Fascynująca, pełna przygód opowieść o wierności, waleczności i męstwie. Władca Polski Bolesław Chrobry i cesarz niemiecki Henryk II w toczonej od trzynastu lat wojnie zmagają się o prestiż, uznanie i zdobycze terytorialne na Połabiu. 1 września 1015 roku armia polska dopada tylną część armii uciekającego cesarza w Lesie Dziadoszan i rozgramia ją doszczętnie w walnej bitwie. Czwórce przyjaciół – Gromosławowi, Czamborowi, Bernardowi i Randulfowi – nie danym jest jednak spocząć po trudach walki. Chrobry wysyła ich na czele jazdy na odsiecz Kopanika, uzależnionego od Polski grodu na Połabiu zaatakowanego przez wojowniczych Lutyków. Czy wyprawa zakończy się powodzeniem? Wiry niebezpiecznych wydarzeń i sploty okoliczności wikłają grupę Gromosława w wielomiesięczną, owianą groźnymi tajemnicami pogoń za drogocennym artefaktem. Dramatyczne przygody rzucają nimi po niemieckich marchiach, grodach Połabia, duńskich wyspach i polskim pograniczu...
„Mam też silne i rozległe państwo, mam armię liczną i bitną, ba, niezwyciężoną! - Bolesław przerwał Gromosławowi głębokim głosem. - Mam lud wiernie mi poddany, mam wielmożów mi lojalnych, mam szczątki świętego Wojciecha. Obce monarchy naokoło pobite przed Polską ze strachu się kulą. Cesarz kąsa jak wściekły pies i za każdym razem ucieka z podkulonym ogonem. Mam własną archidiecezję. Planuję założenie następnych. Papieskim przymierzem się cieszę. Mam wspaniałego potomka, który dzieło naszej dynastii dalej pociągnie. Moja siostra władcami skandynawskimi trzęsie. Właśnie się dowiedziałem, że mój siostrzeniec Kanut Anglię na kolana rzuca. Zięć uległy mojej woli na kijowskim tronie zasiadł. Misjonarzy do Szwecji wysłałem, z pomyślnym rezultatem, ochrzcili innego mojego siostrzeńca, króla Szwecji Olafa. Między Pieczyngami biskupów umieściłem. To rzeknijcie mi – Bolesław pochylił się nad stołem w stronę zdezorientowanych Gromosława i Czambora – czego mi brakuje?”
Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2021-03-22
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 426
Powieść historyczna z czasów piastowskich. Rok 1015. Chrobry i Henryk II – cesarz niemiecki toczą wojny terytorialne. Akcja powieści rozpoczyna się bitwą w Lesie Dziadoszan, kiedy to na tyły powracającego na zachód niemieckiego wojska napada armia polska i totalnie ją rozgramia. Czwórka przyjaciół – Gromosław, Czambor, Bernard i Randulf na czele swoich oddziałów ruszają dalej w kierunku Kopanika – na odsiecz grodowi zaatakowanemu przez Lutyków.
Fabuła bardzo mnie zainteresowała i wciągnęła, mimo pierwszego nudnego i ciężkiego rozdziału nie żałuję że nie odłożyłam jej na półkę. Wspomniany już rozdział dosłownie mnie przeraził ilością bohaterów i ciężkich do zapamiętania imion, ale najgorsze były opisy więzów rodzinnych i bitew stoczonych przed rozpoczęciem akcji książki.
Jednak im dalej tym lepiej. Z każdą kolejną stroną lepiej poznawałam bohaterów, którym autor nadał odmienne, charakterystyczne dla każdego osobowości. Tutaj należałoby zauważyć iż ci czterej różni panowie uzupełniają się stuprocentowo. Dla mnie najlepszymi momentami związanymi z bohaterami były sprzeczki i docinki Czambora i Randulfa – kocham ich za to.
Natomiast najlepszą stroną książki są bitwy. Pan Barkowski jest mistrzem w opisywaniu scen batalistycznych. Potrafi zrobić to w taki sposób, że czytelnik ma w wyobraźni to całe zamieszanie, okrucieństwo, zgiełk, niemal widzi blask słońca odbity od zbroi żołnierzy i w końcu czuje razem z wojskiem radość zwycięstwa lub gorycz porażki.
Co ważne fakty i postacie historyczne zostają zachowane, nawet na samym wstępie autor mówi nam – to jest faktem a to zmyśliłem. Jest to ogromny plus, ponieważ czytelnik nie tylko ma radość czytania ale również naukę. Dla mnie, jako że uwielbiam poznawać historię zwłaszcza taką o której nie mówi się w szkole albo mówi bardzo niewiele, takie powieści są również źródłem wiedzy. Przy czym wiedza o początkach Polski jest ciągle niestety bardzo znikoma w związku z czym autor miał wielkie pole do popisu. Oby takich dzieł było jak najwięcej. Polecam.
Książka została otrzymana z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl
Król Danii Eryk II Pamiętny planował ekspansję na ziemie Słowian połabskich i Pomorze Zachodnie. Szczególnie korciło go zajęcie wyspy Rugii. Nie uwzględnił...
Na terenie Połabia doszło w 983 roku do największego powstania plemion słowiańskich, nawet książę Obodrytów Mściwoj, który przedtem dał niemieckiemu...