Pieśni dziadowskie i legendy

Ocena: 6 (1 głosów)

Prawdziwa niespodzianka dla miłośników prozy czeskiego mistrza „niepowszedniej powszedniości”. Nigdy dotąd niepublikowany w Polsce tom wczesnych (1968) opowiadań Bohumila Hrabala, z typowymi cechami jego twórczości tamtego okresu: zabawa konwencjami literackimi, fantasmagoryczna wyobraźnia, skłonność do groteski, surrealistyczne poczucie humoru. W Pieśniach..., u których podstaw legło zafascynowanie autora XIX-wieczną literaturą jarmarczną, a więc wszelkimi „krwawymi” i „sensacyjnymi” opowieściami powstającymi wówczas ku uciesze gawiedzi, Hrabal buduje pomost pomiędzy dawną i współczesną literaturą popularną. To w tym właśnie tomie znalazł się m.in. przezabawny, wielokrotnie cytowany tekst „Pieśni dziadowskiej”, którą napisali czytelnicy, składający się wyłącznie z fragmentów listów otrzymywanych przez autora, a stanowiący swoistą „cenzurkę” wystawioną ich nadawcom, których emocje wahają się pomiędzy wulgarnymi inwektywami a egzaltowanymi zachwytami.

Informacje dodatkowe o Pieśni dziadowskie i legendy:

Wydawnictwo: Czytelnik
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: b.d
Liczba stron: 184

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Pieśni dziadowskie i legendy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Pieśni dziadowskie i legendy - opinie o książce

Avatar użytkownika - Renax
Renax
Przeczytane:2020-07-12, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Jest to moje drugie podejście do tej książki. Pierwsze zakończyło się sromotną klęską po kilku stronach, ale w sumie tej książki nie da się zrozumieć i czytać w pośpiechu, jak to się czyta 'recenzencko'. Ale coś mnie do niej ciągnęło i w rezultacie przeczytałam ją teraz, gdy się nie spieszę i mogę ją czytać powoli i w skupieniu. 
Jest to poezja w czystej postaci i rzut oka na świat wewnętrzny pisarza i wrażliwego człowieka. Tytułowe legendy i pieśni w zasadzie mają opiewać wzniosłe czyny, wybitne jednostki. A mamy tu misz masz głosów ulicy, świat wojny i powojenny Czech, ludzi słabych, małych, zwykłych i zagubionych. To dosyć nowatorskie w formie opowiadania, polifoniczny głos ulicy. W tym wszystkim wybrzmiewa tragizm pisarza, który wyłapuje w współodczuwa ten marazm, pustkę, brak idei słabość i brak wielkości swojej i ludzi. Najbardziej do mnie przemówiło opowiadanie o Kainie, w którym bohater chce popełnić samobójstwo, potem chce się ożenić, w międzyczasie zostaje postawiony przed sytuacją wojny, wojska i śmierci żołnierza. W tym wszystkim ciągle widzi człowieka i Chrystusa, przeznaczenie i determinizm egzystencjalny. W sumie to trudne do opisu teksty, bo niby proste, złożone z głosów ludzi zwykłych, głosu ulicy, a jednak bardzo filozoficzne i poetyckie. To opowiadanie i cały zbiór są piękne w całości i w konkretnych opisach, cytatach, jak ten:
'Starałem się i czułem, i słyszałem, i widziałem, że nieistnienie moich uczuć wywołuje rozkosz i miłość, i drżenie. Przepływa prze ze mnie jakaś boska głuchota'. 
'Trzeba będzie wszystko uzupełnić, bo - skoro się nie ma powodu, by nie żyć - musi się żyć'. 
I taki końcowy, o roli pisarza:
'Z ręką na sercu, panie Peszaku, niekiedy cholernie trudno w historycznych ziemiach czeskich być pisarzem, cholernie trudno, niekiedy ogromnie trudno, tak że choć w mordę bij, jak powiada nasz dobrotliwy lud'. - Zanotowałam sobie ten ostatni cytat, bo mi się skojarzył z Tokarczuk i Miłoszem.  Tak, chyba bardzo trudno było Hrabalowi być pisarzem, ale jakoś mu się udało, a co najważniejsze, pozostał sobą. 

Link do opinii
Inne książki autora
Wesela w domu
Bohumil Hrabal0
Okładka ksiązki - Wesela w domu

Autobiograficzna trylogia, pisana z punktu widzenia żony Bohumila Hrabala, Eliski. Opowieść niezwykle barwna, nierzadko wstrząsająca, pełna humoru, czułości...

Schizofreniczna ewangelia
Bohumil Hrabal0
Okładka ksiązki - Schizofreniczna ewangelia

Pierwsze polskie wydanie książkowe wyboru dziesięciu opowiadań Bohumila Hrabala.Obecnie popołudniami Jan siaduje u okna i przygląda się sobie w szybie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy