„Tajemnica świętego Wormiusa” to znakomita powieść przygodowo-historyczna. Akcja rozpoczyna się na rzymskim Lateranie, podczas rozmowy Alfreda Ostenwalda z ojcem świętym Aleksandrem VI, lepiej zapamiętanym pod nazwiskiem Rodrigo de Borgia. Jest rok 1482. Tematem ich rozmowy jest Wormius, który już za życia uznany został przez mieszkańców Wenecji świętym. Na moment całe Włochy wydały się opromienione jego chwałą. Lecz tej niezwykłej postaci od początku pisany był zgoła inny los. Jego udziałem stało się odtrącenie, męczeńska śmierć, usunięcie z ołtarzy i wreszcie zapomnienie. Blisko sto pięćdziesiąt lat po zagubieniu relikwiarza zawierającego szczątki świętego papieski szpieg wyrusza śladem starej tajemnicy. Dociera do małej wioski na Kujawach, gdzie kult Wormiusa odżywa z nową siłą. W tym samym czasie w Bydgoszczy przestępca zwany Węgliszkiem zarzeka się, że przypadkiem natrafił na ukryte w kryptach klasztoru skrzynie, a w nich kości, które w cudowny sposób rosną... Autorem tej książki jest Jarosław Klonowski, lat dwadzieścia dziewięć. Absolwent Wydziału Historii bydgoskiego UKW. W swojej pracy magisterskiej na temat Kultu Świętych w średniowiecznych miastach kujawskich usiłował udowodnić, że święty Stanisław miał brata, w dodatku imiennika. Niedoszły artysta plastyk. Jako pisarz zadebiutował na łamach „Nowej Fantastyki”, miniaturą Mała Chińska Osobowość. Publikował też w „Qfancie” i „Magazynie Fantastycznym”. Pech chciał, że jego pierwsza powieść Długowiecznik była dostępna w sprzedaży tylko trzy dni. Jest współautorem scenariusza do musicalu Superstar with Jesus Christ, który wywołał skandal, w związku z czym nie doszło do planowanej premiery.
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2011-03-09
Kategoria: Przygodowe
ISBN:
Liczba stron: 420
Tajemnica świętego Wormiusa Jarosława Klonowskiego jest powieścią przygodowo-historyczną, zawierającą w sobie elementy fantastyki. Treść dotyczy poszukiwań relikwii tytułowego świętego. Nie wiadomo jednak, gdzie znajdują się jego kości ani nawet czy istniał naprawdę.
Autor w wielu miejscach opiera się na lokalnych legendach, co nadaje książce posmak autentyczności. Powieść rozgrywa się na ziemiach polskich, w tym w Bydgoszczy i w jej okolicach. I to właśnie mieszkańcy tego miasta będą mieli największą uciechę z czytania, kiedy na kartach powieści natrafią na znane im miejsca czy osoby.
Głównym tematem książki Tajemnica świętego Wormiusa jest poszukiwanie. Poszukiwanie nie tylko relikwii, ale też odpowiedzi. Gdzie leży prawda, kto jest wrogiem, a kto przyjacielem i komu najbardziej zależy na odnalezieniu kości?
Pisarz nawiązuje również do wielu historycznych i legendarnych postaci. Książka rozpoczyna się od spotkania jednego z głównych bohaterów, Alfreda Ostenwalda, z Rodrigo Borgią. Jest to papież Aleksander VI, który żył naprawdę i miał bardzo złą reputację. W dalszej części powieści pojawia się także, znany z bydgoskich podań, Węgliszek. Warto więc sprawdzić co jest prawdą, co legendą, a co jedynie wymysłem autora.
Powolne wprowadzanie daje nam czas na oswojenie się z uczestnikami wydarzeń i czasami, w których przyszło im żyć. Nie jest to jednak powieść rozwlekła czy przegadana. Cięte i pełne humoru dialogi oraz dynamiczne walki ani przez chwilę nie pozwalają się nudzić. W kilku miejscach udaje się autorowi wywołać dreszcze u czytelnika. To wszystko sprawia, że książkę czyta się raz-dwa.
Bogate opisy ludzi, wnętrz, a także kolorów i zapachów wprowadzają nas w sam środek powieści i nadają jej niezwykłego klimatu. Książka działa na nasze zmysły tak, iż jesteśmy sobie w stanie wszystko wyobrazić, nie jest przy tym zbyt nachalna i pozostawia wiele miejsca na nasze własne interpretacje.
Postaci są nietuzinkowe i każda z nich ma coś na sumieniu. Jak to w wielu powieściach bywa, bohaterowie, którym przyjdzie ze sobą podróżować, są skrajnie różni i początkowo darzą się nieufnością. Nie powinniśmy jednak dać się zwieść pozorom i stwierdzić, że już wiemy, jakie później będą ich wzajemne relacje, ponieważ książka odchodzi od znanych schematów. W jaki sposób? Tego dowiecie się podczas czytania.
Czy święty Wormius żył naprawdę? Czy jego kości mają magiczne właściwości, komu i dlaczego najbardziej zależy na ich zdobyciu? Kim jest tajemniczy kat i co ma ze wszystkim wspólnego Diabeł Węgliszek? Odpowiedzi możecie zacząć poszukiwać na kartach powieści, ale pamiętajcie, że niektórych pytań lepiej nie zadawać.
Lecz tego roku jest to także sceneria mrocznych zabójstw, dokonywanych na nowoorleańskich policjantach. Młodziutka, pracująca dla miejscowego Timesa...
Jarosław Klonowski, absolwent wydziału historii bydgoskiego UKW. Zadebiutował w 2010 roku opowiadaniem "Mała Chińska Osobowość", opublikowanym w "Nowej...