Ta powieść Houellebecqa jest przewrotna: opowiada o nudnym życiu zwyczajnego trzydziestolatka w poruszający i szokujący sposób. Jej ładunek emocjonalny przyciąga i zdobywa czytelników. Bohaterem książki jest informatyk, zupełnie przeciętny przedstawiciel swojego pokolenia: dobrze sytuowany, pracuje dla wielkiej korporacji, chociaż praca nie daje mu satysfakcji. W jego życiu prywatnym też jest nudno. Bohater nie ma rodziny, nie jest zakochany. Seks ogranicza się do masturbacji i agresywnych fantazji erotycznych. Znajomych poznaje tylko w pracy. Wszechogarniająca nuda i frustracja powodują, że namawia kolegę do morderstwa. Tytułowe poszerzenie pola walki dotyczy dwóch, powiązanych ze sobą dziedzin życia: seksu i pieniędzy. Bohater na obu tych płaszczyznach ponosi klęskę: jest rozczarowany codziennością, traci sens życia, a w końcu marzy o śmierci. Poszerzenie pola walki to również przestroga. Powieść pokazuje, że jałowe, pozbawione wartości życie współczesnych trzydziestolatków jest głęboko destrukcyjne.
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2012-07-18
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 168
Poszerzenie pola walki Michel Houellebecq jest powieścią należącą do literatury pięknej obcej.
To pierwsza powieść tego autora, którą czytałam jednak nie ostatnia. Mam w planach jeszcze Platformę, Uległość i Możliwość wyspy.
Na wstępie muszę przyznać, iż nie tego się spodziewałam , co jednak nie zmienia przekazu tudzież odbioru książki. Bohater to całkowicie przeciętny informatyk. Jego życie go nudzi. Nie czerpie satysfakcji czego skutkiem jest namowa kolegi do morderstwa.
Muszę przyznać, że ten fragment szczególnie mnie zainteresował. Nie wyobrażam sobie podobnej sytuacji. Każdy z nas przeżywa taki okres a jednak ciężko mi uwierzyć, że w związku z tym ktokolwiek mógłby pomyśleć o morderstwie.
Jednak wracając do sedna powieść napisana jest przystępnym językiem.
Co ważne ciężko porównać ją do innych powieści, które czytałam. Zaryzykuję stwierdzenie że to niepowtarzalna powieść.
Autor porusza ważne tematy.
Nie polecam osobom z depresją. To dosyć przygnębiająca historia.