,,Pepiki" to opowieści o ludziach. O ich losach, często tragicznych, ale także o wielkich zwycięstwach. Obok sławnych Czechów, takich jak pisarz Karel Čapek czy urodzony w Karlowych Warach Karl Hermann Frank, hitlerowski zarządca Protektoratu Czech i Moraw, poznajemy postaci mniej znane: amerykańską żonę pierwszego prezydenta Czechosłowacji, astronoma, który walczył o utworzenie wspólnego państwa Czechów i Słowaków, księdza-prezydenta oskarżonego o współudział w ludobójstwie, czeskiego pilota z Dywizjonu 303 i wiele innych osób, ważnych dla historii nie tylko Czech, ale całej Europy.
,,Drugie wydanie ,,Pepików" zostało wzbogacone o sześć nowych rozdziałów. Po co? Aby ten ,,czechosłowacki elementarz" dla Polaków jeszcze bardziej skomplikować i nadwątlić przekonanie, że na południe od Polski żyje się spokojnie, a historia nie pisała tam nigdy tragicznych scenariuszy." Mariusz Surosz
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2018-10-17
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
Liczba stron: 375
Pepiki to książka o ludziach piszących historię, o zwycięzcach i o tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za walkę o ideały. To opowieść o sławnych Czechach...
Osiem obszernych rozdziałów-reportaży. Każdy tytuł rozdziału to zarazem imię konkretnej Czeszki (lub kobiety w jakiś sposób z Czechami związanej), ale...
Przeczytane:2017-09-20,
Niedawno udało mi się dotrzeć do tomu sławiącego osiągnięcia i przymioty charakteru znanych Czeszek. Teraz zaś, dla równowagi, Mariusz Surosz tworzy serię portretów znanych Czechów. To zainteresowanie naszymi sąsiadami wzięło się z tematu pracy magisterskiej. Na wydziale historii za późno się zorientował i zostały mu "pepiki". jak widać my, Polacy, z wyższością traktujemy naszych sąsiadóW, którzy zapracowali sobie na miano biernych, wiarołomnych, spolegliwych wobec najeźdźców ( vide stosunek do hitlerowskich Niemiec), do bólu pragmatycznych i praktycznych. Surosz dociera do dość złożónej postaci Tomasza Masaryka, Charlotty Masarykovej. Tomas to ojciec narodu, gdyż walczył o emancypację Czechów. Profesor zasłużył się dla republiki, jako pierwszy prezydent.
Czytamy m.in o Stefaniku, `znanym lotniku, Milenie która odkryła Franza Kafkę, lecz sama zginęła w obozie koncentracyjnym, marionetkowym rządzie za czasów Hitlera, prześladowaniach i aresztowaniach czeskich ŻYdów, Janie Masaryku i triumfie komunizmu w 1948r.
Zaletą jest wyważony opis tych słabszych jednostek kolaborujących z faszyzmem ( Elias, Hacha) czy komunizmem i jednostek wybitnych, charyzmatycznych, opierających się indoktrynacji i walecznych, zasilających polski Dywizjon 303 ( osobliwy fantasta i legenda lotnictwa Josef Frantisek).
na kartach ksiązki dowiadujemy się też o karierze Karla Fanka, kierującego Protektoratem Czech i Moraw, gdzie bezwzględnie wprowadzał reżim Hitlera. Inne postaci to zamordowana w wyniku pokazowego procesu Horakova, socjalistka walcząca z komunizmem, czeski Kołakowski czyli, Jan Patocka, czy też jedyny Noblista w dziedzinie literatury poeta Seifert oraz komediantka Chramostova. Wielu z nich nie znałam, a szkoda, i dlatego doceniam walory edukacyjne tej pozycji.