Tęczowe San Francisco: Wspomnienia o moim ojcu

Ocena: 5 (1 głosów)

Piękny portret burzliwych czasów oraz głębokiej, umykającej stereotypom miłości ojca i córki. San Francisco lat 70. i 80. XX wieku stało się sceną zmian, które odbiły się szerokim echem nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także na świecie. Było mekką włóczęgów i ludzi szukających wolności, poligonem walki Harveya Milka, członka rady miasta otwarcie przyznającego się do homoseksualizmu, i jednym z głównych świadków epidemii AIDS, która zakończyła beztroskę tych czasów. Alysia Abbott, córka Steve'a Abbotta, biseksualnego poety i działacza LGBT, wraca w swoich wspomnieniach do tego legendarnego Frisco. Osierocone przez matkę dziecko bohemy, wyrastające w społeczności queer, opowiada nie tylko o życiu w malowniczej dzielnicy Haight-Ashbury, ale także o dojrzewaniu w poczuciu wyobcowania, jakie pociągała za sobą ekscentryczna postać ojca. 

Informacje dodatkowe o Tęczowe San Francisco: Wspomnienia o moim ojcu:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2015-09-09
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-8049-141-0
Liczba stron: 336
Tytuł oryginału: Fairyland: A Memoir of My Father
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Dobromiła Jankowska

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Tęczowe San Francisco: Wspomnienia o moim ojcu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Tęczowe San Francisco: Wspomnienia o moim ojcu - opinie o książce

Avatar użytkownika - nasturia
nasturia
Przeczytane:2015-09-25, Przeczytałam,

W trakcie minionego pół roku przez większość czasu żałowałem, że mam Alysię. W domu – zero prywatności, bo ona przeszkadza mi w budowaniu jakiegokolwiek związku, wręcz to uniemożliwia. Mam o to żal. Przez dwanaście lat wychowywałem ją sam i jestem zmęczony. Nie chcę już tej odpowiedzialności i handryczenia się. Ale czuję się winny. Kocham ją i bardzo często lubię z nią być. Prawdopodobnie to jedyny i najlepszy związek w moim życiu.

 

Ojciec i córka szczelnie zamknięci we własnym świecie i świecie bohemy San Francisco lat 70' i 80' XX wieku. Niezrozumiani przez ludzi, nierozumiejący siebie wzajemnie, a jednak sobie najbliżsi. Zupełnie niedojrzały Steve Abbott i jego dwuletnia córka Alysia w obliczu tragedii musieli przewartościować swoje życie i spróbować ułożyć je wspólnie od nowa.

 

Kiedy Steve Abbott przeprowadził się wraz z córką do San Francisco, miasto było mekką dla włóczęgów, ale też dla niespokojnych, artystycznych dusz. To tutaj odbywało się wiele spotkań pisarzy i poetów, gdzie mieli szansę zaprezentować szerszej publiczności swoją twórczość. To również tutaj homoseksualiści do pewnego momentu czuli się bezpiecznie. W ten kolorowy świat Abbott wprowadził małą Alysię, nieświadomą i zamkniętą w sobie dziewczynkę. Uczestniczyła w artystycznym życiu ojca, będąc jednocześnie inspiracją i przeszkodą dla artysty.

 

Abbott, zdeklarowany gej, bardzo intensywnie angażował się w działania LGBT. Brał czynny udział w Paradach Równości, wspierał spotkania organizacji kobiecych, Afroamerykanów i Azjatów. Wraz z Joyce Jenkins współtworzył miesięcznik Poetry Flash. Tworzył, wspierał innych w ich twórczości i starał się być dobrym ojcem. Miłość ojca zawsze mnie zaskakiwała. Czasami działała na nerwy, bo pojawiała się znikąd i wydawała się nie mieć żadnego związku z moim postępowaniem. Jakby ojciec kochał mnie za to, że po prostu przed nim siedziałam (…).

 

Alysia Abbott w Tęczowym San Francisco. Wspomnienia o moim ojcu próbuje rozliczyć się z przeszłością, chwilami niezwykle skomplikowaną, wypełnioną wszystkimi odcieniami emocji. Miłość i samotność, strach i oddanie, a nade wszystko poświęcenie towarzyszyły pisarzowi w wychowywaniu córki. I ona to czuła, całą sobą, w każdej chwili ich wspólnego życia. Po dwudziestu latach od śmierci Steve'a Abbotta, Alysia składa hołd ojcu w przepełnionej bólem autobiografii, niezwykle wzruszającej i okrutnie szczerej. To także wspomnienie o pięknym San Francisco, jego mieszkańcach i latach, kiedy wartością nie były pieniądze, ale relacje międzyludzkie i realizacja własnych pragnień oraz marzeń. 

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2016-02-03, Ocena: 5, Przeczytałam, WYZWANIE 52 KSIAZKI 2016,
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy