjnych, wejść z tlenem lub bez, moralności i odpowiedzialności za drugiego człowieka w wysokich partiach gór, wydolności ludzkiego organizmu i władzy umysłowej w strefie śmierci i wysokościach powyżej poziomu bazy.

Opowieść, która mrozi i rozpala, drąży, aż do niebezpiecznych snów...

Link do opinii
Inne książki autora
Wszystko za Everest
Jon Krakauer0
Okładka ksiązki - Wszystko za Everest

Prawdopodobnie najlepsza książka o zdobyciu Everestu jaką kiedykolwiek napisał naoczny świadek; najwyższa góra, najwyższa cena za jej pokonanie...

Missoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim
Jon Krakauer0
Okładka ksiązki - Missoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim

      Missoula w Montanie tylko z pozoru jest sielskim miasteczkiem uniwersyteckim, zamieszkanym przez zżytą społeczność...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy