Wojna starego człowieka

W dniu swoich siedemdziesiątych piątych urodzin John Perry zrobił dwie rzeczy. Najpierw odwiedził grób swojej żony. A potem wstąpił do armii.

Ludzkość w końcu znalazła drogę do międzygwiezdnej przestrzeni - to dobra wiadomość. Zła wiadomość jest taka, że w kosmosie jest niewiele nadających się do zamieszkania planet - za to aż roi się tam od obcych, którzy chcą o nie walczyć. Wychodzi na to, że wszechświat jest dla człowieka wrogim miejscem.

A więc - walczymy. Żeby obronić Ziemię (która może stać się celem ataku dla naszych nowych wrogów, jeśli dopuścimy ich zbyt blisko); walczymy również o nasz planetarny stan posiadania. Z dala od Ziemi, ta wojna trwa już od dziesiątków lat: jest brutalna, krwawa i nieubłagana.

Sama Ziemia jest zaściankiem. Większa część zasobów ludzkości znajduje się w rękach Kolonialnych Sił Obrony, które chronią Ziemię przed zbyt dokładną wiedzą na ten temat. Ogólnie wiadomo tylko jedno - kiedy osiągnie się wiek emerytalny, można się zaciągnąć do KSO. Oni nie chcą młodych ludzi; chcą ludzi, którzy mają wiedzę i doświadczenia zebrane w ciągu długiego życia.

Zostaniesz zabrany z Ziemi, żeby już nigdy nie móc na nią powrócić. Będziesz musiał odsłużyć swoje na froncie. A jeśli uda ci się przeżyć, wspaniałomyślnie pozwoli ci się osiedlić na jednej z ciężko wywalczonych planet.

John Perry zgadza się na te warunki. Praktycznie nie ma pojęcia o tym, co go czeka. Prowadzona w odległości wielu lat świetlnych od domu wojna okazuje się o wiele cięższa, niż mógł sobie wyobrazić - i, jak się przekona, o wiele dziwniejsza.

Informacje dodatkowe o Wojna starego człowieka:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2016-09-14
Tytuł oryginału: Old Man's War
Tłumaczenie: Wojciech Pusłowski

Kup książkę Wojna starego człowieka

Wojna starego człowieka - opinie o książce

Avatar użytkownika - ola2998
ola2998
Przeczytane:2017-01-25, Ocena: 4, Przeczytałam,
Akcja ma miejsce w przyszłości w czasach po Wojnie Kontynentalnej, kiedy to już podróże międzygwiezdne nie są niczym nadzwyczajnym, a wymiana narządów czy wysłużonych organów jest na początku dziennym. Jeśli chodzi o Ziemię i jej losy, to otrzymujemy tu tylko podstawowe informacje. Oprócz kilku ciekawych pomysłów, które można znaleźc także w innych tego typu powieściach, John Scalzi niczym nas tutaj nie zaskakuje. Odniosłam dziwne wrażenie, że w "Wojnie starego człowieka" autor upraszcza wiele rzeczy. Sam jego styl jest nieskomplikowany i łatwy w odbiorze, a fragmenty zmierzające w kierunku fizycznym wykładane są w niezwykle prosty sposób, na chłopski rozum można by rzec. Potraktowane są one dość pobieżnie, autor się w nie za bardzo nie zagłębia. Dzięki czemu książka jest łatwa w odbiorze, nawet jeśli zapuszcza się naukowe tematy. Narracja, choć pierwszoosobowa, uboga jest w opisy czy to zewnętrznego świata czy tez przeżyć bohaterów. Dużo miejsca zajmują dialogi, rozmowy między bohaterami, jednak ostatecznie wypadają one naturalnie i są miłe dla oka, także nie ma z tym większego problemu. Prostota, o której już wspomniałam, przekłada się również na samą historię, jak i bohaterów. Fabuła nie jest skomplikowana, powiedziałabym że w pewnej mierze raczej przewidywalna i podążająca pewnym schematem, ale raczej nie nudzi. Za to bohaterowie mnie nieco rozczarowali. Brakło mi u nich tego myślenia i mentalności osób starszych, wyeksponowania i położenia na to nacisku. Poza pojedynczymi przypadkami, ciągle miałam wrażenie, że mam do czynienia z postaciami młodymi, które starość mają daleko przed sobą. Ale poza tym są to osoby trochę ironiczne, z poczuciem humoru i dużym dystansem do siebie, więc miło się czyta o ich przygodach. Myślę, że "Wojnie starego człowieka" można dać miano poprawnej, wciągającej i ciekawej powieści science fiction, wydanej w bardzo lekki sposób. Nie męczy, a wciąga i jest w stanie coś tam z siebie jeszcze wykrzesać. John Scalzi potrafi zainteresować czytelnika i utrzymać go do samego końca.
Avatar użytkownika - DankaADy
Przeczytane:2018-01-31, Ocena: 5, Przeczytałem,
Imperium w płomieniach
John Scalzi0
Okładka ksiązki - Imperium w płomieniach

Drugi tom nowej serii w konwencji space opera Wspólnota międzygwiezdnego imperium ludzkości znajduje się na krawędzi rozpadu. Nurt, pozawymiarowy...

Brygady duchów
John Scalzi0
Okładka ksiązki - Brygady duchów

Brygady Duchów to elitarne jednostki specjalne Kolonialnych Sił Obrony – ich żołnierze zostali stworzeni z DNA zmarłych. Wykorzystywani są...

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski