Podręcznik naukowy dla onironautów (1998-2018)

Ocena: 6 (1 głosów)

Zbiór podsumowujący dwadzieścia lat pracy twórczej jednego z najciekawszych współczesnych poetów polskich. Twórcy podążającego na przekór trendom, nieustannie eksplorującego tereny własnej podmiotowości. Wiersze zebrane Roberta Rybickiego, wydane w prestiżowej serii „Dożynki”, pozwalają prześledzić drogę artystyczną autora, jego ewolucję i najżarliwsze próby obrony myśli awangardowej na mapie poezji polskiej XXI wieku.

 

Informacje dodatkowe o Podręcznik naukowy dla onironautów (1998-2018):

Wydawnictwo: Biuro Literackie
Data wydania: 2018-03-18
Kategoria: Poezja
ISBN: 9788365125491
Liczba stron: 572

Tagi: Robert Rybiski polska poezja awangardowa awangarda

więcej

Kup książkę Podręcznik naukowy dla onironautów (1998-2018)

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Podręcznik naukowy dla onironautów (1998-2018) - opinie o książce

Avatar użytkownika - Vanillivi
Vanillivi
Przeczytane:2019-06-25, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2019, 12 książek 2019,

Zakup „dzieł zebranych” Roberta Rybickiego – legendarnego performera, poety-anarchisty, buntownika i skłotersa – podczas Festiwalu Stacja Literatura 23 sprawił mi ogromną radość. Czekała mnie podróż pociągiem przez pół Polski i lektura ponad 500 stron wierszy eksperymentalnych, często dadaistycznych, niepoprawnych i nieznośnych, omijających z daleka tradycyjne formy poetyckie.

 

Czytając kolejne teksty, ukazujące się na przestrzeni dwudziestu lat w ośmiu tomach, mogłam obserwować, jak Rybicki jak wznieca w języku prawdziwą anarchistyczną rewolucję, która nie boi się ofiar i nie uznaje żadnych kompromisów. Wiersze Ryby to bunt przeciwko konwencjonalnemu użytkowaniu języka, przeciwko jego rutynie i przyzwyczajeniom, przeciwko instrumentalnemu wykorzystywaniu słów. Robert Rybicki zderza ze sobą języki, testując ich możliwości (i przy okazji niejednokrotnie wystawiając na próbę cierpliwość czytelnika). Spirytualizm w zaskakujący sposób miesza się tu z dyscypliną intelektualną, a arogancja z empatią i ogromną wrażliwością na sprawy społeczne. Poeta z Rybnika daje do zrozumienia, że droga do oświecenia może wieść jedynie poprzez szaleństwo i zaprasza czytelników na wędrówkę poprzez niepokorny, niedający się zniewolić umysł.

 

Będzie to włóczęga poprzez misterne językowe konstrukcje, przez frazy nierzadko ocierające się o bełkot. Rybicki to wymagający przewodnik, który mieszając porządki i niejednokrotnie wodząc na manowce prowokuje do poszukiwania myśli nieuwikłanej w ograniczenia ciasnego światopoglądu.

 

Link do opinii
Inne książki autora
Blask glac
Robert Rybicki0
Okładka ksiązki - Blask glac

Ryba to wyłom w europejskiej poezji; to rebelia, która pod osłoną nocy wjeżdża na twoją chatę, wymienia zamki w drzwiach, rozwiesza nowe znaczenia w oknach...

Masakra kalaczakra
Robert Rybicki0
Okładka ksiązki - Masakra kalaczakra

Wiersze to czarne worki. Wewnątrz, jak by to powiedzieć, jeśli ma się jakiekolwiek prawo głosu, jeśli jego głos i jego język będzie dopuszczony do...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy