Przepiórki w płatkach róży

Ocena: 4.5 (8 głosów)
Inne wydania:

Najbardziej znana na świecie meksykańska powieść.

Tłumaczona na trzydzieści języków, sprzedana w ponad trzech milionach egzemplarzy.

 

W sercu meksykańskiej tradycji, w czasach rewolucji z początku XX wieku, zrodziła się opowieść o miłości - tak intensywna jak smaki, które ją przenikają.

 

Tita, najmłodsza córka, pozbawiona możliwości ślubu z ukochanym Pedrem z powodu surowej rodzinnej tradycji, tylko w kuchni znajduje przestrzeń do wyrażania swoich uczuć. Przygotowując potrawy tak pełne emocji, że potrafią zmienić bieg wydarzeń, przekazuje miłość w najczystszej formie.

Ta powieść to pochwała kulinarnego artyzmu, w którym każdy składnik, każdy przepis kryje w sobie głębokie uczucie. Laura Esquivel, mieszając elementy realistyczne z odrobiną magii i fantastyki, kreuje świat, gdzie jedzenie staje się metaforą namiętności, a przygotowywanie posiłków - aktem miłości. Opowiada też historię o sile tradycji, rodzinnych więzach i poszukiwaniu własnej drogi do szczęścia, nawet jeśli oznacza to łamanie zasad.

Informacje dodatkowe o Przepiórki w płatkach róży:

Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2024-03-13
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788383600208
Liczba stron: 272
Tytuł oryginału: Como agua para chocolate

więcej

Kup książkę Przepiórki w płatkach róży

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Przepiórki w płatkach róży - opinie o książce

Historia zakazanej miłości Tity i Pedra na tle meksykańskich obyczajów, które są bardzo okrutne dla najmłodszej córki w rodzinie. Według nich najmłodsza latorośl nie może wyjść za mąż, bo jej powołaniem jest sprawowanie przez całe życie opieki nad matką. Tita realizuje się w kuchni; spod jej rąk wychodzą magiczne, w rzeczywistości i przenośni, potrawy. Książka podzielona jest na dwanaście rozdziałów -- miesięcy, dań, w których to została spisana historia trudnej miłości Tity i Pedra.
Link do opinii

Kilka słów o tym, że miłość bywa trudna, a to co gotujemy mówi o nas więcej niż tysiące słów. Przy tej książce można się wzruszyć i... zgłodnieć.

Fabuła opiera się na konwencji typowego romansu. On ją kocha, ona jego, ale nie mogą być ze sobą. Czemu? Otóż - zgodnie z rodzinną tradycją - najstarsza córeczka zobowiązana jest opiekować się swoją mamusią, a wiadomo - mąż i dzieci by jej w tym przeszkadzały. Nie ma zmiłuj. Nie ma zlituj. Miłość, która spada na bohaterkę jak grom z jasnego nieba, skazana jest na pozostanie uczuciem niespełnionym.

 

Komputerów ani telefonów jeszcze nie ma. Każde słowo jest pod czujną kontrolą Pani Matki. Pozostaje to, w czym Tita jest najlepsza... gotowanie. I w ten sposób obserwujemy namiętny romans toczący się na oczach wszystkich, przy rodzinnym stole. Komunikaty nie są proste, ale zakochani rozumieją się bez słów. Jak się skończy ta historia? To zadanie pozostawię waszej wyobraźni i obsłudze księgarni/ biblioteki.

Wrócę do tematu gotowania.

 

Tita spędza w kuchni wiele czasu. W ten sposób autorka przekazuje nam dużo cennych, rodem ze wsi, porad kulinarnych. W podobny sposób w fabułę wplecione są przepisy. Literacko jest to świetny pomysł, jednak zdecydowanie zniechęca do gotowania według podanej receptury. Przepis zwyczajnie jest nieczytelny. Poza tym część składników jest trudno dostępna (daleko nie trzeba szukać - tytułowe przepiórki).

 

Książkę czyta się przyjemnie, a od niezauważalnego dla mnie momentu staje się niesamowicie wciągająca. Ze względu na szokującą nieracjonalność bohaterów fabuła jest lekko naiwna, ale też nie do przewidzenia. Z zapartym tchem doczytałam do końca. Miałam jednak wrażenie, że autorka niezupełnie wiedziała, do czego zmierza i jak powinna to zamknąć. Całość urywa się nagle, zaskakująco, żeby nie powiedzieć: irracjonalnie.

 

Podsumowując, powieść czyta się miło, lekko i przyjemnie. Jest to ciekawe źródło wiedzy na temat kuchni z czasów minionych czy sposobów gotowania na wiejskich prowincjach. To jednak typowy romans, nie ma co ukrywać. Jeśli nie lubisz tego typu konwencji, będziesz widzieć tylko nie do końca uzasadnione zachowania bohaterów. Książka również słabo nadaje się do bycia kucharskim poradnikiem (mimo szczerych chęci z mojej strony nie było co notować).

 

Link do opinii
Magiczna, momentami absurdalna, pełna pasji i pachnących przepisów historia miłości, gdzie przeszkody są na porządku dziennym, niczym papryczka chilli w każdym opisanym tutaj daniu, wprost z kuchni meksykańskiej. Miłość, która pomimo tak wielu napływających zewsząd uciążliwości, jest ciągle żywa. Ba, namiętność żyjąca w rozkochanych w sobie bohaterach rośnie z minuty na minutę, aż niekontrolowana, eksploduje, wywołując tragiczne skutki. Dziwna, przepiękna powieść. Szczerze polecam!
Link do opinii
Avatar użytkownika - LifeOnMars
LifeOnMars
Przeczytane:2016-02-01, Ocena: 6, Przeczytałam,

Czuję się zupełnie oczarowana "Przepiórkami"! Chyba pierwszy raz w życiu czytałam powieść w takiej formie, tak ładną, tak działającą na zmysły. Mogłabym się trochę doczepić o przykre zakończenie, no ale po co...

"Rosołem można wyleczyć każdą przypadłość fizyczną czy psychiczną, przynajmniej tak uważała Chencha, a Tita, która kiedyś nie była o tym przekonana, teraz musiała przyznać jej rację".

Link do opinii
Avatar użytkownika - klementyna
klementyna
Przeczytane:2020-05-22, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - agape
agape
Przeczytane:2014-02-06, Ocena: 3, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - ShirinKa
ShirinKa
Przeczytane:2013-10-05, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Malinche. Malarka Słów
Laura Esquivel0
Okładka ksiązki - Malinche. Malarka Słów

Wychowano ją po to, by służyła innym. Od dziecka była niewolnicą. Tym razem została podarowana Hiszpanom. Jednak w jej żyłach płynęła krew wspaniałych...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy