Wenecki inspektor, komisarz Brunetti rozwiązywał już w swojej karierze bardzo różne sprawy: od szokujących zbrodni, po drobne przestępstwa. Jednak w ,,Wodach wiecznej młodości" pochłonie go sprawa, co do której nie wiadomo nawet, czy była przestępstwem...
Piętnaście lat wcześniej nastoletnia dziewczyna wpadła nocą do jednego z kanałów. Nie potrafiła pływać, więc zaczęła się topić, a ocalała tylko dzięki pomocy jednego z przechodniów, pijaka, który usłyszał jej szamotanie i zdołał wyciągnąć ją na brzeg. Jednak podtopienie zdążyło trwale uszkodzić mózg dziewczyny, na zawsze zatrzymując ją na poziomie rozwoju dziecka. Pijany wybawca twierdził, że widział, jak została wepchnięta do wody przez jakiegoś mężczyznę, ale dzień później nie był już w stanie niczego sobie przypomnieć.
Podczas bankietu dobroczynnego babcia dziewczyny, zamożna wenecka arystokratka, prosi Brunettiego, by zajął się wyjaśnieniem tej sprawy. Komisarz nie wie, jak właściwie mógłby pomóc - nawet jeśli popełnione zostało przestępstwo, po tak długim czasie uległoby już przedawnieniu. Jednak powodowany ciekawością i wzruszony namowami przytłoczonej smutkiem i zgryzotą starej kobiety (najlepszej przyjaciółki jego teściowej), zgadza się wszcząć śledztwo, które wkrótce stanie się dla niego niemal obsesją.
Na wskroś włoska, pełna blasków i cieni weneckiego życia (olśniewających palazzo i niszczejących zabytków, kolejnych fal imigracji i perypetii rodowitych Wenecjan), nowa powieść Donny Leon jest godną kontynuacją jej doskonałej serii kryminałów.
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Data wydania: 2018-04-18
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN:
Liczba stron: 300
Tytuł oryginału: The Waters of Eternal Youth
Coraz bardziej podoba mi się Wenecja commisario Brunettiego
Woda wiecznej młodości to najnowszy tom cyklu o komisarzu Guido Brunettim. Tym razem z deszczowej Wenecji wyjaśnia on zagadkę tajemniczej śmierci sprzed kilkunastu lat.
Sprawa, jaką na prośbę przyjaciółki rodziny zajmuje się komisarz, jest pełna niedopowiedzeń. Okazuje się, że przed laty policjanci nie byli w stanie ustalić, czy w ogóle doszło do morderstwa. Wracająca do domu dziewczyna wpadła wówczas do kanału. Życie uratował jej miejscowy pijak, który najpierw twierdził, że widział, jak ktoś wpycha ofiarę do wody, jednak gdy wytrzeźwiał oznajmił, że niczego nie pamięta.
Uratowana Manuela również nie była w stanie wyjaśnić, jak doszło do zdarzenia, gdyż pod wpływem niedotlenienia jej mózg został uszkodzony.
Wobec takich faktów sprawa wydaje się początkowo nie do rozwiązania. Brunetti nie byłyby jednak sobą, gdyby nie zaczął dociekać, sprawdzać, węszyć, angażując do pomocy kilka innych osób.
Gdy na jaw zaczynają wychodzić różna fakty sprzed lat, komisarz po nitce dociera do kłębka. Nie jest to jednak łatwe, gdyż po drodze piętrzą się różne przeszkody i kolejne zagadki.
Donna Leon, powołując do życia postać Guida, stworzyła nie tylko cykl o kryminalnych sprawach, ale i ciekawą serię obyczajową. Mamy bowiem okazję równolegle ze śledztwem poznawać prywatne życie Brunettiego i jego kolegów po fachu. Poza tym w tle pojawiają się różne wydarzenia społeczne i polityczne, które mają mniejszy lub większy wpływ na losy głównych postaci.
Bardzo lubię takie połączenia, które są typowe również dla innych uznanych twórców prozy kryminalnej; moim zdaniem, celują w tym przede wszystkim Andrea Camilleri i Hakan Nesser.
Donna Leon w niczym im nie ustępuje, wprowadzając – podobnie jak wymienieni pisarze – specyficzny klimat, w którym groza kryminalnych wątków przeplata się z elementami codziennego, rodzinnego życia.
Dodatkowym atutem były dla mnie sugestywne opisy potraw z kuchni śródziemnomorskiej. Niby nic wielkiego, ale podczas lektury moje kubki smakowe były tak pobudzone, że musiałam zafundować sobie chociaż namiastkę opisywanych dań w postaci spaghetti z suszonymi pomidorami i bazylią:)
Czyta się Wodę wiecznej młodości bardzo szybko, gdyż akcja jest wartka, a odbiorca chce jak najszybciej poznać finał. Ten okazuje się zaskakujący, czyli każdy miłośnik kryminałów powinien być usatysfakcjonowany.
Jednocześnie lektura zachęca do sięgnięcia po inne książki autorki.
BEATA IGIELSKA
Grupa uzbrojonych mężczyzn wdziera się do mieszkania cenionego pediatry, burząc spokój weneckiej nocy. Okazuje się jednak, że zamaskowani napastnicy wcale...
Śmierć w La Fenice rozpoczyna popularną serię powieści kryminalnych Donny Leon, których akcja toczy się zawsze w Wenecji, a ich głównym bohaterem jest...