Transsyberyjska

Ocena: 4.2 (5 głosów)
Inne wydania:

Wydanie nowe, poprawione i rozszerzone.

Nagroda Magellana 2014

9949 kilometrów po torach, 36 godzin na morzu

Piotr Milewski spełnia swoje marzenie z dzieciństwa i wyrusza w podróż koleją transsyberyjską. Zabiera czytelnika na wyprawę, która okazuje się także podróżą w czasie. Skomplikowana historia budowy łączy się tu z zaskakującym obrazem współczesnej Rosji - spadkobierczyni niegdyś potężnego imperium, tygla kulturowego. Podlane wódką i serdecznością rozmowy ze współpasażerami oraz prawdziwy kalejdoskop postaci: kombatanci na obchodach Dnia Zwycięstwa, dzikie dzieci nad Bajkałem, młoda Buriatka szamanka czy kontuzjowany maratończyk dorabiający jako striptizer w klubie nocnym. A przede wszystkim droga w rytmie wybijanym przez koła pociągu.

Dzięki Piotrowi Milewskiemu, przeżyłem wielką przygodę kolejową, o której marzyłem od lat. Podróżując jego Transsyberyjską, słyszałem stuk kół i bełkotliwe rozmowy przygodnych współpasażerów z przedziału, wyraźnie czułem zapach niedomytych ciał i mdławy smak taniego piwa, zwiedziłem kilka syberyjskich miast i ponownie ujrzałem Bajkał, a przy okazji poznałem historię budowy Transsibu... Słowem - przejechałem szmat świata, w którym odległości liczy się w godzinach i dniach, a upływ czasu w wiorstach, nie wyłażąc z domu. Jest to zarazem jedna z najbardziej r z e t e l n y c h polskich relacji o dzisiejszej Rosji, jakie czytałem. Bez okrasy, ale i bez dąsów.

Mariusz Wilk

Do tej pory tak przystępnie i lekko a zarazem poważnie i dogłębnie potrafili pisać tylko angielscy historycy z reporterskim zacięciem. Ta książka w idealnym rytmie, kołysząc jak pociąg, opowiada dzieje kolei Transsyberyjskiej i pokazuje zarazem współczesną Rosję. Przypomina jak żelazne drogi zmieniały świat, pośród protestów równie silnych jakie wywołuje dziś Internet. Opisuje XIX wieczne zmagania z nowoczesnością (oraz ekonomią i geografią), a zarazem pokazuje jak bardzo Imperium Carskie wciąż wpływa na ludzi od Warszawy po Władywostok.

Max Cegielski

Piotr Milewski - urodził się w 1975 roku w Chełmie, a wychował w Opolu. Studiował w Poznaniu, Wiedniu, Pasawie, Filadelfii, Sapporo i Otaru. Dziewięć lat spędził w Japonii. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autor bestsellerowych książek Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia (2015), Islandia albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat (2018) oraz Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji (2020). Współautor książek Hokkaido - Japonia bez gejsz i samurajów (2006), Azja. Opowieści podróżne (2018) oraz Wyspa. Opowieści podróżne (2019). Trzykrotny laureat Nagrody Magellana Magazynu Literackiego ,,Książki". Nominowany do nagrody magazynu ,,National Geographic Traveler". Współpracuje z polskimi i japońskimi czasopismami oraz z prasą polonijną.

piotrmilewski.com

Informacje dodatkowe o Transsyberyjska:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2020-10-14
Kategoria: Podróżnicze
ISBN: 9788381395526
Liczba stron: 304
Język oryginału: polski

Tagi: Klasyczna literatura podróżnicza

więcej

Kup książkę Transsyberyjska

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Transsyberyjska - opinie o książce

Avatar użytkownika - dallea
dallea
Przeczytane:2015-08-28,
Choć przebyłam tylko część tej trasy, dobrze jest tak powspominać i uzupełnić wiedzę,
Link do opinii

9949 kilometrów po torach - podróż spełnienie marzeń z dzieciństwa. Podróż w czasie i przestrzeni. Sylwetki napotkanych ludzi, opisy mijanych miejsc. Skomplikowana historia budowy łączy się z zaskakującym obrazem współczesnej Rosji.

Link do opinii
Avatar użytkownika - alkatraz
alkatraz
Przeczytane:2021-12-23, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Jako poprawa wiedzy historycznej z zakresu kolei książka była super. Nie mniej jednak za dużo suchych faktów, za mało przygód autora. Lektura bez emocji, momentami mnie nudziła. Trochę mało zdjęć z wyprawy, w tym żadnego z wizerunkiem autora. 

Link do opinii

Jedyna trasa, która przemierzona tysiącami kilometrów żelaznych torów ekscytuje, a nie męczy to podróż tą najdłuższą drogą kolejową świata.
Piotr Milewski w swojej wymarzonej kolejowej podróży po Rosji z jej geografią, przyrodą, historią i jej ludzkimi losami. Polecam!

Link do opinii
Avatar użytkownika - Alom
Alom
Przeczytane:2020-12-31, Ocena: 4, Chcę przeczytać,
Inne książki autora
Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia
Piotr Milewski0
Okładka ksiązki - Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia

"Dalekie podróże mają to do siebie, że przywozi się z nich zupełnie co innego niż to, po co się pojechało." Nicolas Bouvier Piotr Milewski dotarł do...

Rok nie wyrok
Piotr Milewski0
Okładka ksiązki - Rok nie wyrok

Skandalizujący reportaż z przymusowego odwyku w towarzystwie czarnoskórych Amerykanów i amerykańskich Portorykańczyków o mocno nadwyrężonej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy