Córka i ojciec. Relacja piękna i bolesna. Słodka i gorzka. Dla córki najważniejsza. Jak ją zrozumieć i naprawić?
Ojciec to w życiu dziewczynki pierwszy mężczyzna. Jest jak Robin Hood, książę Kaspian, Batman. To od niego zależy, czy córka będzie odważna i świadoma swojej wartości, czy - przeciwnie - będzie w siebie wątpić i rezygnować z marzeń.
Grzeczna. Nieśmiała. W zbroi kobiety sukcesu. Na zewnątrz silna, w środku słaba i krucha. Posłuszna. Zbuntowana. Obwiniająca się o wszystko. Przepraszająca. Niezależna. Niespełniona. Nie dość dobra. Niewystarczająca. Ofiara. To tylko kilka twarzy córek noszących w sobie syndrom tatusia - daddy issues. Wiele z nas może w nich rozpoznać siebie. Niewiele z nas jednak wie, że za nimi stoi jak cień relacja z ojcem. Uzdrowienie i zmiana to podróż w głąb siebie, w którą warto się udać.
Ta książka ma pomóc córkom znaleźć źródło problemów i nad nim zapanować. Ma też pomóc ojcom w zrozumieniu córek oraz w nieustannym - bo nauka ojcostwa trwa całe życie - budowaniu z nimi dobrej relacji.
Jacek Masłowski jest absolwentem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, gdzie uzyskał tytuł magistra filozofii. Kształcił się jako trener grupowy w Laboratorium Psychoedukacji. Studiował psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończył szkołę trenerów i terapeutów w Instytucie Terapii Gestalt w Krakowie. Jest współzałożycielem i prezesem Fundacji Masculinum oraz Instytutu Psychoterapii Masculinum, instytucjami dedykowanymi mężczyznom. W ramach tych organizacji prowadzi liczne warsztaty mające na celu rozwój współczesnych mężczyzn. Jako psychoterapeuta w Instytucie Psychoterapii Masculinum, Jacek Masłowski pracuje w nurcie EMDR i Gestalt. Jest autorem licznych artykułów, które publikowane były m.in. w ,,Gazecie Wyborczej", ,,Urodzie Życia", ,,Sensie", ,,Newsweek Psychologia" i wielu innych. Jest współautorem książek poświęconych psychologii relacji (m.in. ,,Czasem czuły, czasem barbarzyńca, Czasem święta, czasem ladacznica" oraz ,,No bez jaj. W poszukiwaniu męskości"). W swojej pracy koncentruje się na problematyce męskości i roli mężczyzn we współczesnej Polsce.
Magdalena Adaszewska - pisarka i dziennikarka. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pisanie to jej największa pasja. Jest przekonana, że za każdym człowiekiem kryje się fascynująca historia, którą warto poznać. Dziennikarka magazynów dla kobiet: ,,Twój Styl", ,,Elle", ,,Marie Claire", ,,Sukces", ,,Pani". Fanka tajemniczych opowieści i autorka serii thrillerów: ,,Balsamistka, Córeczka i Tatuś", do której prawa filmowe kupiła jedna ze stacji telewizyjnych. Inspiracją do napisania powieści ,,Kochankowie z Auschwitz" były prawdziwe wydarzenia i historia wielkiej miłości. Autorka wywiadów rzek z aktorami: ,,Mój intymny świat" z Igą Cembrzyńską i ,,Na wieki wieków amant" z Tadeuszem Plucińskim. Książka ,,Będzie lepiej", w której rozmawia z wokalistką jazzową Miką Urbaniak, daje nadzieję na podniesienie się z trudnych życiowych doświadczeń, z uzależnień i choroby afektywnej dwubiegunowej. W książce ,,Moja droga!" wraz z Katarzyną Domańską prezentuje sylwetki kilkunastu niezwykłych Polek, ich życiowe decyzje, wybory, odwagę i siłę.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2024-10-08
Kategoria: Poradniki
ISBN:
Liczba stron: 272
" [...] Miłość ojca to moc, która daje córkom skrzydła. [...]"
"Syndrom Tatusia" Jacka Masłowskiego i Magdaleny Adaszewskiej, to bardzo ważna i emocjonująca książka. Omawiane są w niej relacje córek z ojcami i ojców z córkami. Niestety nie zawsze są to łatwe i przyjemne relacje.
Czy da się naprawić więzi zranionej córki? Czy każdy ojciec szanuje i kocha swoją córkę? Jak mężczyzna może zbudować prawidłową więź z własnym dzieckiem, gdy sam został skrzywdzony/poraniony przez swojego ojca?
Niektóre młode dziewczyny nie otrzymały prawdziwej ojcowskiej miłości, co przekłada się na późniejsze relacje z mężczyznami.
Mężczyźni powinni zwracać większą uwagę na swoje córki, żeby później nie szukały w mężczyznach swoich ojców.
Poznacie w "Syndromie Tatusia" kilka wzruszających i bolesnych historii. Dowiecie się między innymi, jak brak ojca lub uwagi z jego strony wpłynął na późniejsze losy kobiet.
Nie rozumiem mężczyzn, którzy po rozwodzie zapominają o swoich dzieciach. Każdy mały i młody człowiek w celu prawidłowego rozwoju potrzebuje obojga rodziców. Mama nigdy nie zastąpi taty, ani tata nigdy nie zastąpi mamy. Warto to zapamiętać.
Cieszę się, że autorka Magdalena Adaszewska i psychoterapeuta Jacek Masłowski stworzyli ten wyjątkowy reportaż.
Mam nadzieję, że dzięki tej książce wiele mężczyzn przejrzy na oczy i zrozumie, jak ważni są w życiu swoich dzieci.
Pamiętajcie, każda kobieta jest wyjątkowa i zasługuje na wszystko, co najlepsze.
Czytając ten reportaż, uroniłam nie jedną łzę.
Czy wiecie co to jest daddy issues? Ja do tej pory tego nie wiedziałam. W sumie pierwszy raz w życiu zetknęłam się z tym tematem. Mało się mówi o syndromie tatusia. Dlatego tak ważna jest ta książka. Nie można tego zamiatać pod dywan. Tylko trzeba o tym głośno mówić.
Czytając tę książkę, zajrzycie również w głąb siebie. Dowiecie się wtedy, czy i wy czasem nie cierpicie na daddy issues.
Jeżeli lubicie czytać wartościowe książki, to śmiało sięgnijcie po "Syndrom Tatusia".
Okładka jest prosta i bardzo wymowna.
Ps.
Cieszę się, że Jacek Masłowski opowiedział nam o swojej relacji z córkami. Nie był dobrym ojcem. Czy postanowił coś z tym zrobić? Czy udało mu się odbudować relację z najstarszą córką? Zachęcam was do poznania jego historii.
Tatuś Magdalena Adaszewska Spin off mrożącej krew w żyłach opowieści o balsamistce. Sprzedane prawa do ekranizacji! W małej miejscowości w Bieszczadach...
Miastem wstrząsa seria okrutnych morderstw dokonywanych na mężczyznach. Ofiar nic nie łączy: to zamożny prawnik, znany właściciel nocnego klubu, wreszcie...
Przeczytane:2024-12-22, Ocena: 3, Przeczytałam,
Poradnik, brzmi zwykle poważnie, nie wszyscy chcą lub lubią się z nim mierzyć, tym bardziej, gdy tematyka, nie jest im bliska, potrzebna lub znana. Ja popełniam czasem, ale bez ilościowej przesady; miałam plan raz w miesiącu - cóż, plany są po to, by je weryfikować. Jednak znalazł się taki, który mnie bardzo zainteresował #syndromtatusia autorstwa @magdalenaadaszewska #jacekmasłowski.
Temat trudny i wymagający. Ukazuje relacje między córką a ojcem - złożoność i znaczenie w późniejszym życiu. Autorzy rozpisują wpływ tej więzi na kształtowanie tożsamości i konsekwencje wynikające z niespełnionych oczekiwań i zadawaniu emocjonalnych ran.
Każdy odbiorca inaczej zinterpretuje treść książki. Dla jednego pogadanka, bez głębszej treści, dla kogoś innego wartościowa pozycja opisująca ważne aspekty współistnienia społecznego. Będąc na odmiennych etapach, niosąc zróżnicowany bagaż życiowych doświadczeń zobaczymy ją z właściwej sobie perspektywy pasującej do naszej aktualnej pozycji w świecie.
Poradnik może jednak dostarczyć wielu cennych informacji i refleksji na temat złożoności relacji rodzinnych na rozwój osobowości. Nie jest on pozycją akademicką, raczej popularnonaukową, ma pomagać zrozumieć pewne aspekty, bez głębszych analiz, zarysować problem, jeśli istnieje oraz łagodnie naprowadzić na temat; jest skierowana do zainteresowanych psychologią relacji jako forma publicystyczna.
Warto dowiedzieć się czym jest #daddyissues, kompleks Edypa i Elektry, przeanalizować wartości, którymi się kierujemy; może usprawnić pewne zachowania. Dać czas i przestrzeń sobie i bliskim.
To nie jest poradnik o wychowywaniu, lecz książka o odpowiedzialności za drugiego człowieka - córkę.