Media elektroniczne są wszechobecne w naszym życiu i odgrywają w nim niezwykle znaczącą rolę.
Zatem państwo i społeczeństwo powinny móc zapewnić, aby dobrze służyły one ludziom i zapobiegać szkodom, które mogą wyrządzić. W książce Polityka medialna a media elektroniczne Karol Jakubowicz dokonuje gruntowego przeglądu celów, form i metod projektowania i realizowania polityki medialnej w dziedzinie mediów elektronicznych, poczynając od radia, a na najnowszych technologiach cyfrowych kończąc. Jego zdaniem zdolność stworzenia i realizacji wszechstronnej i długofalowej polityki medialnej służącej interesowi publicznemu, niepodporządkowanej jedynie celom aktualnej ekipy rządowej, można uznać za jedno z kryteriów rozwoju i konsolidacji demokracji. Książka wypełnia lukę w naszej wiedzy na ten temat, dostarcza narzędzi do formułowania takiej właśnie polityki medialnej.
Karol Jakubowicz, doktor, medioznawca, specjalizuje się w zagadnieniach mediów elektronicznych, przewodniczący Rady Międzyrządowej Programu Informacja dla Wszystkich UNESCO, koordynator grupy roboczej międzynarodowego programu naukowego COST A30 East of West. Setting a New Eastern and Central European Media Research Agenda, ekspert Rady Europy, Unii Europejskiej, OBWE i UNESCO do spraw mediów i ich regulacji, był członkiem Rady Niezależnej Komisji ds. Mediów w Kosowie, przewodniczącym Komitetu Zarządzającego do Spraw Mediów i Nowych Usług Komunikacyjnych Rady Europy, dyrektorem Departamentu Strategii i Analiz KRRiT (2004-2006), przewodniczącym Rady Nadzorczej TVP S.A.(1998-2000), autor, współautor i redaktor licznych krajowych i zagranicznych publikacji naukowych poświęconych mediom elektronicznym i komunikacji społecznej.
Karol Jakubowicz jest jednym z nielicznych w Polsce znawców polityki medialnej rozpoznawalnym na świecie. Jest autorem wielu publikacji, współpracował m.in. z Radą Europy. W Telewizji Polskiej pracował także w organie regulacyjnym - Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Współtworzył podstawową ustawę o radiofonii i telewizji. W książce Polityka medialna a media elektroniczne przekazuje część swojej wiedzy i doświadczenia. W czasie kiedy tak bardzo wzrasta w Polsce zainteresowanie polityką medialną książka ta jest lekturą pierwszej ważności dla wszystkich zainteresowanych.
dr hab. Tadeusz Kowalski, prof. Uniwersytetu Warszawskiego
Instytut dziennikarstwa i Nauk Politycznych
Zmiany technologiczne, rynkowe, przeobrażenia w organizacji i finansowaniu mediów wymagają nowego spojrzenia na zasady polityki audiowizualnej. Książka Karola Jakubowicza, który jak mało kto poznał mechanizmy, normy i sposoby realizacji europejskiej polityki w dziedzinie mediów, odpowiada na pytania, jaka jest dzisiaj i jaka powinna być polityka medialna. Pokazuje zasady i mechanizmy regulacyjne w mediach w kontekście europejskiej polityki audiowizualnej. Udowadnia, że regulacje w mediach i polityka audiowizualna staje się dzisiaj złożonym, wyjątkowo wrażliwym procesem społecznym, ponieważ w największej mierze nawiązuje do niezbywalnych praw człowieka i obywatela.
dr hab. Stanisław Jędrzejewski, prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
Kierownik Katedry Teorii i Praktyki Radia
Instytut Socjologii KUL
Informacje dodatkowe o Polityka medialna a media elektroniczne:
Wydawnictwo: WAiP
Data wydania: b.d
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN:
978-83-60-80733-0
Liczba stron: 288
Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Chcę przeczytać,