reklama

Sposób na sukces, szczęście i pewność siebie

? Masz problem z osiągnięciem sukcesu i osobistego szczęścia?

? Bezskutecznie próbujesz zrozumieć siebie?

? Emocje zbyt często dyktują ci, co masz robić?

Twój wewnętrzny Szympans może być twoim najlepszym przyjacielem albo największym wrogiem - przekonaj się, na czym polega paradoks Szympansa!

Paradoks Szympansa to sprawdzony w praktyce model zarządzania umysłem, który pomoże ci stać się szczęśliwym, pewnym siebie i odnoszącym sukcesy człowiekiem. Profesor Steve Peters, światowej sławy psychiatra, tłumaczy naturę wewnętrznej walki, jaka odbywa się w twoim umyśle, i wyjaśnia, jak wykorzystać tę wiedzę w każdej dziedzinie życia. Dowiesz się:

? jak dokładnie rozpoznać mechanizmy działania umysłu i zarządzać nim w świadomy sposób,

? jak rozpoznać i zrozumieć swoje emocje i myśli oraz właściwie nimi kierować,

? jak stać się pewną siebie osobą, którą zawsze pragnąłeś być.

Informacje dodatkowe o Paradoks szympansa. Sposób na sukces, szczęści i pewność siebie. Przełomowy program zarządzania umysłem:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2019-10-01
Kategoria: Poradniki
Tytuł oryginału: The Chimp Paradox. The Mind Management Programme for Confidence, Success and Happiness

Kup książkę Paradoks szympansa. Sposób na sukces, szczęści i pewność siebie. Przełomowy program zarządzania umysłem

Paradoks szympansa. Sposób na sukces, szczęści i pewność siebie. Przełomowy program zarządzania umysłem - opinie o książce

Avatar użytkownika - czarksiazek
czarksiazek
Przeczytane:2024-05-21, Ocena: 6, Przeczytałam,

Do niedawna jeszcze nie miałam pojęcia, czym jest ten tytułowy Szympans, jak wielki wpływ ma na zachowanie człowieka, jego wybory, rekacje, spojrzenie na wiele spraw. Jest to część naszego mózgu, która działa na zasadzie instynktu. Bez logiki, jedynie kierując się emocjami. Gdy człowiek pozna te wszystkie umysłowe tajemnice, aż się oczy otwierają ze zdumienia. I właśnie książka "Paradoks Szympansa" jest takim kluczem do naszego umysłu, do poznania go, do zarządzania nim, do odkrycia własnego potencjału. Trzeba nam jedynie oswoić tego niesfornego zwierzaka, żeby przestał kierować naszym życiem. Często nieadekwatnie do sytuacji, nie znając wszystkich szczegółów, reagujemy złością, gniewem. Później zastanawiamy się skąd taka reakcja, przecież nie chcieliśmy tego, i przychodzi żal, wyrzut sumienia. Prof. Steve Peters, lekarz psychiatra, w swojej publikacji przychodzi nam z pomocą. Przy wykorzystaniu prostego języka, ciekawych rysunków i momentami humorystycznych porównań, zaprasza nas do podróży zapoznawczej poprzez nasz mózg. Jest tak rewelacyjna, że będę ją polecać każdemu. To powinna być lektura obowiązkowa. Rady profesora, wskazówki, zadania, będą skutecznym narzędziem, by odmienić własne życie. Poprzez pracę z mózgiem, a nie jakieś tam wytarte formułki. Świadczą o tym chociażby króciutkie świadectwa , jednozdaniowe, sportowców, prezentera, trenerów, jakie zostały umieszczone na wstępie książki.

Żyj w zgodzie ze swoim Szympansem, ale koniecznie go kontroluj

Zgodnie z założeniem książka "Paradoks Szympansa" ma za zadanie pomóc czytelnikowi w zrozumieniu samego siebie, a także nauczyć go zarządzać własnymi emocjami. Prawda jednak jest taka, że jak to w przypadku jakiegokolwiek poradnika, nie wystarczy go po prostu przeczytać, a kluczowe jest wdrożenie przynajmniej części z dostarczonych przez autora wskazówek.

Prof. Steve Peters przedstawia w interesujący, a zarazem zrozumiały sposób system działania ludzkiego mózgu. Poszczególne elementy określa mianem Człowieka, Szympansa i Komputera. Żeby jednak nie było zbyt łatwo pojawiają się także m.in. Gremliny oraz Gobliny...

"Człowiek formułuje poglądy na podstawie dostępnych faktów. Szympans najpierw dochodzi do pewnych wniosków, a dopiero później stara się poprzeć je dowodami."

Oprócz przykładowych reakcji na poszczególne sytuacje dowiadujemy się, jak działa Szympans, a jak Człowiek oraz co jeden i drugi bierze pod uwagę, zanim wykona jakikolwiek ruch. Poznajemy m.in. sposób zachowania obydwóch w kontekście wierności/niewierności partnerowi seksualnemu. Mamy okazję przeczytać również o instynkcie rodzicielskim, a także jego niezaspokojeniu, a dokładniej - jakie to może nieść następstwa. Autor poświęca część swojej uwagi psychopatom oraz socjopatom, a także porusza problem depresji.

"Zadziwia mnie, dlaczego ludzie nie wstydzą się zwrócić o pomoc do specjalisty, gdy łamią sobie nogę, natomiast boja się przyznać, że mają problemy z niskim poziomem serotoniny w organizmie, czyli depresją."

Dodam jeszcze, że każdy rozdział i podrozdział ma pewną, powtarzającą się strukturę - pojawiają się liczne przykłady, wnioski, ćwiczenia, informacje do zapamiętania. Wszystko dopełniają schematyczne rysunki, które ułatwiają zrozumienie najważniejszych kwestii czy relacji.

"Ludzie sukcesu nie wymagają niczego od innych, tylko tworzą warunki, w których ujawnia się Człowiek drugiej osoby, a nie Szympans."

Moim zdaniem książka jest warta uwagi. Pomimo pewnego rodzaju uproszczeń uważam, że czas przeznaczony na lekturę nie jest czasem zmarnowanym, choć spora część przytaczanych rad dla mnie jest niejako oczywista. Oczywista nie znaczy jednak, że w każdej sytuacji postępuję zgodnie z własnymi oczekiwaniami, ale to już zupełnie inna kwestia, której samo przeczytanie żadnej książki nie pomoże - jedyną szansą jest praca nad sobą i swoim charakterem ;)

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Prof. Steve Peters to psychiatra kliniczny, sądowy, wykładowca The University of Sheffield. Jest konsultantem psychiatrii w świecie sportu. Dyrektor kliniczny Mental Health Services. Paradoks Szympansa to poradnik, a dokładniej program zarządzania umysłem. Cel? Przede wszystkim nauka kontrolowania emocji. Jednak nie jest to jedyne pojęcie, jakie autor stara się wyjaśnić w swojej publikacji. Książka, którą wymęczyłam, która wycisnęła ze mnie resztki sił. Oczywiście nie jest to spowodowane tym, że jest napisana w nieprzystępny sposób, lecz porusza trudne tematy, które znajdą wielu odbiorców, przez co należy poświęcić jej maksymalną uwagę. Umysł człowieka jest skomplikowany, dlatego tak opornie może iść czytanie. To, co najbardziej mi się spodobało w tej pozycji, to będą wskazówki oprawione w ramki, poprzedzone słowem "Zapamiętaj". Ponadto liczne rysunki Szympansa, Człowieczka czy Gremlina świetnie ilustrujące opisywane sytuacje i sprawiają, że łatwiej jest zapamiętać dane zasady, przy okazji dobrze się bawiąc. Książka zawiera również ćwiczenia, które znajdują się na końcu każdego rozdziału. Bywały one proste w wykonaniu, jednak ciężkie, jeśli chodzi o zaglądanie do swojego umysłu i uświadamianie sobie prawdy. Sam pomysł nazwania wybranych części mózgu w tak ciekawy sposób jak: Szympans, jako zwierzę, które jest zapleczem emocjonalnym; Człowiek, który kieruje się logiką i faktami oraz Komputer, czyli miejsce przechowywania danych i centrum automatycznej reakcji; jest bardzo pomocne w zrozumieniu funkcjonowania umysłu człowieka. A więc każdy osobnik posiada dwie osobowości. Emocjonalną i logiczną. Jeśli zaś chodzi o samą treść, to myślę, że jest ona przydatna, jednak jak pisze sam autor - to od czytelnika zależy, czy chce coś zmienić w swoim życiu oraz w jaki sposób to zrobi. Profesor nie narzuca swojej wizji, daje jedynie wskazówki, z których możemy albo skorzystać albo obalić i przejść obok nich bez wysuwania konkretnych wniosków. Autor stara się, by każdą swoją radę poprzeć odpowiednim przykładem. Jest on zazwyczaj zaczerpnięty prosto z życia, z sytuacji, w której niejedne człowiek mógłby się znaleźć. Dzięki temu jesteśmy w stanie zrozumieć, co mógł mieć na myśli. Najbardziej interesującym mnie fragmentem był ten o Gremlinach. Niestety mam ich w sobie bardzo dużo, przez co mój Szympans jest zazwyczaj bardzo niespokojny. Są one ukryte, nieoczywiste i niezwykle trudne do wyeliminowania. Dzięki tej publikacji będę próbowała je wyrzucić ze swojego Komputera. Niestety nie jestem w stanie zgodzić się z każdym poglądem autora. To, co najbardziej mnie drażniło, to informacja o związkach. O tym, że nie powinniśmy chcieć zmieniać partnera, choćby nie wiem jak nas irytowało jego zachowanie. Należy go zaakceptować i pozwolić mu być sobą, przecież nikt nas nie zmusza do trwania w tej relacji. Owszem, po części to racja, jednak nie uważam, iż człowiek nie mógłby wpłynąć na charakter innego człowieka. W końcu miłość, to chęć zmiany, by jak najbardziej się ze sobą dogadywać. Potężnym i zupełnie dla mnie nietrafionym przykładem był związek pomiędzy osobą agresywną i ofiarą. Autor uważa, że nie można oczekiwać od agresora zmiany. Należy go albo zaakceptować albo odejść. Tak po prostu, prosta rada. Niestety w życiu tak to nie działa. Oprócz tych momentów, kiedy łapałam się za głowę nad sensem (było ich naprawdę rzadko), to polecam tę książkę. Jest to program, który może odnieść sukces. Na pewno kupię pozycję, by móc ją powoli czytać i stopniowo wprowadzać w życie, by nauczyć się zarządzać moim Szympansem, a przy tym uzyskać kontrolę nad swoim życiem i emocjami. Recenzja znajduje się również na www.zksiazkadolozka.blogspot.com
Siedzi w tobie Szympans
Steve Peters0
Okładka ksiązki - Siedzi w tobie Szympans

Dziesięć pomocnych nawyków, które pozwolą dziecku zrozumieć swoje emocje, myślenie i zachowanie oraz nauczą je, jak sobie z nimi radzić. Uważaj na...

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung