Profesor Wilczur

Ocena: 5.19 (16 głosów)
Inne wydania:
„Są trzy rzeczy wieczne: wieczne pióro, wieczna miłość i wieczna ondulacja. Najtrwalsze z tego wszystkiego jest wieczne pióro.” Słowa te są dewizą twórczości Tadeusza Dołęgi- Mostowicza. Kto z nas nie pamięta „Znachora”? Kontynuacją dalszych losy głównego bohatera jest sensacyjno- obyczajowa powieść „ Profesor Wilczur”. Mostowicz łączy wątki sensacyjno – obyczajowe z elementami melodramatycznymi. Świetnie zbudowane postacie, barwna fabuła i to, co lubimy wszyscy: dobro tryumfuje, a człowiekowi przywrócona jest jego godność. Międzywojenna Polska dzięki aktorskiej interpretacji Antoniego Rota jawi się tu wyraziście i prawdziwie, a charakter każdego z bohaterów ciekawie i intrygująco. Tadeusz Dołęga- Mostowicz (ur.10 sierpnia 1898 w Okuniewie na Witebszczyźnie, zginął 20 września 1939 w miejscowości Kuty na Pokuciu) – polski pisarz, scenarzysta. Autor kilkunastu powieści, m.in. „Ostatnia brygada”, „ Kariera Nikodema Dyzmy”, „ Drugie życie doktora Murka”, „ Znachor”, „ Profesor Wilczur”, Pamiętnik pani Hanki”. Niezwykła popularność pisarza wynikała z atrakcyjności fabuły, pełnej sensacyjnych powikłań, połączonych z krytyką ówczesnej rzeczywistości.

Informacje dodatkowe o Profesor Wilczur:

Wydawnictwo: Promatek
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-61834-04-6
Czas trwania:12 godz.51 min min.
Czyta: Antoni Rot

więcej

Kup książkę Profesor Wilczur

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Profesor Wilczur - opinie o książce

Profesor Wilczur ponownie jest autorytetem lekarskim, który staje przed różnego rodzaju dylematami, także prywatnymi. Świetna książka z punktu widzenia historii - Dołęga-Mostowicz świetnie oddał realia międzywojennej Warszawy z jej zawodowymi zazdrościami, romansikami i życiem na pokaz skontrastowane z prostym życiem na białoruskiej wsi.
Link do opinii
Dalsze losy bohatera powieści Znachor i bliskich mu osób. Ponownie miłość i dobro zwyciężają podłość, a kompetencja ignorancję i chorą ambicję.
Link do opinii
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2013-12-07, Ocena: 4, Przeczytałam, z_52 książki 2013,
Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Znachor, Profesor Wilczur Profesor Rafał Wilczur, zrozpaczony po odejściu żony i córki, błąkający się po mieście, zostaje napadnięty i pobity, wskutek czego traci pamięć. Przez kilkanaście lat wędruje po kraju, przyjmuje cudze nazwisko, aż wreszcie jako znachor leczy ludzi, zdobywając lokalną sławę. Zaskakująco dobre powieści. Znachor nieco lepszy, jak to zwykle bywa z pierwszymi częściami. Obie jednak warte są uwagi jako stały już element kultury, mocno osadzony w polskiej literaturze. Nieco naiwna fabuła i proste środki wyrazu nie przeszkadzają w śledzeniu z zainteresowaniem losów nieszczęsnego profesora i przejmowaniu się jego perypetiami. Krytyczne przedstawienie środowiska lekarskiego w mieście jest przeciwstawione wiejskiej sielance, która, mimo gorszych warunków życia bliżej natury, oferuje pełniejsze i szczęśliwsze życie. (Ocena: 5/6 i 4,5/6)
Link do opinii
Avatar użytkownika - JolaJola
JolaJola
Przeczytane:2023-12-06, Ocena: 6, Przeczytałam,

"Profesor Wilczur" Tadeusz Dołęga-Mostowicz

 

 Profesor po odzyskaniu pamięci wraca do kliniki. Nie wszyscy są zadowoleni z jego powrotu i popularności. Pod wpływem intryg i pomówień, Wilczur postanawia wrócić na wieś, za którą bardzo tęskni. Towarzyszy mu młoda lekarka Łucja.

Wspólnie tworzą lecznicę. 

Powieść o przyjaźni, miłości, poświęceniu i człowieczeństwie. Wzruszająca historia. Polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - bookwmkesie
bookwmkesie
Przeczytane:2023-10-15, Ocena: 6, Przeczytałam,

Ile bym nie przeczytała książek i tak trafiają się takie, które wywierają na mnie ogromne wrażenie. Niech podniesie rękę ten/ta, kto znał tę część, jaką dziś przedstawiam wam, a mowa o ,,profesor Wilczur", czyli 2 tom serii ,,Znachor" Książka powstała w 1939 r. a ja bardzo się cieszę, że wcześniej nie znałam, bo podczas czytania czułam się jak dzieciak, no może bardziej nastolatka, która czytała pierwszą część. Obejrzałam film na Netflixie i kurde felek fajny film, ale dlaczego zmienili tyle momentów? Tego nigdy nie zrozumie. Druga część to oczywista oczywistość kontynuacja tego, jak nasz lekarz odzyskuje pamięci i wraca do życia, jakie wiódł, czyli do bycia lekarzem. Przed wami starzy i nowi bohaterowie, którzy będą uczestniczyć w nowym/starym życiu dr. Wilczura.

 

 

 

Opisów książki jest pełno, więc zapraszam do zapoznana się albo jeszcze lepiej zrobicie, jak weźmiecie książkę do ręki i zaczniecie czytać. Fantastyczna historia i jeszcze bardziej fantastyczne zakończenie, które pozostawia niedosyt. Jeżeli jest gdzieś trzecia część (tego nie wiem), czyli ,,Testament Profesora Wilczura" tutaj nie jestem pewna, czy faktycznie taki ma tytuł. To chce kupić, bo nie zgadzam się na taki koniec. Czy mam nerw? Oczywiście i nawet nie macie pojęcia jak wielkiego! Na miłość nigdy nie jest za późno, ale kiedy to miłość, a kiedy fascynacja do człowieka dla zawodu, jaki wykonuje? W tej części nasz profesor pokaże siebie jako bardzo mądrego człowieka, który w odpowiednim momencie nie pozwoli zaprzepaścić życia osobie, która według niego zasługuje na więcej i bardziej niż on. Bardzo ciepła i mądra ta książka. Bez względu na to ile minie czasu ta pozycja będzie zawsze na czasie i moim życzeniem urodzinowym byłoby, żebyśmy postępowali jak nasz Pan dr. Szkoda, że tak aktorka ta książka. Jestem ciekawa waszej opinii.

 

 

 

Nie miejcie do mnie pretensji, że nie rozpisze się o tej pozycji, ale uwieźcie nie dość, że spoilerowałbym, to jeszcze pozbawiłabym was tej przyjemności poznawania naszego bohatera. Warta uwagi. Polecam całym sercem.

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - zakrecona8
zakrecona8
Przeczytane:2023-10-07, Ocena: 6, Przeczytałam,

Interesująca kontynuacja, głos tamtych czasów. A szczęśliwe zakończenie? Zależy, jak na to spojrzeć.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Melisa2004
Melisa2004
Przeczytane:2023-01-22, Ocena: 4, Przeczytałam,

Po przeczytaniu "Znachora" sięgnęłam od razu po kolejny tom, ale niestety zawiodłam się oczekując lektury na podobnym poziomie. Dalsze losy profesora Wilczura nie są już tak interesujące i nie sprostały moim oczekiwaniom - rozczarował mnie zwłaszcza wątek córki Marysi. Moim zdaniem to niepotrzebna kontynuacja.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy