11-letnia Ella Durand jest pierwszą zaklinaczką, która trafia do Arcanum - Instytutu Przedsięwzięć Cudownych i Magicznych, gdzie cudmistrzowie z całego świata praktykują swoją magię. Dla dziewczynki nauka w tej szkole to spełnienie marzeń, jej entuzjazm jednak szybko zostaje poddany próbie, kiedy odkrywa, że bycie pierwszą wcale nie jest łatwe i nie każdy jest jej przychylny. Wielu cudmistrzów uważa, że zaklinanie to zło, a jedyna prawdziwa i słuszna magia to uprawiane przez nich cudczary.
Mimo wszystkich przeciwności Elli udaje się jednak zdobyć przyjaciół: Brigit, która nie znosi magii i która chce tylko wróci do Nowego Jorku, skąd pochodzi, oraz Jasona, który rozumie mowę innych stworzeń. Z pomocą przyjaciół Elli udaje się funkcjonować w Instytucie, w którym ciągłe plotki, bezpodstawne oskarżenia i podejrzenia są na porządku dziennym.
Sytuacja Elli komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy z więzienia ucieka znana kryminalistka, niegdysiejsza uczennica Arcanum. Oczy wszystkich kierują się w stronę zaklinaczy - jako tych, których podejrzewa się o pomoc w ucieczce. Co więcej, z Instytutu znika bez wieści ulubiony i przychylny Elli instruktor - Masterji Thakur.
Czy dziewczynce uda się udowodnić, że zaklinacze wcale nie są źli? Czy obroni ich dobre imię?
Wydawnictwo: Wilga
Data wydania: 2023-11-22
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN:
Liczba stron: 432
Tytuł oryginału: The Marvellers
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
„Z pewnymi rzeczami trzeba się zmierzyć. Nie da się ich uniknąć”.
Bohaterką książki jest 11-letnia Ella Durand, pierwsza zaklinaczka, która trafia do Arcanum – Instytutu Przedsięwzięć Cudownych i Magicznych, gdzie cudmistrzowie z całego świata praktykują swoją magię. Dla dziewczynki nauka w tej szkole to spełnienie marzeń. Szybko odkrywa, że bycie pierwszą wcale nie jest łatwe, bo nie każdy jest jej przychylny. Elli udaje się jednak zdobyć przyjaciół: Brigit, która nie znosi magii oraz Jasona, który rozumie mowę stworzeń. Z pomocą przyjaciół dziewczynce, pomimo plotkom, bezpodstawnym oskarżeniom i podejrzeniom, udaje się funkcjonować w Instytucie. Kiedy z więzienia ucieka znana kryminalistka, była uczennica Arcanum, sytuacja dziewczynki komplikuje się jeszcze bardziej. Oczy wszystkich kierują się w stronę zaklinaczy.
Czy dziewczynce uda się obronić dobre imię zaklinaczy? Czy zostanie usunięta z A.T.I.?
Lubię połączenie szkoły i magii. Wynika to z faktu, że jestem uczennicą i wymyślam sobie szkołę, do której chciałabym chodzić (domyślacie się zapewne, że bardzo odbiega ona od naszej realnej).
Historia ukazuje, że warto mieć marzenia i je realizować. Bohaterka pokazuje, że dobrze być cierpliwym i nie poddawać się. Jeżeli jesteśmy czegoś pewni, to powinniśmy o to walczyć.
Nie warto również zrażać się tym, że nie jesteśmy lubiani przez wszystkich, bo lepiej mieć jednego, prawdziwego przyjaciela niż dziesięciu fałszywych. Pokazuje, że „wszyscy możemy wiele się od siebie nauczyć” oraz „jeśli nie masz nic do ukrycia, oni (wrogowie) nie mogą niczego znaleźć”. Wskazuje, że aby rozwiązać problem należy „rozebrać go na części”, a to, co widzimy i czytamy nie zawsze jest prawdą. Prawda może być schowana głęboko tak, by nie była widoczna dla zwykłego, postronnego człowieka. Powinniśmy też uważać co mówimy, ponieważ „słowa mają skłonność do wpływania na rzeczywistość”.
Okładka przyciąga wzrok, ilustracje uzupełniają tekst, a fragmenty mówiące o Asie mają inny kolor kartek – fajny pomysł.
Jeśli szukacie ciekawej książki na prezent, to bardzo polecam tę pozycję.
Współpraca z @WydawnictwoWilga.
"Nie mogła się już doczekać, by się dowiedzieć, co jest w niej magicznego, i dołączyć do grupy o podobnych talentach."
"The Marvellers. Cudmistrzowie" od razu zwróciło moją uwagę okładką, na której widać trójkę bohaterów i zapowiedź, że będzie działa się magia. Możecie liczyć na angażującą lekturę, w której, mam wrażenie, widać małą inspirację klasyką, czyli Harrym Potterem. Nie przeszkadza to jednak w ogóle w odbiorze tej historii, ponieważ jest... magiczna i bardzo przyjemnie się ją czyta!
Wyobraźcie sobie, że macie trafić do szkoły, gdzie jako jedyni wyróżniacie się wśród uczniów. Jest to sytuacja stresująca, ale też napawająca nadzieją na nowe doświadczenia i znajomości. Ella Durand, jedenastoletnia zaklinaczka, zostaje uczennicą Arcanum, do której uczęszczają cudmistrzowie. Marzenie, które się spełniło, ma gorzkie skutki podjęcia nauki w Instytucie. Jako "jedyna" zaklinaczka jest na językach szkolnej społeczności, a dziwne sytuacje zdarzające się przy udziale Elli pokazują, że nie jest tu mile widziana. Sytuacja pogarsza się jeszcze bardziej, gdy z więzienia ucieka przestępczyni nazywana Asem Anarchii.
Dhonielle Clayton wykreowała magiczny świat, który zawładnie sercem każdego fana fantastyki i literatury młodzieżowej. Co prawda kategoria wiekowa zaczyna się od 9 lat, to jednak mnie, jako dorosłą, "The Marvellers" kupiło. Autorka poświęciła dużo czasu na przybliżenie otoczenia młodziutkiej bohaterki, co nie było łatwym zadaniem. Jednak wystarczy włączyć wyobraźnię i można przenieść się do świata Elli, który dostarczy mnóstwo emocji.
Poruszonych zostało kilka ważnych kwestii, które w życiu młodego człowieka mają ogromne znaczenie. Wkroczenie do nowego środowiska nie dla każdego jest łatwym krokiem, co wyraźnie widać w przypadku głównej bohaterki. Uprzedzenia kierowane w osobę, która jest inna od reszty, może wywołać przykre skutki, a nawet doprowadzić do tragedii. Każdy zasługuje na to, by go poznać i wtedy rzucać ewentualnymi osądami. Wsparcie rodziny w tak trudnym czasie jest bezcenne, choć trzeba też ograniczyć nadmierną troskliwość, ponieważ i ona może przyczynić się do sytuacji niekoniecznie dobrze umotywowanych.
"The Marvellers. Cudmistrzowie" opowiada o akceptacji, tolerancji, pomaganiu czy też zawieraniu nowych przyjaźni. Tak jak wspomniałam, towarzyszą temu sytuacje na tyle przykre, by występowała niepewność co do przynależności do danej grupy społecznej. Historia ta pokazuje, że warto się nie poddawać i walczyć oraz mieć nadzieję, która pcha człowieka do przodu i może spełniać swoje marzenia. Jestem oczarowana światem cudmistrzów i zaklinaczy oraz młodziutką Ellą i jej przyjaciółmi, z którymi łatwo można się utożsamić. Zostawiają ciepełko w sercu, które trzeba będzie starać się utrzymać, by doczekać kolejnego tomu. Wydanie książki zachwyca czytelnicze oko i uprzyjemnia czytaną treść i mam nadzieję, że więcej nie trzeba Was zachęcać. Bardzo polecam!
,,Marvrllers" to książka dla dzieci od 9 roku życia, która przyciągnęła mnie najpierw przepiękną okładką, a później ciekawym opisem. Jest to historia Ell Durand, która jako pierwsza od wielu lat wstąpiła jako zaklinaczka do Arcanum - Instytutu Edukacyjnego Przedsięwzięć Cudownych i Niezwykłych. Ucząc się w tej szkole, życie jej zmienia się nieodpoznania.
Dziewczynka od zawsze marzyła o nauce w tej szkole. Zwłaszcza, ze była tą pierwszą. Jej tata był z niej bardzo dumny. Jednak będąc już na miejscu, szybko zorientowała się, że nie będzie miała łatwo w tej szkole. Zwłaszcza, że koledzy nie pomagają jej.
Aby było mało problemów, okazuje się, że z więzienia ucieka groźna przestępczyni a jeden nauczycieli, znika.
Czy Elli odnajdzie się w nowym miejscu? Co stało się z Masterji Thakur? Z kim przyjdzie zmierzyć się dziewczynce,
Książka po części przypominała mi Harrego Pottera. Główna bohaterka miała podobnie przygody jak Harry. Bardzo ją również polubiłam. Od samego początku pokazała, że warto mieć marzenia i je realizować. Świetnie poradziła sobie również z kolegami z nowej szkoły, którzy nie akceptowali jej mocy. Książka chociaż przeznaczona jest dla dzieci, to myślę, że nieco starsi czytelnicy również znajdą w niej coś dla siebie. Bardzo spodobał mi się również świat stworzony przez autora. Jest on pełen magii. Super tutaj również została przedstawiona przyjaźń pomiędzy Elli a Brigit.
Jeśli szukacie ciekawej lektury na prezent to bardzo polecam ,,The Marvellers. Cudmistrzowie".
Bohaterką książki jest 11-letnia dziewczynka o imieniu Ella, jest córką zaklinaczy. Jednak dzięki nowej ustawie wprowadzonej w Arcanum -Instytucie Edukacyjnych Przedsięwzięć Cudownych i Niezwykłych, dziewczynka jako pierwsza w historii dostaje się jako uczennica! To niezwykłe zaskoczenie, ale też radość.. Jest gotowa na nowe przygody, i chętnie wkroczy do świata do którego do tej pory mieli dostęp tylko Cudmistrzowie. A to za sprawą jednej kobiety, która zniszczyła całą reputację Zaklinaczy, i teraz oni są traktowani gorzej..
Dziewczynka jest dla wszystkich miła, sympatyczna, z ogromną ciekawością poznaje nowy dla niej świat, oraz nauczycieli i koleżanki i kolegów. Niestety mimo jej pozytywnego nastawienia, nie każdy jest do niej przyjemnie nastawiony, przez co dziewczynka ma utrudnione zadanie .. a niedługo potem jej ulubiony nauczyciel znika.. a z więzienia ucieka kobieta, przez którą Zaklinacze są tak źle traktowani... I wtedy wszyscy swój wzrok kierują na Ellę!
Och co to była za przyjemność! Jestem szczerze zaskoczona, że historia dla młodzieży tak mnie wciągnęła, nie potrafiłam jej odłożyć na później! Mamy tutaj troszkę klimat Harrego Pottera, choć mamy do czynienia z zupełnie inną magią, problemami czy lekcjami! Tutaj każdy wybiera swój przedmiot, klasę! A są to między innymi: klasa wzroku, smaku, ducha.. brzmi intrygująco prawda? Do tego dziewczynka, która z jakiegoś powodu jest wyjątkowa! Przygody, które spotkały bohaterów są oryginalne! I już nie mogę doczekać się kontynuacji! Całkowicie przeniosłam się do tego świata, i czułam się jego częścią, a to ogromna sztuka! ?
Drugi rok nauki w Instytucie Edukacyjnym Przedsięwzięć Cudownych i Niezwykłych czas zacząć! Ella, Jason i Brigit powracają na kolejny rok nauki do szkoły...
"Tiny pretty things" to zagraniczny bestseller, który wkrótce doczeka się ekranizacji na Netflixie. Premiera 10-odcinkowej serii już tej jesieni! ...
Przeczytane:2024-04-28,
Cudmistrzowie Dhonielle Clayton to pierwszy tom serii; idealny dla fanów Harry’ego Pottera. Szkoła Magii, dużo niebezpieczeństw, rodzące się przyjaźnie i to zło, które się… odradza! Na szczęście drugi tom już 15 maja, więc możecie dać się ponieść The Marvellers na cały weekend.
„- Dlaczego ktoś to zrobił?
- Bo jestem zaklinaczką. – Ella raz jeszcze przyjrzała się temu dziełu zniszczenia. Zalegał na jej sercu jak ciężkie cegły. – Zawsze myślałam, że zaklinacze i cudmistrzowie nie znają się za dobrze. Że jesteśmy tylko trochę inni”.
Arcanum: spełnienie marzeń czy początek niebezpiecznej przygody?
Ella Burand to pierwsza zaklinaczka, która trafia do szkoły Arcanum: Instytutu Przedsięwzięć Cudownych i Magicznych, gdzie cudmistrzowie praktykują swoją magię. To spełnienie marzeń czy może początek niebezpiecznej przygody?
Mury Arcanum kryją wiele tajemnic, a poznawanie magii jest niezwykle ekscytujące. Jest tylko jedno „ale”. Zaklinacze nie są szczególnie lubiani. Ich umiejętności przerażają innych. Według wielu zaklinanie to zło pewnego rodzaju „nieczysta magia”, a jedyne prawdziwe czary to te cudmistrzów. Zwrotów akcji nie zabraknie, jak i pomówień i bezpodstawnych oskarżeń. Bo jak zaufać zaklinaczce, gdy wszyscy myślą, że tej rodzaj magii jest niebezpieczny?
Jak pokazać innym, że zaklinacze nie są naprawdę źli? Elli zdobycie sympatii utrudniają pewne wydarzenia… Ucieczka znanej kryminalistki z więzienia, tajemnicze zaginięcie ulubionego nauczyciela…
I z tym wszystkim musi zmierzyć się jedenastolatka w szkole magii. To początek zacnej serii, która zabierze Was do zagadkowego świata Arcanum.
„Powinniśmy jednak zachować ostrożność, gdy używamy pojęć zła i dobra, mroku i światła. Bo stajemy się nie lepsi od fewelów”.
Cudmistrzowie mają dość duży próg wejścia. Występuje tu magia, z którą nigdy się jeszcze nie spotkałam, więc trudno było mi się wgryźć, jaki ma system i czym jest to legendarne źródło magii. Automaty, delfiki, towarzysze, starludkowe, niekonwencjonalny sposób pocztowy… Tego jest za dużo na samym początku książki, ale z czasem zaczyna się łączyć kropki. Czytelnicy, jak i sama Ella Durand, są wrzucani na głęboką wodę. Z biegiem stron i fabuły powoli odkrywane są karty, mamy ciekawą formę notatek wprowadzających w świat magii, zajęć, przewodników i raportów za wszystkie nieprawidłowości.
„Nie ma dobra i zła, Fabien. Nie ma światła i ciemności. Wszystkich nas tylko jeden straszny dzień dzieli od przemiany w najgorszy koszmar na świecie”.
Co ciekawe, książka została podzielona na kilka części, ale mamy też krótkie wstawki „zła”, które podkręcają napięcie. Dhonielle Clayton wiele domysłów zostawia czytelnikowi, pozwalając mu obudzić wyobraźnie, a co za tym idzie, zadać sobie to najważniejsze pytanie: co będzie dalej?
Akcja powieści jest naprawdę wartka. Wiele rzeczy dzieje się szybko, a to tempo nakręcają nagłe zwroty akcji. Gdy wgryziemy się w historie, Cudmistrzowie stają się nieodkładalni, bo przede wszystkim chcemy poznać prawdę o zaklinaczach i o tajemniczej uciekinierce. Zdecydowanie nie będziecie się nudzili w murach Arcanum.
Cudmistrzowie to opowieść o przyjaźni, która rodzi się na kartach powieści. Ella jest wykluczona przez szkolną społeczność, bo któż chciałby się przyjaźnić z reprezentantką złych mocy. Jednak młodzi nie mają pojęcia, że to „zło” dopiero się odrodzi i przyjdzie im się z zupełnie czymś innym zmierzyć. Ella na początku nie wie komu ufać, zupełnie jak czytelnik. To osamotnienie i bezradność mocniej nas angażuje emocjonalnie. Śledząc przygody głównej bohaterki, chcemy, aby w końcu poczuła swoją wartość i co ważniejsze: znalazła jakąś dobrą duszę.
Dhoniele Clayton wystawia ją na wiele prób, nie jest zupełnie łaskawa dla jedenastolatki, która i tak ma trudność odnaleźć się w szkole. A co jeśli dołączenie do Arcanum, było błędem? Doskonale znamy te motywy z Harry’ego Pottera. Niezwykłe dziecko, wiecznie pakujące się w kłopoty, potrzebujące bezgranicznie sojuszy. A fewele są niczym mugole. Jako fance twórczości J.K. Rowling bardzo mi się podobało, bo znowu mogłam się poczuć tak jak wtedy, gdy wyczekiwałam kolejnych tomów Pottera.
Rozpoczyna się prawdziwa historia przyjaźni, a przede wszystkim walki dobra ze złem, która trzyma czytelnika w napięciu aż do ostatniej strony.
Kto ma odwagę dołączyć do Cudmistrzów?