Skrzydlata trumna

Ocena: 5.09 (11 głosów)
Inne wydania:

Czwarty tom cyklu kryminalnego Marcina Wrońskiego! Lublin w odcieniach retro, przedwojenne i powojenne losy Zygi Maciejewskiego...

Jest 1936 rok, nocny stróż w Lubelskiej Wytwórni Samolotów Feliks Susek odbiera sobie życie na służbie. Jak donosi ,,Express Lubelski i Wołyński", powodem desperackiego kroku jest nieodwzajemniona miłość denata do ponętnej krawcowej. Kiedy sprawa ma zostać umorzona, komisarz Maciejewski odkrywa, że ciało w trumnie nie należy do samobójcy. Rozpoczyna się mozolne śledztwo, które łączy pozornie niepowiązane ze sobą zdarzenia i postaci, a temperatura rośnie z każdą minutą. Czy policjantowi uda się połączyć wątki i rozwikłać mrożącą krew w żyłach tajemnicę? Na niektóre odpowiedzi będzie musiał zaczekać kilka lat, kiedy w 1945 roku w celi lubelskiego więzienia spotka ducha z przeszłości.

Fałszywi świadkowie, handlarze narkotyków, kłopotliwe znajomości - Lublin Wrońskiego to istne Sin City na słowiańską nutę. Komisarz Zygmunt Maciejewski będzie zmuszony nie tylko wniknąć w mroczną tkankę miasta, ale także zmierzyć się z własnym nałogiem, bólem i pożądaniem. W tle akompaniuje mu słynna berlińska śpiewaczka, Mathi Lirhen i złowrogie odgłosy nocnych ulic.

O kryminałach retro Marcina Wrońskiego:

Ten międzygatunkowy miks to nowość na poletku polskiego kryminału. Warto odnotować go w pamięci.

Mariusz Grabowski, ,,Polska The Times"

Realizm wydarzeń i scenerii sprawia, że czytelnik ma wrażenie, iż czyta relację z pierwszej ręki.

Maryla Kowalska,

Fabuła książki Marcina Wrońskiego okazuje się idealnym pretekstem do pokazania Lublina w czasach okupacji. Być może autor nie zgodzi się z założeniem, że historia opowiedziana przez niego, stanowi jedynie punkt wyjścia do zarysowania szerszego kontekstu. Pewne jest jednak to, że udało mu się stworzyć obraz, którego nikt wcześniej ,,nie namalował".

Rafał Gdak, wiadomoś

Zyga, lepiej poznany, zyskuje. Imponuje intuicją, którą często przedkłada ponad proceduralność. Charakteryzuje go przede wszystkim chłodny i zdystansowany stosunek do ,,wielkiej Historii" i wszelkich przejawów nacjonalizmu.

Marek Olszewski,

Informacje dodatkowe o Skrzydlata trumna:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2014-01-22
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788328008878
Liczba stron: 312
Język oryginału: polski

Tagi: bóg

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Skrzydlata trumna

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Skrzydlata trumna - opinie o książce

Maciejewski i nowa władza spotkanie bez entuzjazmu. Ale Lublin się zmienia...
Link do opinii
Kolejna historia z podkomisarzem Maciejewskim w w roli głównej, który przy okazji rozwiązywania następnej zbrodni ma szansę zostać komisarzem.Do tego Lublin z czasów przed II wojną światową i krótko po wojnie.
Link do opinii
Świetnie napisana, w klimacie podobna do powieści Marka Krajewskiego o komisarzu Edwardzie Popielskim,kolejna powieść o podkomisarzu Zydze Maciejewskim. Tym razem podkomisarz przypominający raczej podrzędnego oprycha a nie urzędnika policyjnego musi się zmierzyć z intrygą zawiązaną przez oficera dwójki czyli kontrwywiadu wojskowego i przełożonego z Komendy Wojewódzkiej komisarza Borowika. Ci za przymknięcie oczu na ich machlojki obiecują mu awans na komisarza i podwyżkę pensji. Maciejewski nie przystaje jednak na ich propozycję i w tajemnicy przed przełożonymi prowadzi śledztwo zmierzające do wykrycia nieprawidłowości w przemyśle lotniczym i wojskowych zamówieniach na samoloty a także wielkim przemycie narkotyków z hitlerowskich Niemiec do Polski.
Link do opinii
Rok 1945. Komisarz Maciejewski zostaje osadzony na Zamku w Lublinie oskarżony o współpracę z Niemcami w czasie II wojny. Autorowi ciężko rozstać się z przedwojennym Lublinem, gdyż akcja toczy się głównie w 1936 roku. Czy bezpieka złamie Zygę? Okrucieństwo wobec Maciejewskiego tak boli, że z ulgą przenosimy się kilka lat wstecz.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Eli1605
Eli1605
Przeczytane:2019-03-02, Ocena: 3, Przeczytałam,

Ta część podobała mi się najmniej ze wszystkich dotychczas przeczytanych. Nie mniej jednak losy podkomisarza Maciejewskiego nadal bardzo mnie interesują, szczególnie przy takim zakończeniu z dużym znakiem zapytania.
Odrobina wiedzy o Lubelskiej Wytwórni Samolotów też nikomu zaszkodzić nie może. Ale klimat starego, międzywojennego i tuż powojennego Lublina został zachowany. I znajomość miejsc, w których dzieje się akcja ułatwia jej poznawanie. Oczywiście sięgnę po kolejną pozycję z cyklu.

Link do opinii
Avatar użytkownika - hania_sr
hania_sr
Przeczytane:2017-10-16, Ocena: 6, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - Gutek
Gutek
Przeczytane:2017-03-19, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - tosiaL
tosiaL
Przeczytane:2014-09-03, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - monotema
monotema
Przeczytane:2013-03-20, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Kino Venus
Marcin Wroński0
Okładka ksiązki - Kino Venus

Początek 1931 roku, podkomisarza spotyka bolesna degradacja: z wydziału śledczego trafia do służby mundurowej. Niedługo potem Zyga dostaje dziwną informację...

Officium Secretum. Pies Pański
Marcin Wroński0
Okładka ksiązki - Officium Secretum. Pies Pański

Dominikanin Marek Gliński wraca do Lublina po dwudziestu latach. Władze kościelne dobrze przygotowały jego powrót, jednak Gliński zdziwi się, jak wiele...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy