Starożytny Rzym, czasy cezara Nerona. Winicjusz, młody patrycjusz zakochał się w pięknej Ligii, córce poległego w bitwie barbarzyńskiego wodza i chce ją uczynić swoją nałożnicą. Dla Ligii, która wychowała się w domu chrześcijanki Pomponii Grecyny i jest również chrześcijanką, zostanie nałożnica poganina byłoby ciężkim grzechem i hańbą. Wuj Winicjusza, epikurejczyk, esteta, znawca sztuk, z którego zdaniem liczy się Neron, próbuje pomóc siostrzeńcowi w zdobyciu dziewczyny, lecz jej wierny sługa Ursus, olbrzym obdarzony ogromną siłą odbija Ligię z rąk ludzi cezara. Winicjusz wynajmuje cynicznego łotra, Chilona Chilonidesa, by odnalazł Ligię. W czasie próby porwania dziewczyny, ukrywającej się w jednym z chrześcijańskich domów Winicjusz zostaje ranny. Udzielono mu pomocy, rannym opiekuje się Ligia, której Winicjusz nie jest obojętny. Nauka chrześcijańska, z którą Winicjusz styka się w tym domu, robi na nim coraz większe wrażenie; prosi Apostoła Piotra, by przygotował go do przyjęcia chrześcijaństwa. Piotr błogosławi miłość dwojga młodych. Tymczasem Neron ze swym dworem udaje się do Ancjum, Winicjusz i Petroniusz muszą mu towarzyszyć. Neron, mierny poeta o wielkich ambicjach oddaje się tam artystycznym zajęciom. Nagle przychodzi wiadomość, że w Rzymie wybuchł ogromny pożar; można przypuszczać, że został wywołany na polecenie Nerona. Winicjusz wraca pospiesznie do Rzymu, by odnaleźć Ligię, a kiedy ją odnajduje, przyjmie chrzest z rąk Apostoła Piotra. Do Rzymu wraca również Neron, by w blasku pożaru śpiewać pieśni, do których natchnął go widok płonącego miasta. W mieście zaczynają się groźne rozruchy. By uspokoić wzburzenie tłumów Neron o spalenie miasta postanawia oskarżyć chrześcijan. Sprzeciwia się temu Petroniusz, tracąc łaskę cezara. Chrześcijanie, mordowani na ulicach, zamykani w więzieniach, mają następnie ginąć, paleni jako żywe pochodnie, krzyżowani, rozrywani na arenie przez dzikie zwierzęta. Wśród uwięzionych jest również Ligia. Winicjusz szuka sposobu uratowania ukochanej, lecz na próżno. W czasie kolejnych igrzysk na arenie pojawia się tur niosąc na grzbiecie nagą Ligię. Uratuje ją Ursus, który miał zginąć wraz z nią, lecz udaje mu się skręcić kark zwierzęciu. Zgromadzeni w amfiteatrze Rzymianie domagają się łaski dla Ursusa i dziewczyny, Neron niechętnie musi jej udzielić. Winicjusz i Ligia opuszczą Rzym. Chilon Chilonides, który oszczerczo oskarżał chrześcijan i wydawał ich na śmierć, na widok ich męki nawraca się i ginie na krzyżu. Apostoł Piotr spróbuje opuścić miasto, lecz wróci gdy na drodze zjawi mu się Chrystus. Petroniusz, którego cezar chce uwięzić i zabić, popełnia samobójstwo. Neron traci miarę w okrucieństwach. Wreszcie buntują się przeciwko niemu nie tylko dostojnicy, lecz także żołnierze. Zbyt tchórzliwy, by popełnić samobójstwo, zginie z ręki jednego ze swych wyzwoleńców.
Wydawnictwo: Greg
Data wydania: 2006-03-15
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 456
Język oryginału: polski
Cierpieć chwilowo dla nieprzebranego szczęścia, jest rzeczą zupełnie inną niż cierpieć dlatego tylko, że taki porządek natury.
Próbuję docenić geniusz Sienkiewicza. Bardzo mi się podobała "Rodzina Połanieckich", doceniam historyczną wartośc trylogii. Nie sposób nie żywić podziwu do autora, który w czasach przeinternetowych, gdy jeszcze nikt nie słyszał o komputerowych rekonstrukcjach, opisał Rzym, tak jakby w nim mieszkał. Jednak to nieco za mało, bym z radością była w stanie przebrnąć przez dwieście stron opisów scen rozpusty, przetykanych pełnymi pobożności chrześcijanami, po których następuje sto stron rzezi.
Chociaz ksiazka momentami traci myszka,to nie zaluje czasu poswieconego na lekture.
Historia miłości Marka Winicjusza, młodego patrycjusza rzymskiego i chrześcijańskiej królewny Ligii/Kalliny z chrześcijaństwem w tle. Winicjusz za wszelką cenę pragnie pojąć za żonę swą wybrankę, dla niej przyjmie nawet nową wiarę i gotów jest choćby na śmierć. Na uwagę zasługuje także postać Chilo, jest on tu odpowiednikiem Judasza. Przestawał z chrześcijanami, po czym wydał ich na śmierć. Dopiero widząc na jaką karę ich skazał, żałuje swego czynu i pragnie przebaczenia.
Pierwsze zbiorowe wydanie listów Henryka Sienkiewicza przynosi korespondencję pisarza, w znacznej mierze nie drukowaną. Z 15 000 listów napisanych w ciągu...
1 CD, 62 minuty, czytają: Ofka Czech, Tomasz Pradela, Jakub Sender. Lekkość stylu i inteligencja! Ważna problematyka i żartobliwa forma przekazu! Gdyby...
(...) gdy się jest między szalonymi, staje się także szalonym, a co więcej, znajduje się pewien urok w szaleństwach.
Więcej