Zdobywcy Oscarów Alicia Vikander ("Dziewczyna z portretu") i Christoph Waltz ("Django") oraz Dane DeHaan ("Na śmierć i życie") i Judi Dench ("Tajemnica Filomeny") w wysmakowanym melodramacie, zrealizowanym na podstawie powieści Deborah Moggach.
Amsterdam, rok 1637. Młoda i piękna Sophia (Vikander) zostaje wydana za mąż za majętnego kupca (Waltz). Choć nie odwzajemnia uczucia, gotowa jest spełnić jego pragnienia i dać mu potomstwo. Dumny Cornelius zamawia u znanego malarza (DeHaan) portret, na którym chce zostać uwieczniony z ukochaną. Nie dostrzega, że między piękną Sophią i młodym artystą rodzi się uczucie. Wraz z rozkwitem miłości na parę pada cień podejrzeń, a tajemnica zaczyna nieść ze sobą coraz większe ryzyko. Młodzi kochankowie obmyślają zwodniczy plan, który pozwoli im rozpocząć nowe życie. Jego realizacja prowadzi do porywającego i niespodziewanego zakończenia tej historii.
Wydawnictwo: 0
Data wydania: 2017 (data przybliżona)
Kategoria: Inne
ISBN:
Liczba stron: 22
Język oryginału: polski
Deborah Moggach "Tulipanowa gorączka" 🌷❤️
XVII w. Amsterdam. Kwitnie handel, rozwija się żegluga i sztuka. Mężczyźni i kobiety ubrani w eleganckie i piękne stroje.
Zamożny kupiec postanawia uwiecznić siebie i żonę na obrazie. Zamawia malarza, który, jak się później okazuje, zakochuje się w Sophie. Młoda dziewczyna ulega jego urokowi, między nimi wybucha gorąca namiętność.
Tytułowa tulipanowa gorączka jest faktem historycznym. Wielu ludzi oszalało na punkcie tulipomanii. Pisał o tym nasz Zbigniew Herbert w "Martwej naturze z wędzidłem" (w książce znajdziemy fragmenty). Niestety stan zamiłowania do kwiatów doprowadził mieszczan do bankructwa i ruiny.
Romantyczny nastrój. Zawiłe losy bohaterów. Burzliwy przebieg i błędne decyzje uświadamiają, że szczęście nie polega na oszustwach i krzywdzie. Łatwo wpaść w wir pożądania, gorzej panować nad umysłem i emocjami.
Bestsellerowa powieść o przemijaniu i kruchości życia, która w magiczny sposób przenosi czytelników do świata płomiennych uczuć i cudownych obrazów. Gorąco polecam! ❤
„Tulipanowa gorączka” to nie tylko tytuł książki Deborah Moggach, ale i fakt z historii Holandii. W pierwszej połowie XVII wieku miała tam miejsce prawdziwa tulipomania. Kwiaty te były bardzo poszukiwane i niezwykle drogie. Tendencja wzrostowa doprowadziła do handlu cebulkami na zasadzie swoistych papierów wartościowych. Ceny dochodziły do zawrotnych kwot, nawet do równowartości domu w Amsterdamie. W takim czasie ma miejsce akcja książki Deborah Moggach. Jest to też złoty okres holenderskiego malarstwa rodzajowego, dlatego tulipany i obrazy stanowią malowniczą scenografię dla fabuły.
W zamążpójściu bez miłości zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że ona jednak z czasem się pojawi. Zatem w sytuacji gdy ojciec Sophii zmarł pozostawiając kilka córek i długi, młoda panna zgodziła się wyjść za bogatego wdowca. Cornelis jest szczęśliwy oraz zakochany w swej młodej, pięknej żonie i usilnie stara się o potomka. Sophia zakochuje się w końcu trzy lata po ślubie, ale... nie w swoim mężu. Gdy w domu pojawia się zatrudniony przez Cornelisa młody malarz Jan, pomiędzy nim a panią domu zaczyna iskrzyć. Choć kobieta zdaje sobie sprawę, że ratując swoje pragnienia prowadzi na dno dobrego człowieka, to gorączka uczuć powoduje, że nic nie jest w stanie jej powstrzymać. Ukrycie jednego kłamstwa pociąga za sobą kolejne i kolejne - bardziej zuchwałe.
Autorka potrafi doprowadzić czytelnika do stanu niepokoju o konsekwencje, jakie mogą wyniknąć z decyzji podejmowanych przez bohaterów jej książki, zatem czyta się tę lekturę z napięciem i podekscytowaniem.
Na uwagę zasługuje też ciekawy styl pisarski. Choć zdarzają się fragmenty z krótkimi, prostymi zdaniami, to całość zbudowana jest w przemyślany, harmonijny sposób. Piękna dodają jej wkładki z reprodukcjami obrazów (w wydaniu serii Salamandra) z miejsca i czasu akcji książki oraz cytaty nawiązujące do fabuły, np. z „O pobożnym kształcie zarządzania domem” z 1612 roku czy z „Traktatu o malarstwie” autorstwa Leonardo da Vinci.
Jestem zachwycona klimatem książki, stylem i intrygującą fabułą, zatem mocno polecam tę pozycję.
Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie lektura tego książkowego dodatku do filmu "Tulipanowa gorączka". Zaskoczenie to tym większe, że - znając już sporo podobnych dodatków - byłam przygotowana na to co zawsze: spis filmografii odtwórców głównych ról oraz spis zdobytych przez nich nagród, krótki zarys fabuły i fotosy z filmu. Już parę razy dałam się nabrać wydawcom tych krótkich tekstów, licząc na to, że zobaczę opis głównej problematyki fabuły, zarys charakterologiczny bohaterów i tym podobne. Tak było było między innymi w przypadku dodatku do "Anny Kareniny", czy "Lektora", gdzie aż prosiło się o podobne rozwinięcie tematu. Znając zamiłowanie wydawców do okrajania informacji do niezbędnego minimum, nie miałam takich oczekiwań biorąc dodatek do "Tulipanowej gorączki". Jakież było moje zdziwienie, gdy tym razem okazało się inaczej niż sądziłam...
Co więc otrzymujemy w tym dodatku?
Oprócz zarysu fabuły możemy przeczytać o tym, czym jest owa "tulipanowa gorączka". Skąd wziął się ten termin oraz w jakich okolicznościach powstał. Ponadto możemy przyjrzeć się charakterom postaci. I tu duży plus za to, że mamy zaledwie wzmiankę na temat aktora/aktorki i jego dokonań w zawodzie i sporo informacji o postaci jaką odegrał/odegrała wraz z spojrzeniem aktora na rolę. Poza tym możemy też dowiedzieć się paru informacji dotyczących scenariusza, pracy na planie. Ładne, barwne kadry z filmu cieszą oko i umilają lekturę.
Dodatek wart przeczytania przed lub po seansie, zależnie od indywidualnych upodobań.
Ocena książki: bardzo dobra (7/10)
Ocena filmu: dobry (7/10)
Kolejna z cyklu zabawnych książeczek dla miłośników sympatycznej świnki Peppy i jej rodzinki. Książeczki opisujące wesołe przygody Peppy nawiązują...
Read It Yourself book and CD packs are a series of traditional tales, graded in a simple way to ensure a successful start to reading. Four different levels...