Poszerzenie pola walki

Ocena: 4.71 (7 głosów)
Inne wydania:

Każe myśleć o rzeczach, których celowo w swoich myślach unikamy, by nie zbudzić w sobie niewygodnych uczuć.

Bohaterem tej książki jest informatyk, zupełnie przeciętny przedstawiciel swojego pokolenia: dobrze sytuowany, pracuje dla wielkiej korporacji, chociaż praca nie daje mu satysfakcji. W jego życiu prywatnym też jest nudno. Nie ma rodziny, nie jest zakochany. Seks ogranicza się do masturbacji i agresywnych fantazji erotycznych. Znajomych poznaje tylko w pracy. Wszechogarniająca nuda i frustracja powodują, że namawia kolegę do morderstwa...

Informacje dodatkowe o Poszerzenie pola walki:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2020-04-15
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788328079892
Liczba stron: 192

Tagi: bóg

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Poszerzenie pola walki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Poszerzenie pola walki - opinie o książce

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2021-05-16,

Poszerzenie pola walki Michel Houellebecq jest powieścią należącą do literatury pięknej obcej.
To pierwsza powieść tego autora, którą czytałam jednak nie ostatnia. Mam w planach jeszcze Platformę, Uległość i Możliwość wyspy.
Na wstępie muszę przyznać, iż nie tego się spodziewałam , co jednak nie zmienia przekazu tudzież odbioru książki. Bohater to całkowicie przeciętny informatyk. Jego życie go nudzi. Nie czerpie satysfakcji czego skutkiem jest namowa kolegi do morderstwa.
Muszę przyznać, że ten fragment szczególnie mnie zainteresował. Nie wyobrażam sobie podobnej sytuacji. Każdy z nas przeżywa taki okres a jednak ciężko mi uwierzyć, że w związku z tym ktokolwiek mógłby pomyśleć o morderstwie.
Jednak wracając do sedna powieść napisana jest przystępnym językiem.
Co ważne ciężko porównać ją do innych powieści, które czytałam. Zaryzykuję stwierdzenie że to niepowtarzalna powieść.
Autor porusza ważne tematy.
Nie polecam osobom z depresją. To dosyć przygnębiająca historia.

Link do opinii
Houllebecq to mój ulubiony pisarz zaznaczam od razu na wstępie. Choć minęło już dobrych kilka lat od jego ostatniej książki (nad czym boleję wciąż czekając...), ta była jedyną, której jeszcze nie przeczytałam. Życie bywa przewrotne, bo jako ostatnią z napisanych przez niego książek, przeczytałam jego debiut. Trzeba powiedzieć, że bardzo dobry choć dostrzegam fakt, że kolejne były jeszcze lepsze, pełniejsze, pisarz rozwijał się. Jednak już w debiucie ukazał się jako dobry obserwator, a przede wszystkim inteligent. Uwielbiam jego spojrzenie na życie, głębokie, dosadne i cyniczne. Widzimy je podobnie. Główny bohater to informatyk, któremu z pozoru wiedzie się dobrze, ale nic go nie cieszy. Może to depresja, którą u niego diagnozują zobojętniali lekarze, a może to świat wokół jest chory, a zdrowy, rozsądny człowiek męczy się na tym ziemskim padole. Celne obserwacje, cięte riposty i życie jakim jest naprawdę. Bohater pozbył się dawno złudzeń. Żyje od papierosa do papierosa starając się wypełnić pustkę jaką ma w sobie wskutek świata w jakim żyje. Nie jest to typ zblazowany, zepsuty pieniędzmi, seksem i tym podobnymi sprawami. On po prostu nie uważa tego wszystkiego za coś cennego. Gdzieś w tle pojawia się dawny wątek miłosny zakończony w dziwny sposób przez jego dziewczynę - wezwała policję, by się wyprowadził. Houllebecq i główny bohater mają wiele wspólnego - są zmęczeni i rozczarowani ludźmi i codziennością. Trudno im wykrzesać emocje, bo są w stanie przewidzieć wiele rzeczy. Widzą schematy, bez trudu rozpoznają ludzkie emocje i namiętności. Nic ich po prostu nie dziwi przez co życie stało się dla nich udręką, przy której wciąż trwają. Jeszcze raz powtórzę, że uwielbiam tego pisarza. Pamiętam jak miał przyjechać, do Krakowa na Festiwal Conrada. W ogóle się nie pojawił, długo nikt nie wiedział o co chodzi. W prasie pojawiały się spiskowe teorie, że to zwykły PR i marketing. A on...on po prostu zapomniał. Włóczył się gdzieś samotnie, podróżował, odpalał papierosa od papierosa, myślał i po prostu zapomniał. Zazdroszczę mu - tak pozytywnie.
Link do opinii
Debiutancką powieść Houellebecqa polecił mi kolega pracujący jako informatyk w jednym z większych banków. Podczas wieczornej nasiadówki przy piwie i papierosach w jednej z klasycznych hipsterkich knajpek rozmawialiśmy o naszych ostatnich potyczkach, drobnych zwycięstwach, klęskach, rozejmach i generalnie o poszerzaniu pola walki. Sięgnąłem więc po tę książkę, jako po utwór trafiający w samo sedno tego, co czuje, a czego odczuć nie może zatrudniony w korporacji, w miarę przyzwoicie usytuowany pracownik sektora IT, przed czterdziestką, ale po przejściach. Znane mi są oczywiście, jak większości przedstawicieli mojego pokolenia, Cząstki elementarne. Czytałem tez Platformę oraz Mapę i terytorium. Nie były to przyjemne lektury, choć kapitalnie napisane, bolesne i wiarygodne. Debiut okazał się być rzeczą równie dobrą, pobudzającą intelektualnie, wstrząsającą emocjonalnie, doprawione nutą humoru, możemy nazwać go czarnym, ale też niezwykle finezyjnym. Pozornie banalna historia, w istocie złożona i wielopoziomowa. Głównie dzięki językowi, w jakim została opowiedziana.
Link do opinii
Avatar użytkownika - edytka222
edytka222
Przeczytane:2018-08-07, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - aga95
aga95
Przeczytane:2016-10-11, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - lucter
lucter
Przeczytane:2016-08-09, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Olena
Olena
Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Serotonina
Michel Houellebecq0
Okładka ksiązki - Serotonina

Najnowsza powieść Michela Houellebecqa, najsłynniejszego żyjącego francuskiego pisarza, kontestatora i uważnego krytyka kultury zachodniej. Okrzyknięta...

Kilka miesięcy mojego życia. Październik 2022 - marzec 2023
Michel Houellebecq0
Okładka ksiązki - Kilka miesięcy mojego życia. Październik 2022 - marzec 2023

Najnowszy esej wybitnego współczesnego pisarza, stanowiący komentarz do kontrowersyjnych wydarzeń jego życia, o których usłyszał cały świat. ,,Po raz...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy