Recenzja książki: Poszerzenie pola walki

Recenzuje: marcin

Jeśli życie w społeczeństwie cywilizowanym ogranicza się tylko do zdobywania pozycji zawodowej i seksu, z pewnością Houellebecq jest bystrym obserwatorem i mądrym filozofem współczesnego świata. Obydwa systemy różnicujące są w jednakowym stopniu bezwzględne na poziomie funkcjonowania. Efekty ich działania, zwłaszcza w wydaniu liberalnym, również są zbieżne: wytwarzają zjawiska skrajnej pauperyzacji. Prawa rynku ekonomicznego rozmieszczają się biegunowo: albo jest się bogatym, albo biednym. Ładunki seksualne są podobnie różnoimienne: niektórzy mają różnorodne i ekscytujące życie erotyczne, inni skazani są na masturbację i samotność, pisze autor. Ten liberalizm jest poszerzeniem pola walki. Michael Houellebecq stawia sobie cel filozoficzny, którym jest próba opisania uniformizującego się świata. W nim relacje międzyludzkie przestają być napędem historii, a śmierć ukazuje się powoli w całym swoim blasku.

 

Trzydziestoletni bohater jest analitykiem-programistą w dobrze prosperującej firmie informatycznej. Uważa siebie za spełnionego w karierze, odpowiednio usytuowanego w hierarchii pozycji społecznych. Do swoich współpracowników ma stosunek ambiwalentny. Nie zabiega o ich względy, ale słucha zainteresowany, cierpliwie odpowiada na pytania. Natura nie poskąpiła mu bystrości umysłu. Uważnie obserwuje i trafnie określa stany rozumowe i duchowe przypadkowo spotykanych ludzi. Niestety bezimienny bohater wyrobił w sobie nawyk odgradzania się od podobnych powiązań, traktuje siebie zewnętrznie wobec form rzeczywistości, zdolnych wciągać i zniewalać. W gruncie rzeczy jest uzależniony od innych. Przekona się o tym bardzo szybko...

 

Pozbawiony zarówno urody, jak i wdzięku osobistego nie ma powodzenia u kobiet. W trakcie podróży służbowych, kiedy intensywnie odczuje czas wolny i filozoficzna aurę przyrody, świadomość braku miłości stanie się przyczyną jego klęski. Spodziewał się katastrofy, absolutna samotność, uczucie uniwersalnej pustki od dawna zapowiadały szereg niepowodzeń. Początkowo nieśmiało, wyłonią się z nieudanej próby morderstwa. Klarowność, jaskrawość i przesądzony charakter potwierdzi samobójstwo współpracownika, czystego i subtelnego, myślącego podobnie, równie niezaspokojonego emocjonalnie. Ostatnim etapem będzie depresja, potęgowana niezrozumieniem psychoanalityków, ciągłą samotnością o brutalnych manierach.

 

Poszerzenie pola walki nosi znamiona małego traktatu socjologicznego, o zabarwieniu filozoficznym. Opowieść czyta się jednorazowo, przyjemnie, z nieodpartym wrażeniem, że ktoś bezczelnie wkracza w nasze życie. Oczywistość niektórych zajść i codziennych sytuacji zbliża do bohatera tak bardzo, że mała biografia autorstwa Houellebecqa, w niektórych wątkach, mogłaby być naszą historią. Nowoczesny człowiek jest bezbarwny i zobojętniały do granic percepcji poznawczych. Inteligencja przestała służyć samodoskonaleniu i wypełniania egzystencji obfitościami niewypowiedzianych możliwości. Stała się narzędziem autodestrukcji, ciągłego katowania wyobraźni potencjami porażek, pogrążania się w stanie prawdziwego cierpienia. Atutem książki jest niewątpliwa szczerość w nazywaniu tych bolączek, celne diagnozowanie chorób współczesności: poczucia osamotnienia w wielkim świecie bez wartości, pustka własnego mieszkania, niemożność zrealizowania marzeń. Wszechogarniająca nuda zbyt często wzmaga negatywne myśli i frustrację, doprowadzając nadwątloną psychikę do rozsypki, zmuszając do poddania się. Ostatecznie, nie będąc już dłużej zdolnym do stawiania czoła, znoszenia lub uniknięcia swej sytuacji, z powodu dręczącej bezradności w odczuwanej przez siebie aporii, zdegradowany umysł może podjąć decyzję, aby "nie być" poprzez rezygnację z siebie. Unicestwienie jest bardzo blisko. Jak go uniknąć?

Kup książkę Poszerzenie pola walki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Poszerzenie pola walki
Książka
Poszerzenie pola walki
Michael Houllebecq
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy