Nie rodzimy się na bezludnej wyspie. I nie dano nam możliwości wyboru ani zgody na zastaną rzeczywistość, która stanie się z czasem częścią nas samych. Carmen urodziła się jeszcze przed wojną, dziś jest staruszką z trudnym balastem przeszłości, owianym tajemnicą, którą nie jest w stanie podzielić się nawet z najbliższymi. Ci, którzy jej dobrze nie znają, powiedzieliby pewnie: "Carmen, jaka jest, każdy widzi", bo w tej bezpośredniej, otwartej kobiecie wszystko wydaje się być proste i oczywiste. Emerytowana milicjantka, wiejska awanturnica wojująca z każdym, kto wejdzie jej w drogę, nie sprawia wrażenia osoby szczególnie skomplikowanej w odbiorze i ocenie. A jednak... Bo czy Carmen Sowiłow to naprawdę Carmen Sowiłow? Tego dowiedzą się czytelnicy w ostatnim tomie serii "Wnuczka wariatki" i sami będą mogli ocenić jej życiowe wybory, motywy postępowania, nie zawsze aprobowane przez otoczenie i najbliższych. "Carmen" to opowieść o ludziach. O tym, co ich napędza do działania, motywuje. I o tym, że aby kogoś skategoryzować i nazwać, trzeba wiedzieć o nim o wiele więcej, niż tylko to, co widać.
Danuta Noszczyńska - plastyczka, reżyserka, twórczyni amatorskich teatrów Azet i Amarant, absolwentka krakowskiego liceum plastycznego oraz Wydziału Filozoficznego UJ. Opublikowała książki: "Historia nie Magdaleny", "Blondynka moralnego niepokoju", "Hormon nieszczęścia", "Mogło być gorzej", "Kufer babki Alicji", "Luizę pilnie sprzedam", "Pod dwiema kosami, czyli przedśmiertne zapiski Żywotnego Mariana", "Wszystkie życia Heleny P.", "Harpia" (trzy ostatnie nagrodzone na Festiwalu Literatury Kobiet "Pióro i Pazur"), "Farbowana blondynka", "Zła miłość", "Futra, perły i łzy jak piołun gorzkie", "Wszystkiemu winni są faceci", "Domek na końcu świata", "Dopóki śmierć nas nie połączy", "Nieświęta rodzina", "Zobaczyć gdzie indziej", "Nigdy nie jest za daleko", "Ten jeden jedyny", "Wnuczka wariatki. Pola" i "Wnuczka wariatki. Alina".
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2023-02-23
Kategoria: Obyczajowe
ISBN:
Liczba stron: 304
Carmen – kobieta rakieta. Harda i butna, odważna i sprytna, zawzięta, silna i bezkompromisowa. Idąca przez życie jak taran nieustanie walcząca z kimś lub o coś. Dziś jest staruszką, emerytowaną milicjantką „z mocno wpisanym w charakter skrzywieniem zawodowym” i autorskimi metodami załatwiania spraw. Ta pozornie nieskomplikowana kobieta, pod tym szczelnym pancerzem pozorów, skrywa i strzeże swoich licznych sekretów z przeszłości.. Dusi w sobie tajemnice swojego dzieciństwa i młodości, swoich życiowych wyborów i ich konsekwencji, motywów działania, zagrywek losu i zezowatego szczęścia w nieszczęściu..
Dziś inaczej widzi i rozumie pewne sprawy i zamierza dobrze wykorzystać szansę, którą niespodziewanie otrzymała od losu..
„Wnuczka wariatki. Carmen” to trzecia, finałowa odsłona pięknego, słodko-gorzkiego cyklu powieści obyczajowych o trzech pokoleniach kobiet. Pierwsza część była poświęcona Poli. Druga jej matce – Alinie. Tu możemy spojrzeć na całą historię oczami Carmen – babci Poli, matki Aliny.
Wszystkie trzy tomy cyklu „Wnuczka wariatki” to pełna humoru, lekka, zwiewna, ale i mądra, poruszająca i skłaniająca do refleksji opowieść idealna na wieczór z książką.
Polecam.
Dzieciństwo i wychowanie mają ogromny wpływ na nasze życie. To czego w nim doświadczamy kształtuje nas już na zawsze i potem trudno zmienić nam nasze spojrzenie na świat. Tak właśnie było z Carmen, bohaterką książki "Wnuczka wariatki. Carmen" Danuty Noszczyńskiej, czyli trzeciej i ostatniej części opowiadającej o trzech pokoleniach kobiet z jednej rodziny.
Żal, że to już ostatnia część tej serii, bo polubiłam panie Sowiłow a w szczególności Carmen. Babcia i mama, nietuzinkowa, pełna werwy i niekonwencjonalnych pomysłów osiemdziesięciolatka, której życie nie oszczędzało i już od dzieciństwa los rozdawał jej marne karty. Ale ona się nie poddała i na swoich warunkach zbudowała siebie na nowo.
Autorka w zabawny, dość przewrotny sposób, opowiada nam historię Carmen i jej rodziny. A także przyjaciół i sąsiadów, którzy się wokół niej kręcą.
Wieś jest specyficznym miejscem, ma swoje małe kliki, które nią rządzą i ma też swoje blaski i cienie. Ale wieś, w której było ranczo Carmen, jest pokazana w ciekawy sposób. Jakby w soczewce skupia wszelkie małe i duże grzeszki jakie możemy zobaczyć wokół siebie.
Podoba mi się język, jakim autorka opowiedziała tę historię. I to puszczanie oka do czytelnika. Trochę ironiczne, trochę nostalgiczne.
To taka historia, która zapewnia nam dobrą rozrywkę, dlatego Was zachęcam byście po nią sięgnęli. Ja się cieszę, że miałam okazję ją poznać.
Luizę od zawsze wychowywał Tatuś. Dbał o nią jak mógł i utrzymywał z tego, na czym sam znał się najlepiej - z hazardu i drobnych przekrętów. W dniu jej...
Spotkanie w pociągu. W jednym przedziale trafiają na siebie: kryminalistka po piętnastoletniej odsiadce, młodzieniec opuszczający dom dziecka, by zacząć...
Przeczytane:2023-03-07, Ocena: 6, Przeczytałam, Insta challenge. Wyzwanie dla bookstagramerów 2023, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2023 roku, 12 książek 2023, 26 książek 2023, 52 książki 2023, Posiadam,
"Wnuczka wariatki" tolo seria, którą dosłownie pokochałam. Wiele pokoleń, tak różnych temperamentów i charakterystycznych osobowości, których nie można nie polubić.
Losy bohaterek śledziłam od samego początku i z każdym kolejnym tomem lubiłam je coraz bardziej, wyczekując kolejnych części, które za każdym razem zaskakiwały.
Carmen to matka poznanej już wcześniej Aliny i babka Poli. Kobiety jednak nie miały łatwego życia, a ich rodzinne relacje dalekie były od ideału. Niemniej jednak teraz, gdy sytuacja nieco się unormowała poznajemy nieco lepiej niecodzienną Carmen, która żyje w Zaciążu i nigdy nie wyobrażała sobie, że mogłaby to miejsce opuścić. To właśnie tutaj dzieje się najwięcej. Tym razem Carmen postanawia wspólnie ze swoją przyjaciółką, a tym samym miejscowa znachorką nieco namieszać w politycznym życiu wioski i wystawia kandydaturę Iwony do wyborów rady miasta, a także powstaje nietypowy, wyjątkowy i znacznie wyróżniający się zespół Ałć, którego skład jest znacznie zróżnicowany, co nie przeszkadza wszystkim dobrze się bawić na próbach i przygotowywać świetny występ.
Tak powoli toczy się życie na wsi i jedynie zostaje co pewien czas wzburzone kolejnymi rewelacjami i pomysłami mieszkańców.
W tej części poznajemy historię bohaterek z perspektywy Carmen, która przez wiele lat nie miała w ogóle kontaktu z córką oraz Wnuczka, dopiero niedawne wydarzenia sprawiły, że kobiety ponownie nawiązały ze sobą kontakt.
Cała seria to bardzo przyjemna historia rodzinna, którą autorka zdecydowanie umiliła postacią Carmen, która nie jest typową babcia. To charakterna osóbka, która potrafi dążyć do wyznaczonych sobie celów nie przebierając w środkach.
Osobiście sięgałam po każda kolejna część z wielką przyjemnością i zaciekawieniem, a wszystkie bohaterki obdarzyłam sympatią.
Książka jest napisana lekkim i przyjemnym językiem, idealnie nadaje się do czytania choćby po ciężkim dniu. Czyta się bardzo szybko i przyjemnie.
Ja z całego serca polecam poznać te trzy kobiety Wnuczkę wariatki, jej matkę oraz sama wariatkę, bo naprawdę warto.
Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Prószyński i S-ka.