Pobojowisko

Ocena: 5 (4 głosów)
Czy w miłości i nienawiści istnieją jakiekolwiek nieprzekraczalne granice?

Michael Crummey, autor rewelacyjnego Dostatku, powraca z kolejną powieścią rozgrywającą się na chłodnej Nowej Fundlandii. Tym razem śledzimy losy dwojga ludzi połączonych w młodości gorącą miłością, później natomiast rozdzielonych mocą nienawiści wsączającej się w ich życie na różnych płaszczyznach.

Nowa Fundlandia, rok 1940. Młody katolik Wish Furey zarabia na życie, podróżując z kinem objazdowym po północnym wybrzeżu wyspy. W Cove, jednej z protestanckich osad rybackich, chłopak zakochuje się z wzajemnością w Sadie Parsons, dziewczynie zdającej się nie przystawać do oczekiwań purytańskiego środowiska, w którym dorasta. Narastający konflikt między Wishem a rodziną Parsonsów – uprzedzoną do katolickiego zalotnika – ostatecznie sprawia, że chłopak ucieka z Cove jako złodziej i niedoszły morderca, zaś Sadie opuszcza rodzinną osadę, by odnaleźć ukochanego w stolicy wyspy, St. John’s. Dziewczyna nie zdaje sobie sprawy, jak wiele lat przyjdzie jej czekać na kolejne spotkanie z Wishem…

Snując fascynującą historię wyklętej miłości, Crummey tka misterną sieć powiązań między pozornie nieistotnymi szczegółami, czyniąc zaś wydarzenia II wojny światowej na Pacyfiku jedną z osi fabuły, niezwykle przenikliwie zwraca uwagę na kwestię osobistej odpowiedzialności człowieka za otaczające go zło. Czy można wywieść związek między złą myślą a wybuchem bomby atomowej w Nagasaki? Okazuje się, że tak.

Informacje dodatkowe o Pobojowisko:

Wydawnictwo: Wiatr od morza
Data wydania: 2014-05-19
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788393665358
Liczba stron: 408

więcej

Kup książkę Pobojowisko

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Pobojowisko - opinie o książce

Avatar użytkownika - Mirania
Mirania
Przeczytane:2014-07-11, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki w 2014,
,,Pobojowisko" to tekst lodowaty, surowy, przytłaczający, w którym nie potrafiłam dostrzec nawet cienia piękna czy nadziei. To portret człowieka, który na skutek traumatycznych, wojennych doświadczeń, sam staje się swoim największym wrogiem, obarcza się winą za zaistniałe zbrodnie i - w imię ich odkupienia - rezygnuje z tego, co dlań najcenniejsze. A potem pogrąża się w tej rezygnacji, czyniąc z niej sposób na życie, tarczę ochronną i powód do dumy. Dziwią mnie nieco opinie głoszące, że jest to przede wszystkim powieść o wyklętej miłości. Po pierwsze, mam wrażenie, że najistotniejsza jest tu wojna i jej skutki oraz temat zła i pragnienia zemsty, zakorzenionych w naturze człowieka. Po drugie, nie bardzo rozumiem, jak mielibyśmy definiować owo "wyklęcie"? Jako wykluczenie z danej społeczności? Czy jako działanie Siły Wyższej? Tak naprawdę dzieje pojawiającego się tu uczucia od początku do końca ukształtowane są jedynie (!) przez osoby najbardziej zainteresowane, ich lęki, wstyd, desperację czy błędne założenia. Poczynania głównej bohaterki sprawiają, że potępienie społeczne, które rzeczywiście się pojawia, mogłoby stać się sprawą marginalną i bez większego znaczenia, jednak jej niedoszły partner przekształca je w zarzewie wszystkich problemów. Los człowieka nie wydaje się być obłożony klątwą o nadnaturalnych źródłach. Bohaterowie uginają się pod ciężarem złych decyzji, podejmowanych z większym lub mniejszym rozmysłem, ale pozostających ICH decyzjami. Powieść Crummeya to również rzecz o ślepym, kamiennym uporze, który nie pozwala nam powiedzieć drugiej osobie, jak bezgranicznie ją cenimy i sprawia tym samym, że zrujnowane zostaje życie niekiedy jednostki, a niekiedy nawet kilku pokoleń. To tekst o katastrofalnym w skutkach milczeniu, o rozmijaniu, o życiowych pomyłkach, zrodzonych z tego, że ktoś komuś czegoś nie wyznał. Cała historia jest również nawiązaniem do tak zwanego ,,efektu motyla", czyli przekonania, że nawet najprostsze działanie najsłabszej istoty na jednej półkuli globu, może odbić się katastrofą na półkuli drugiej. Czy zatem tajemnica prostej kobiety, żyjącej w Nowej Funlandii, może mieć związek z czyimś poczuciem odpowiedzialności za bombę zrzuconą na Nagasaki? Czy życie kilkuletniego Japończyka wpłynie na wyznanie mieszkanki okolic St. John's? Czy ilość piw, wypitych przez kogoś w Halifaksie może zadecydować o byciu jeńcem w japońskim obozie? ,,Doszedł do przekonania, że nawet najsubtelniejsza zmiana (...), nawet najbardziej pozbawiona znaczenia wariacja wystarczyłaby, aby odmienić bieg wydarzeń, a jego życie przybrałoby całkiem inny obrót". A jak takie przekonanie pogodzić z głęboką wiarą? ,,Wish odnalazł swego rodzaju pociechę w myśli, że to Bóg jest winny". Ja jestem odmiennego zdania, a tych którzy chcą sobie owo zdanie wypracować zachęcam do spotkania z niełatwym ,,Pobojowiskiem".
Link do opinii
Avatar użytkownika - bambi12
bambi12
Przeczytane:2014-05-16, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

"Pobojowisko" to historia skomplikowanego romansu, który rozwija się przez dziesięciolecia i na różnych kontynentach. Surowy brzeg wiosek rybackich Nowej Fundlandii i japońskie obozy jenieckie w czasie II wojny światowej. Porywająca, liryczna i intymna historia. Przekonaj się czy i Ciebie urzeknie...

Sadie to piękna 16-latka, mieszkająca w nowofundlandzkiej wiosce rybackiej. Kiedy Wish - 18-letni objazdowy kinooperator - pojawia się w Cove, Sadie pamięta go z wcześniejszej wizyty i pochlebiają jej zaloty. Matka dziewczyny ostrzega córkę przed Katolikiem, lecz ta jest już zauroczona przystojnym nieznajomym. Protestanccy rodzice dziewczyny zdecydowanie nie aprobują absztyfikanta, a po tragedii rybackiej i walce z jej bratem, Wish ucieka. Sadie podąża za nim do St John’s, tylko aby odkryć, że chłopak wstąpił do wojska, ale przysięga na niego czekać. Jednak gdy wojna się kończy nasza bohaterka dostaje list, w którym jest napisane, że jej ukochany zmarł w japońskim obozie jenieckim. Wtedy Sadie wychodzi za mąż za amerykańskiego żołnierza...

Crummey ożywia tu wybrzeża Nowej Funlandii, jej pamiętliwe wody, zapał religijny i uprzedzenia mieszkańców, ich ciągłą pracę i zbiorowe rosnące obawy na temat wojny. Tka opowieść powoli odsłaniając wyjątkową nienawiść do kanadyjskich jeńców, dyskryminację. Ukazuje jak uprzedzenia mogą powodować wyjątkowo brutalną przemoc.

Pisarz odsłania głębię osobowości swoich bohaterów z powolną rozwagą. Ich ból, cierpienie i miłość. Dzięki wspomnieniom postaci czytelnik lepiej rozumie wybory bohaterów, a następnie uczucie frustracji i poczucia winy z konsekwencji podjętych decyzji. Autor po mistrzowsku oddaje okrucieństwo romantyzmu młodych, napięcia seksualnego eksplodującego w przypadkach czystej przyjemności i kończącego się często frustracją. Często celowo ujawnia tylko myśli bohaterów.

Ta powieść to dowód na to, że Crummey jest powieściopisarzem, który płynnie łączy czas, miejsca i bardzo różne postaci. Wyraźnie oddaje psychiczne i fizyczne cierpienie w obozach i bada przy tym motywy japońskiego żołnierza, którego działania wydają się nieludzko zimne i wyrachowane. Sugeruje, że jest tylko kilka różnic między nami a wrogiem. Dzięki opisowi wielu tragedii uwypukla ciemną stronę człowieczeństwa. Pokazuje, że jesteśmy zdolni do przemocy, ale w końcu okazuje się, że jesteśmy również zdolni do odkupienia, przebaczenia.

Język autora w pełni odzwierciedla psychikę bohaterów, ich próby pogodzenia się z winą i żalem po decyzjach podjętych w latach młodości. Niecodzienna lektura. Przejmująca. Realna. Wielowarstwowa. Ukazuje poszukiwanie człowieczeństwa, tożsamości i granic poznania. Powieść odkrywa głębię miłości i lojalności i obrazuje jak jedno wydarzenie może drastycznie zmienić nasze życie. Utwór to doskonałe połączenie historii, kultury i romansu. Polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Poema
Poema
Przeczytane:2014-08-14, Ocena: 4, Przeczytałam, przeczytane w 2014,
Inne książki autora
Dostatek
Michael Crummey0
Okładka ksiązki - Dostatek

Chłodne wybrzeża Nowej Fundlandii - tam, gdzie Márquez spotyka się z Faulknerem W tej niezwykle bogatej powieści ojczysta wyspa Michaela Crummeya, nowofundlandzkiego...

Twarde Światło
Michael Crummey0
Okładka ksiązki - Twarde Światło

Poruszająca literacka panorama dawnej Nowej Fundlandii. Odosobnienie na chłodnych wybrzeżach Północnego Atlantyku. Wyprawy rybaków na Labrador...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy