,,Moje miasto Łódź, tam wszystko się zaczęło" - mówi Leon Weintraub w cyklu rozmów z Magdą Jaros. Wychowywał się w czynszowej kamienicy przy ul. Kamiennej, tej samej, którą po latach rozsławiła w swojej piosence Osiecka. W 1939 roku miał pójść do gimnazjum, tymczasem musiał pożegnać się ze światem, jaki znał do tej pory i wraz z matką i siostrami przenieść się na ul. Jakuba w centrum getta. Praca, głód, percepcja ograniczona do znajdywania sposobów na przetrwanie, coraz mniej sił, aż wreszcie wywózka i gehenna obozowa. Czy można nadrobić stracony czas? Czy po takich doznaniach można znaleźć sobie miejsce wśród ludzi? ,,Wybaczenie, czy też usprawiedliwienie tych przekraczających ludzką wyobraźnię zbrodni nie jest dla mnie możliwe - przyznaje Leon Weintraub. - Pozostaje więc słowo POJEDNANIE. Oznacza ono zaprzestanie wysuwania wzajemnych zarzutów i zakończenie nakręcania >>spirali wrogości i zła<<. Tylko ten stan pozwala wspólnie tworzyć przyszłość".
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2021-06-30
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 310
Język oryginału: polski
Jestem obywatelem polskim. To dla mnie ważne, bo to część mojej tożsamości, bycia psychicznego i fizycznego. Jestem częścią narodu i państwa polskiego. Nikt mi tego nie może odebrać. Zawsze byłem wobec Polski lojalny i emocjonalnie z nią związany.
Spotykam się z młodzieżą, by pokazać, że my, Ocaleli z Holokaustu, jesteśmy dowodem, że Hitler nie wygrał. Zamierzał nas zgłaszać, wszystkich, wymordować, a żyliśmy, żyjemy i będziemy żyć. Jesteśmy więc dowodem jego klęski.
Bardzo dobra książka, którą otrzymałam z portalu Granice.pl.
To 'kolejna' książka obozowa, ale zarazem inna niż inne. Bohater opisuje siebie i swoją rodzinę jako biedaków. Zazwyczaj każde wspomnienia to wspomnienia kogoś ważnego. A mój dziadek jak wspominał czasy przedwojenne to właśnie pamiętał 'szmaciarza', o którym to zajęciu mówi nasz bohater.
Weintraub opowiada o tym, jak udało mu się znieść gehennę. Ale i o tym jak został lekarzem, jak po wojnie spełnił swoje marzenie, że było to trudne. Ale i o klęskach i porażkach, takich jak mały kontakt z synami. O późnym ojcostwie, o pracy, o przymusowej emigracji, o działaniu na rzecz ocalania pamięci, o rodzącym się rasizmie i o tym, żeby to wykorzeniać. Że jest człowiek, a nie rasa....
Ale i o tym, czy się czuje Szwedem. Dobra i szczera książka.
Książka "Pojednanie ze złem" to cykl rozmów przeprowadzony przez Magdę Jaros z ponad 90-letnim Leonem Weintraub.
Pan Leon pochodzi z Łodzi, z biednej żydowskiej rodziny. Został zamknięty w getcie w Litzmannstadt. Trafił do Auschwitz- Birkenau, Gross-Rosen, Flossenbürga oraz Offenburga. Matka oraz duża część rodziny zginęła w obozach, w Holokauście. Pan Leon pomimo tego nie szuka zemsty, chce raczej pojednania.
Pomimo, że to wydawnictwo Bellona, uważam, że książka warta przeczytania.
Portret popularnego aktora. Zamknięty w sobie, po śląsku hardy i osobny? A może delikatny, wrażliwy, z gołębim sercem? Jaki był Franciszek Pieczka, wybitny...
Co jakiś czas wstrząsają nami dramatyczne doniesienia o przestępstwach dokonywanych na bezbronnych podopiecznych DPS-ów. Co naprawdę dzieje się za drzwiami...