Kiedy młody patrycjusz Marek Winicjusz zakochuje się w pięknej Ligii, zakładniczce cezara, nie wie, że jest ona chrześcijanką - wyznawczynią nowej nauki, stopniowo potajemnie rozpowszechniającej się w Rzymie. Próbuje za wszelką cenę zdobyć dziewczynę, nawet wbrew jej woli. Wspiera go w tym wuj, Petroniusz, znany jako arbiter elegancji, cieszący się popularnością na dworze Nerona. Żądza młodzieńca jednak - pod wpływem niekiedy dramatycznych wydarzeń - zmienia się w końcu w prawdziwą miłość. Czy uda jej się przetrwać mnożące się przeciwności? Wzruszająca historia miłosna, a w tle - starożytny Rzym z całym jego przepychem i rozpustą, pierwsze prześladowania chrześcijan i historie postaci zarówno historycznych, jak i fikcyjnych.
Seria LEKTURY Z OPRACOWANIEM to praktyczna pomoc dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Obejmuje ona lektury, których znajomość jest wymagana na egzaminie ósmoklasisty i na maturze. Opracowania - przygotowane przez doświadczonych nauczycieli - uwzględniają podstawę programową i wymagania egzaminacyjne. Każdy tekst opatrzono notkami na marginesie, które zwracają uwagę na najważniejsze fragmenty lektury.
W opracowaniu znalazły się następujące elementy:
notka o autorze streszczenia: krótkie (całego utworu) i szczegółowe (kolejnych rozdziałów lub części) plan wydarzeń charakterystyka bohaterów problematyka utworu gatunek i rodzaj literacki znane cytaty motywy literackie geneza utworu i/lub wyjaśnienie tytułu przykładowe tematy wypracowań przykładowe zadania egzaminacyjne
Wydawnictwo: Wilga
Data wydania: 2023-07-12
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 448
Próbuję docenić geniusz Sienkiewicza. Bardzo mi się podobała "Rodzina Połanieckich", doceniam historyczną wartośc trylogii. Nie sposób nie żywić podziwu do autora, który w czasach przeinternetowych, gdy jeszcze nikt nie słyszał o komputerowych rekonstrukcjach, opisał Rzym, tak jakby w nim mieszkał. Jednak to nieco za mało, bym z radością była w stanie przebrnąć przez dwieście stron opisów scen rozpusty, przetykanych pełnymi pobożności chrześcijanami, po których następuje sto stron rzezi.
Utwór został świetnie zekranizowany, w trakcie czytania towarzyszyło mi Quo Vadis Domine? - Michła Bajora, Petroniusz jest moim ulubionym bohaterem Quo Vadis.
Chociaz ksiazka momentami traci myszka,to nie zaluje czasu poswieconego na lekture.
Wszyscy pamiętamy niesamowite przygody dwojga młodych bohaterów W pustyni i puszczy. Nieprzypadkowo tytuł tej książki - Listy z pustyni i puszczy - nawiązuje...
Przeczytane:2017-05-27,