Tęczowe San Francisco: Wspomnienia o moim ojcu

Ocena: 5 (1 głosów)

Piękny portret burzliwych czasów oraz głębokiej, umykającej stereotypom miłości ojca i córki. San Francisco lat 70. i 80. XX wieku stało się sceną zmian, które odbiły się szerokim echem nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także na świecie. Było mekką włóczęgów i ludzi szukających wolności, poligonem walki Harveya Milka, członka rady miasta otwarcie przyznającego się do homoseksualizmu, i jednym z głównych świadków epidemii AIDS, która zakończyła beztroskę tych czasów. Alysia Abbott, córka Steve'a Abbotta, biseksualnego poety i działacza LGBT, wraca w swoich wspomnieniach do tego legendarnego Frisco. Osierocone przez matkę dziecko bohemy, wyrastające w społeczności queer, opowiada nie tylko o życiu w malowniczej dzielnicy Haight-Ashbury, ale także o dojrzewaniu w poczuciu wyobcowania, jakie pociągała za sobą ekscentryczna postać ojca. 

Informacje dodatkowe o Tęczowe San Francisco: Wspomnienia o moim ojcu:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2015-09-09
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-8049-141-0
Liczba stron: 336
Tytuł oryginału: Fairyland: A Memoir of My Father
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Dobromiła Jankowska

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Tęczowe San Francisco: Wspomnienia o moim ojcu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Tęczowe San Francisco: Wspomnienia o moim ojcu - opinie o książce

Avatar użytkownika - nasturia
nasturia
Przeczytane:2015-09-25, Przeczytałam,

W trakcie minionego pół roku przez większość czasu żałowałem, że mam Alysię. W domu – zero prywatności, bo ona przeszkadza mi w budowaniu jakiegokolwiek związku, wręcz to uniemożliwia. Mam o to żal. Przez dwanaście lat wychowywałem ją sam i jestem zmęczony. Nie chcę już tej odpowiedzialności i handryczenia się. Ale czuję się winny. Kocham ją i bardzo często lubię z nią być. Prawdopodobnie to jedyny i najlepszy związek w moim życiu.

 

Ojciec i córka szczelnie zamknięci we własnym świecie i świecie bohemy San Francisco lat 70' i 80' XX wieku. Niezrozumiani przez ludzi, nierozumiejący siebie wzajemnie, a jednak sobie najbliżsi. Zupełnie niedojrzały Steve Abbott i jego dwuletnia córka Alysia w obliczu tragedii musieli przewartościować swoje życie i spróbować ułożyć je wspólnie od nowa.

 

Kiedy Steve Abbott przeprowadził się wraz z córką do San Francisco, miasto było mekką dla włóczęgów, ale też dla niespokojnych, artystycznych dusz. To tutaj odbywało się wiele spotkań pisarzy i poetów, gdzie mieli szansę zaprezentować szerszej publiczności swoją twórczość. To również tutaj homoseksualiści do pewnego momentu czuli się bezpiecznie. W ten kolorowy świat Abbott wprowadził małą Alysię, nieświadomą i zamkniętą w sobie dziewczynkę. Uczestniczyła w artystycznym życiu ojca, będąc jednocześnie inspiracją i przeszkodą dla artysty.

 

Abbott, zdeklarowany gej, bardzo intensywnie angażował się w działania LGBT. Brał czynny udział w Paradach Równości, wspierał spotkania organizacji kobiecych, Afroamerykanów i Azjatów. Wraz z Joyce Jenkins współtworzył miesięcznik Poetry Flash. Tworzył, wspierał innych w ich twórczości i starał się być dobrym ojcem. Miłość ojca zawsze mnie zaskakiwała. Czasami działała na nerwy, bo pojawiała się znikąd i wydawała się nie mieć żadnego związku z moim postępowaniem. Jakby ojciec kochał mnie za to, że po prostu przed nim siedziałam (…).

 

Alysia Abbott w Tęczowym San Francisco. Wspomnienia o moim ojcu próbuje rozliczyć się z przeszłością, chwilami niezwykle skomplikowaną, wypełnioną wszystkimi odcieniami emocji. Miłość i samotność, strach i oddanie, a nade wszystko poświęcenie towarzyszyły pisarzowi w wychowywaniu córki. I ona to czuła, całą sobą, w każdej chwili ich wspólnego życia. Po dwudziestu latach od śmierci Steve'a Abbotta, Alysia składa hołd ojcu w przepełnionej bólem autobiografii, niezwykle wzruszającej i okrutnie szczerej. To także wspomnienie o pięknym San Francisco, jego mieszkańcach i latach, kiedy wartością nie były pieniądze, ale relacje międzyludzkie i realizacja własnych pragnień oraz marzeń. 

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2016-02-03, Ocena: 5, Przeczytałam, WYZWANIE 52 KSIAZKI 2016,
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy