Strych Świata

W tej książce nie ma takiego scenariusza, który nie mógłby się zrealizować. Tajne służby większych i mniejszych mocarstw, zakonnice, żołnierze, oficerowie i generałowie wojsk, muzułmanie, celebryci, artyści - oni wszyscy są bohaterami nowej, szalonej powieści wybitnego prozaika Piotra Wojciechowskiego. W opowieści rozpiętej między fantasmagorycznymi krajami arabskimi, a równie fantasmagoryczną krainą z grubsza przypominającą Polskę, dzieją się rzeczy kompletnie absurdalne. I absurdalnie śmieszne! Świat krzykliwych, krótkotrwałych mód, religijnych aberracji i gospodarczych przekrętów - jednym słowem świat, który zwariował.

Wojciechowski nie oszczędza modnych filmowców, zideologizowanych krytyków, uczestników wojskowych misji zagranicznych, obłudnych sióstr zakonnych czy ogarniętych manią popularności gwiazd. Dawno w literaturze polskiej nie było czegoś równie śmiesznego!

Ta książka to gigantyczny żart ze współczesności, która miesza wszystko ze wszystkim, ale żart, w którym pobrzmiewają całkiem poważne i aktualne pytania: czy nie zatraciliśmy się już w szaleństwie? Czy nie przesadziliśmy już w walce wszystkiego ze wszystkim? Czy istnieje szansa, byśmy - podzieleni do granic możliwości - mogli się w którymś miejscu spotkać?

Piotr Wojciechowski  (ur. 1938 r.) - poeta, prozaik, reżyser filmowy, scenarzysta, krytyk filmowy, publicysta, rysownik. Jego debiut Kamienne pszczoły, a także druga książka, Czaszka w czaszce, stały się powieściami kultowymi. Laureat prestiżowych nagród literackich - Nagrody Kościelskich  oraz Nagrody imienia Kornela Makuszyńskiego.

Informacje dodatkowe o Strych Świata :

Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2016-10-26

Kup książkę Strych Świata

Strych Świata - opinie o książce

Avatar użytkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2023-12-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023, powieści,

Powieść czyta się jednym tchem takiego nagromadzenia satyry i paradoksów nie widziałam jeszcze w rzadnej książce. Absurd goni absurd i trzeba się nieco przebić przez tą formę. Akcja jest wartka i już po chwili jesteśmy wchłonięci całkowicie. Główna postacią jest siostra Prefektka, która de facto nie jest zakonnicą. Jest ukazana jako pociągająca, dla której wielu mężczyzn traci głowę. Ona natomisat załatwia swoje interesy o które nikt jej nie podejrzewa. Przez całą pozycję przewija się wątek konsumpcjonizmu, który rządzi zachowaniami i jest bodajże jedyną motywacją działań bohaterów. Pozycja zdecydowanie nie dla każdego.

Opowieści Grabarza
Piotr Wojciechowski 0
Okładka ksiązki - Opowieści Grabarza

Grabarz Józef stara się żyć po bożemu. Co niedzielę chodzi do kościoła. Słucha się księdza. Odmawia modlitwę co wieczór. Z przyjaciółmi dzieli się opowieścią...

Doczekaj nowiu
Piotr Wojciechowski0
Okładka ksiązki - Doczekaj nowiu

Polski marynarz, Michał Firley, dostaje od Amerykanów propozycję udziału w tajemniczym projekcie. Na luksusowym żaglowcu US Navy rusza słynnym Przejściem...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski