Ukryty

Dziesięcioletni Tayo przybywa do Cathy, doświadczonej opiekunki zastępczej, jedynie z ubraniem, które ma na sobie. Wkrótce staje się jasne, że za początkowym dobrym zachowaniem Taya kryje się wiele tajemnic.

Dopiero kiedy Cathy spostrzega bliznę na przedramieniu chłopca, wstrząsająca historia Taya stopniowo wychodzi na jaw. Został uprowadzony przez matkę alkoholiczkę i odtąd oboje wymykali się władzom, żyjąc "w podziemiu". Taka rozpaczliwa egzystencja przypada niestety w udziale tysiącom ukrytych, "niewidzialnych" dzieci, którym udaje się przetrwać dzięki nielegalnym zarobkom w mrocznym świecie, niezauważenie dla reszty społeczeństwa.

Cathy wie, że Tayo zasługuje na lepsze życie - i zrobi wszystko, co w jej mocy, by mu je zapewnić - ale najpierw musi zdobyć jego zaufanie, by zrozumiał, że nie musi już dłużej kłamać ani się wstydzić.

Informacje dodatkowe o Ukryty:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2014-11-12
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Kup książkę Ukryty

Ukryty - opinie o książce

Szukając książki w bibliotece, poruszającą trudną sytuację dzieci, trafiających do rodzin zastępczych. Pani bibliotekarka prawie bez namysłu poleciła mi książkę Cathy Glass pt. „Ukryty”, w taki oto sposób trafiła ona w moje ręce, czego absolutnie nie żałuje.

Cathy Glass już od wielu lat tworzy rodzinę zastępczą dla wielu pokrzywdzonych w okrutny sposób przez życie dzieci i opisuje niektóre ich historie w swoich książkach. Jedna z tych historii została opowiedziana w książce „Ukryty”.

Opowiada ona o jednym z „niewidzialnych dzieci”, dziesięcioletnim chłopcu Tayu, który dzięki swojej matce pozostał niezauważony przez władze Wielkiej Brytanii. Dziecko przez wiele lat swojego życia musiał żyć w podziemi w niezwykle trudnych dla siebie warunkach, do czasu kiedy nagle zostaje pozostawiony pod opieką Cathy. Tym co niemal od razu rzuca się w oczy na początku powieści są niezwykle dobre maniery i dojrzałość chłopca która nie pasuje do dziesięcioletniego dziecka wychowanego w bardzo złych warunkach z nieodpowiedzialną matką. Im więcej czasu kobieta spędziła z nim, tym chłopiec z czasem zaczął darzyć Cathy co raz większym zaufaniem. Wraz z upływam dni Tayo był wstanie opowiedzieć opiekunce swoją historię.

Książka do samego końca trzymała mnie w napięciu. Nie mogłam się doczekać końca by uzyskać odpowiedzi na dwa nurtujące mnie pytania: Jak się ułoży trudna relacja Taya z jego matką? I oczywiście: Komu zostanie powierzona opieka nad chłopcem w przyszłości? Po tę książkę powinien sięgnąć każdy interesujący się trudnymi sytuacjami dzieci, oraz osoby którym niestraszne jest zarwanie nocy by dokończyć znakomitą książkę.

Avatar użytkownika - lilianapie
lilianapie
Przeczytane:2018-06-03, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2018,

Cathy Glass prowadzi od lat rodzinę zastępczą .Pewnego dnia do jej domu trafia Tayo dziesięcioletni chłopiec o którym niewiele wiadomo. Chłopiec jest czarny mimo to matka zakazuje mu mówić ,że jest czarny w ten sposób chce wymazać jego dziedzictwo. Chłopiec jednak zaczyna przypominać sobie swoją rodzinę ojca i babcię z którymi mieszkał kiedyś w Nigerii i coraz bardziej za nimi tęskni. Przypadkowo któregoś dnia odnajduje go ojciec który szukał syna przez pięć lat. Wszystko kończy się szczęśliwie Tayo wraca do domu.

Avatar użytkownika - dorota198
dorota198
Przeczytane:2015-08-02, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2024,
Kolejna świetna książka Cathy Glass. Napisana prostym językiem, którą czyta się jednym tchem. Główny bohater, 10- letni Tayo, udawania, że nie da rady się zapomnieć, pomimo upływy czasu o ludziach, którzy obdarzyli Go prawdziwą miłością. W Jego życiu był to ojciec i babcia.
Cathy Glass zaliczam do moich ulubionych autorek. Jej książki opisują historie dzieci, które trafiły pod opiekę autorki. Sięgając po jej pozycje wiem, że nie należą one do lekkich, podopieczni pani Glass przeszli prawdziwe dramaty w swoim życiu. Do dziś szczególnie powracam myślami do książki "Czekając na anioły". Sięgając po najnowszą pozycję, wiedziałam, że będzie wstrząsająca i przeczucia mnie nie myliły. W prologu autorka przedstawia sytuacje dzieci nielegalnie przebywających w Wielkiej Brytanii. Te dzieci zostały przewiezione ze swojego rodzinnego kraju przez handlarzy żywym towarem, są wykorzystywane do pracy w nielegalnych fabrykach lub nie są rejestrowane w żadnych urzędach, dlatego Państwo nie wie o ich istnieniu. Ta książka opowiada o losach takiego chłopca. Dziesięcioletni Tayo w chwili, kiedy trafia pod opiekę Cathy jego historia pozostaje tajemnicą nawet dla opieki społecznej. Chłopiec nie był nigdzie rejestrowany, dlatego formalnie nie istnieje. Tayo jest wyjątkowo dobrze wychowany, ale po pewnym czasie wyjawia opiekunce wstrząsające szczegóły ze swojej przeszłości. Ukryty to książka ukazująca obrazy niewyobrażalnego zła, jakie człowiek potrafi wyrządzić drugiemu, szczególnie temu bezbronnemu. Najgorsze, że to wszystko wydarzyło się naprawdę. Cathy Glass zadaje pytania ile dzieci jeszcze przechodzi przez podobny dramat, nie może pojąć, że takie rzeczy mają miejsce w tak cywilizowanym kraju jak Wielka Brytania. Nie brakuje wzruszających i niezwykle dojrzałych wypowiedzi chłopca. Razem z nim się cieszyłam, ale odczuwałam ogromny smutek z powodu krzywdy jaka go spotkała. Jak zakończyła się historia Taya i czy miała szczęśliwy finał? Tego można się dowiedzieć czytając tę książkę. Dla zainteresowanych polecam stronę autorki: http://www.cathyglass.co.uk/bookupdates.html Z której można się dowiedzieć co się dzieje obecnie w życiu jej podopiecznych
Avatar użytkownika - awiola
awiola
Przeczytane:2015-01-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
"Karaluchy pod poduchy, a szczypawki na zabawki". Do dzisiaj nie potrafię zapomnieć o uczuciach, jakie kilka lat temu targały mną przy okazji czytania książki Cathy Glass pt. "Najsmutniejsze dziecko". Sięgając po dość długim czasie po kolejne dzieło tej pisarki, byłam więc pewna, że znowu nie będzie to łatwa lektura. I nie pomyliłam się, gdyż "Ukryty" to książka, która po raz kolejny obnaża to, co w nas, ludziach najgorsze. Bez żadnej taryfy ulgowej. Cathy Glass to brytyjska pisarka, pisząca pod pseudonimem, która pracowała w służbie cywilnej. Obecnie od prawie trzydziestu lat prowadzi rodzinę zastępczą, pełniąc funkcję opiekunki zastępczej dla dzieci pokrzywdzonych przez los. Cathy posiada trójkę dzieci, w tym dwoje własnych i jedno adoptowane. Jest autorką wielu książek, które pokazują historie dzieci, jakimi opiekowała się w swojej pracy. Tayo Mazen, dziesięcioletni chłopiec trafia do domu Cathy. Podopieczny jest dzieckiem, którego nie odnaleziono w żadnym rejestrze czy kartotece urzędowej Wielkiej Brytanii - formalnie więc nie istnieje. Tayo od samego początku zachwyca swoją nową opiekunkę nienagannymi manierami, rodem z ekskluzywnej szkoły, natomiast jego matka Minti to typowa przedstawicielka nizin społecznych. Cathy próbuje rozwikłać zagadkę pochodzenia Taya oraz zdobyć jego dziecięce zaufanie. "Ukryty" to historia pozbawiona fikcji literackiej, tym bardziej więc szokuje jej treść. Wydawałoby się bowiem, że w Wielkiej Brytanii, kraju z wysokim wskaźnikiem rozwoju cywilizacyjnego, sytuacje w postaci nieistniejących formalnie dzieci, nie powinny mieć w ogóle miejsca. Tymczasem Cathy Glass na podstawie tego, co sama doświadczyła, udowadnia, że jednak wszystko jest możliwe. Historia Taya to obraz tego, czego doświadczają tysiące dzieci, nielegalnie przywiezionych do Anglii. A doświadczenia te to istny horror w postaci wykorzystywania dzieci do pracy w różnego rodzaju fabrykach, czy poruszanie się w towarzystwie alkoholików i narkomanów. Najbardziej szokujące jest to, iż dzieci te żyją niezauważane przez organy powołane do pilnowania prawa, w zasadzie niewidzialne dla społeczeństwa. Trudno sobie nawet wyobrazić taką egzystencję, żyjąc poza nawiasem wszelkich norm społecznych. Cathy Glass w swojej książce pokazała także, zachowując wszelkie detale, jak wygląda system opieki zastępczej w Wielkiej Brytanii. Autorka przedstawiła bowiem wszelkie reguły, do jakich muszą stosować się opiekunowie, pełniący rolę rodziny zastępczej. I jeśli ktoś z was ma jakiekolwiek pojęcie o tym, jak ten system funkcjonuje u nas, z pewnością zauważy ogromną przepaść dzielącą w tym obszarze nasz kraj w stosunku do Anglii. Wszelkie procedury, których zastosowanie autorka pokazuje z praktycznej strony, mogą wprawić polskich czytelników w zdumienie i jednocześnie konsternację. Wiele razy, podczas tej lektury pojawiały się w mojej głowie porównania dotyczące polskiego i angielskiego systemu, i niestety nie wypadły one korzystnie dla naszego kraju. Książkę Cathy Glass zaliczyłabym do lektur, których nie sposób ocenić. Jak bowiem ocenić czyjeś relacje i wspomnienia z prawdziwych wydarzeń, napisane w formie prozatorskiej, które pokazują jakie piekło na ziemi potrafią stworzyć dzieciom ludzie dorośli. Obserwowanie procentującego doświadczenia Cathy w opiece nad skrzywdzonymi dziećmi, kształtowania się relacji z grzecznym, ale jednak krnąbrnym chłopcem, doświadczonym przez los - wciąga do ostatniej strony, oczekując szczęśliwego zakończenia. I pomimo wielkiej dawki cierpienia i bólu, jaką dosłownie namacalnie odczuwa się przez wszystkie strony tej historii, cierpliwość Cathy i jej niezłomna wiara i nadzieja, napawają optymizmem. Historia Taya jest brutalna, pozbawiona warstwy ochronnej i po prostu prawdziwa. Jeśli książki oparte na autentycznych wydarzeniach naruszają Waszą wrażliwość i wolicie o takich wydarzeniach nie słyszeć, nie zaglądajcie do tego dzieła. Jeśli jednak macie poczucie, że warto o takich historiach czytać i rozmyślać, oraz zwyczajnie jesteście ciekawi, jak potoczyły się losy ukrytego przed światem chłopca - zapraszam do lektury. Warto bowiem otworzyć oczy na krzywdę i cierpienie najmłodszych, którzy mogą mieszkać obok Was, tuż za ścianą.
Avatar użytkownika - SteveS
SteveS
Przeczytane:2014-12-13, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki w 2014, Mam, Ulubione,
Bardzo dobra książka, którą czyta się łatwo, aczkolwiek niekoniecznie przyjemnie dla duszy. Prawdziwa opowieść o chłopcu, który - porwany przez matkę - tuła się po domach publicznych, fabrykach dziecięcych i squatach, aż trafia do domu zastępczego Cathy Glass i raczy wszystkich opowieściami o nigeryjskim - acz nikomu nieznanym - ojcu.

Sięgając po kolejna książkę Cathy Glass wiedziałam, że będę miała ciężki orzech do zgryzienia. Fakt, pisze ona świetne historie ale niestety bardzo trudne w odbiorze. Dlaczego? Bo opisuje historie skrzywdzonych, porzuconych dzieci.

Cathy Glass to brytyjska pisarka, pracująca w opiece społecznej tworząca rodzinę zastępczą dla dzieci pokrzywdzonych i potrzebujących. Każda z jej historii jest najbardziej prawdziwa. I niejedna wyciska łzy.

Historia Taya wstrząsnęła światopoglądem Cathy. Moim zresztą też. Wszyscy wiemy, że w krajach trzeciego świata funkcjonują fabryki zatrudniające małe dzieci. Ale żeby w nowoczesnej współczesnej Europie? Tymczasem okazuje się, że nawet dzisiaj funkcjonują zakłady zatrudniające nielegalnie przegrzebywacze W Wielkiej Brytanii dzieci. Bo nikt za nimi się nie opowie.

Tayo oficjalnie nie istnieje. Nie ma go w żadnych wykazie, nie był nigdy u lekarza. Tęskni za ojcem, który wydaje się być mglistym wyidealizowanym wspomnieniem. Tayo to dobrze wychowane dziecko ale jednocześnie przebiegły manipulator. Szybko okazuje się, ze od dziecka musiał zadbać nie tylko o siebie ale i o matkę alkoholiczkę. Cathy i pracownice opieki społecznej starają się za wszelką cenę pomóc chłopcu.

Śledząc perypetie Tayo kibicowałam Cathy by w końcu znalazła z nim wspólny język. Chciałam by udało się chłopcu zaznać w końcu normalnego życia. Było bardzo ciężko ale tym razem zakończyło się happy endem.

Historia Taya wpisuje się w literaturę faktu. Cathy Glass opisuje historię, która miała miejsce. Porusza i przeraża. Zwłaszcza, że każdy z nas, a przynajmniej większość nie zaznało uczucia głodu i ma ciepły, przytulny dom oraz kochającą rodzinę. Książkę polecam tym, którzy narzekają na swój los. Bo są tacy, którzy mają w życiu naprawdę bardzo ciężko.

Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2017-10-19, Ocena: 5, Przeczytałam, Wyzwanie 2017 - 52 książki,

Tayo jak na swój wiek jest wysokim chlopcem. Ale to dlatego, że jego tata jest postawnym murzynem. Kiedy chłopiec trafia pod opiekę Cathy zaczyna opowiadac o ojcu i swoim pragnieniu powrotu do Nigerii. Dorośli jednak biora większą część jego opowieści za fikcję. Jak się okazuje, wszystko jest jednak prawdą, a tata po 5 latach poszukiwań odnajduje go:)

Avatar użytkownika - Paola35
Przeczytane:2017-02-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 2017, gimnazjum,
Nie płacz kochanie
Cathy Glass0
Okładka ksiązki - Nie płacz kochanie

Gdy Cathy zostaje poproszona o zaopiekowanie się noworodkiem, jest podekscytowana ale i przerażona, czy poradzi sobie z takim maleństwem. Harrison, którego...

Czekając na anioły
Cathy Glass0
Okładka ksiązki - Czekając na anioły

Niezwykle wzruszająca historia umierającego ojca, który szuka nowego domu dla swego synka. Michael jest ośmioletnim chłopcem. Przez sześć ostatnich...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska