Oryks i Derkacz

Tom 1 cyklu Maddaddam
Ocena: 5.14 (7 g³osów)

I TOM TRYLOGII MADDADDAM "Oryks i Derkacz" to poruszaj±ca historia mi³osna, a zarazem fascynuj±ca wizja przysz³o¶ci. ¦mierciono¶na zaraza zg³adzi³a ludzko¶æ. Yeti usi³uje przetrwaæ w ¶wiecie, w którym byæ mo¿e jest ostatnim cz³owiekiem. Nie potrafi uwierzyæ w ¶mieræ swojego najlepszego przyjaciela Derkacza i ukochanej ich obu, piêknej Oryks. Dlaczego ¶wiat siê rozpad³? Dlaczego prze¿y³y tylko zielonookie Dzieci Derkacza? W poszukiwaniu odpowiedzi wyrusza w wêdrówkê przez bujny g±szcz, który porasta tereny wielkiego miasta, opustosza³ego w wyniku prowadzonych przez potê¿ne korporacje niebezpiecznych, niekontrolowanych eksperymentów z in¿ynieri± genetyczn±. Margaret Atwood przenosi nas do nieodleg³ej przysz³o¶ci, która wygl±da a¿ nazbyt znajomo, a zarazem przerasta nasze wyobra¿enia. ¦wietnie panuj±c nad swoim szokuj±cym materia³em, autorka z w³a¶ciw± sobie przenikliwo¶ci± i czarnym humorem kreuje przedziwny, a mimo to w pe³ni wiarygodny ¶wiat, zamieszkany przez postacie, które d³ugo jeszcze po zakoñczeniu lektury ¿yj± w naszych snach. Margaret Atwood u szczytu si³ twórczych. Kto przeczyta Oryks i Derkacza, inaczej spojrzy na ¶wiat. Atwood od dawna uznawana jest za jedn± z najwybitniejszych wspó³czesnych pisarek anglojêzycznych, ale „Oryks i Derkacz” to byæ mo¿e jej najlepsze dzie³o… Genialna, daj±ca do my¶lenia, bogata i na wskro¶ przera¿aj±ca ksi±¿ka. „The Baltimore Sun” Jej przyprawiaj±ca o dreszcze postapokaliptyczna wizja ¶wiata nawi±zuje do George’a Orwella, Anthony’ego Burgessa i Aldousa Huxleya… „Oryks i Derkacz” to jedna z czo³owych pozycji literatury wizjonerskiej. „The Seattle Times” Ksi±¿ka zbyt cudowna, by jej nie przeczytaæ. „The San Diego Union-Tribune” Pe³na mro¿±cych krew w ¿y³ach, a zarazem celnych spostrze¿eñ, w zajmuj±cy, dynamiczny sposób snuj±ca wizje „co by by³o, gdyby”, znakomita powie¶æ Atwood nie tylko daje do my¶lenia, ale i wci±ga od pierwszej do ostatniej strony. Donna Seaman, recenzja w „Booklist” Pomys³owa i wstrz±saj±ca. Wybitne dzie³o literatury spekulatywnej porównywalne z „Mechaniczn± pomarañcz±” czy „Nowym wspania³ym ¶wiatem”. Atwood przesz³a sam± siebie. „Kirkus” „Oryks i Derkacz” w niczym nie ustêpuje najmocniejszym dystopiom dwudziestego wieku… Wybitna ksi±¿ka. „The Washington Post” W osobie Jimmy’ego Atwood stworzy³a ¶wietnego bohatera literackiego: tragikomicznego artystê przysz³o¶ci – na po³y b³azna, na po³y Orfeusza. Smutny specjalista od reklamy; zazdrosny kochanek w nieustaj±cej ¿a³obie; fantasta, który mo¿e tylko wspominaæ przesz³o¶æ. Lisa Appignanesi, „Independent” Powie¶æ o pysze i ludziach, którzy bawi± siê w Boga – tak¿e dos³ownie, jak to jest w przypadku Derkacza, zgorzknia³ego geniusza, którego sekretny projekt odpowiada za spustoszenie otaczaj±ce Yeti. Joan Smith, „Observer” W najwy¿szym stopniu pasjonuj±ca, wytwór nadzwyczajnej wyobra¼ni… powie¶æ obfita w nawi±zania do klasyków literatury. Peter Kemp, „Sunday Times” Sukces i prze³om… przygodowa, bardzo filmowa opowie¶æ o odwadze i przetrwaniu. Elaine Showalter, „London Review of Books” Margaret Atwood to ¶wiatowej s³awy kanadyjska powie¶ciopisarka, poetka, krytyczka literacka, feministka i aktywistka polityczna, wymieniana w¶ród najpowa¿niejszych kandydatów do literackiej Nagrody Nobla. Jej ksi±¿ki ukaza³y siê w ponad trzydziestu jêzykach. Do jej dorobku literackiego nale¿± miêdzy innymi „Opowie¶æ podrêcznej”, na kanwie której nakrêcono film pod tym samym tytu³em; „¦lepy zabójca”, powie¶æ nagrodzona Booker Prize; i „Oryks i Derkacz”, nominowana do Booker Prize i Orange Prize w dziedzinie literatury.

Bohater op³akuje w samotno¶ci stratê ukochanej Oryks i najlepszego przyjaciela, Derkacza. Dlaczego ¶wiat siê rozpad³, a prze¿y³y tylko zielonookie dzieci Derkacza? ¯eby zrozumieæ, musi udaæ siê w podwójn± podró¿: we w³asn± przesz³o¶æ oraz do supernowoczesnej kopu³y, gdzie zrodzi³a siê zag³ada. Potrójny dramat - nierówno¶ci spo³eczne, rozwój techniki genetycznej, zmiana klimatu - musia³ zaowocowaæ apokalips±.

Informacje dodatkowe o Oryks i Derkacz:

T³umaczenie: Ma³gorzata Hesko-Ko³odziñska

wiêcej

Kup ksi±¿kê Oryks i Derkacz

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Oryks i Derkacz - opinie o ksi±¿ce

Avatar u¿ytkownika - ola2998
ola2998
Przeczytane:2017-01-15, Ocena: 5, Przeczyta³am,
Literatura fantastyczna oprócz funkcji rozrywkowej powinna nie¶æ w parze ze sob± równie¿ pewien mora³. W¶ród dzisiejszych powie¶ci postapokaliptycznych, czêsto kierowanych do m³odzie¿y, g³ówne skrzypce graj± fabu³a oraz akcja, tak by autor wci±gn±³ czytelnika w swój ¶wiat. Jednak tym razem Margaret Atwood na pierwszy plan wysuwa rozwa¿ania na temat ludzkiej natury, a wizja przysz³o¶ci jest jedynie ciekawym t³em, dodatkiem do tego, co najwa¿niejsze. A muszê przyznaæ, ¿e autorka mia³a niezwykle ciekaw± wizjê, która swój pocz±tek znajduje tu, w tera¼niejszo¶ci, jest bardzo prowokuj±c±, sk³aniaj±c± do my¶lenia i stawiania pytañ. Autorka zastanawia siê dok±d zmierza nasz ¶wiat, do czego mo¿e doprowadziæ ogarniaj±ca nas komercja, jakie skutki niesie ze sob± wzrastaj±ca liczb± ludno¶ci, czy GMO jest naprawdê bezpieczne. Porusza problemy wspó³czesnego ¶wiata, liczne hipotezy i "co by by³o, gdyby...". Margaret Atwood nie boi siê pisaæ kontrowersyjnie, co widaæ chocia¿by przy opisach zakrawaj±cej, a ¶ci¶lej rzecz ujmuj±c, to bêd±cej dzieciêc± pornografi±. Nie jest to przyjemne, miejscami wrêcz brutalne, mocno odpychaj±ce, dla niektórych po prostu i zwyczajnie zboczone. Pomijaj±c to, w ksi±¿ce otrzymujemy obraz ostatniego cz³owieka - Yeti - który stara siê przetrwaæ, a tak¿e zapewniæ to przetrwanie swoim nowym przyjacio³om. I mogê wam szczerze powiedzieæ, ¿e tu nie chodzi o trzymaj±c± w napiêciu historiê. Widaæ, ¿e zadaniem "Oryks i Derkacz" jest wp³ywanie na emocje czytelnika, zmuszenie do refleksji, tak, by poczu³ siê jak po konkretnym uderzeniu, by raz jeszcze rzuci³ okiem na otaczaj±cy go ¶wiat. "Oryks i Derkacz" to spojrzenie na to, w jakim kierunku mo¿e zmierzaæ nasza rzeczywisto¶æ i jakimi bezuczuciowymi ignorantami powoli siê stajemy. To literatura postapokaliptyczna, która ma do zaoferowania co¶ wiêcej ni¿ tylko ciekaw± fabu³ê, która nie stanowi tu podstawy. Margaret Atwood u¶wiadamia nas, jak niedaleko nam do osi±gniêcia zbli¿onego efektu przedstawionego w tej ksi±¿ce. I robi to z przytupem!
Avatar u¿ytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2017-01-11, Ocena: 5, Przeczyta³am,
"Nie¶miertelno¶æ to koncepcja - powiedzia³ Derkacz. - Je¶li potraktujesz ¶miertelno¶æ jako byt - nie ¶mieræ, ale jej przeczucie i strach przed ni± - wtedy nie¶miertelno¶æ jest brakiem takiego strachu." Ciekawa i porywaj±ca przygoda intelektualna, interesuj±cy pomys³ na fabu³ê, wci±gaj±cy postapokaliptyczny klimat, nietuzinkowe postaci. Zag³êbiamy siê w odkrywanie tego, co mo¿e w niedalekiej przysz³o¶ci spotkaæ ¶wiat. Z przyjemno¶ci± oddajemy siê wywo³ywanym przez ksi±¿kê przemy¶leniom, czynimy liczne analogie do wspó³czesnej rzeczywisto¶ci, ryzykownych kierunków pod±¿ania nauki, ogromnych problemów wywo³ywanych przez wzmo¿one zwiêkszanie siê populacji ludno¶ci ¶wiata, szukania efektywnych, choæ czêsto kontrowersyjnych, mo¿liwo¶ci jej wy¿ywienia w obliczu prawdopodobnych niekorzystnych zmian klimatycznych. Eksplozja demograficzna od po³owy dwudziestego wieku, znacz±ce wyd³u¿enie ¿ycia cz³owieka, intensywny rozwój medycyny, w tym genetyki, ograniczanie i eliminowanie ¶mierciono¶nych chorób, poci±gaj± za sob± istotne korzy¶ci, ale i te¿ ogromne wyzwania. W powie¶ci znikn±³ wieczny lód na pó³nocy planety, przybrze¿ne formacje wodono¶ne sta³y siê s³one, potê¿na tundra zaczê³a bulgotaæ metanem, na obszarach nizinnych rozszala³y siê susze, stepy zmieni³y siê w piaskowe wydmy. Zdecydowano siê na g³êbokie genetyczne modyfikacje, potê¿ne ingerowanie w gatunki ro¶lin i zwierz±t, masowe hodowanie organów do transplantacji. Pod p³aszczykiem wznios³ych idei wszystko s³u¿y³o komercyjnym celom, poci±ga³o za sob± fundamentaln± zmianê oblicza przyrody, cz³owieka i spo³eczeñstw. Nawet przy bardzo silnych zabezpieczeniach eksperymenty wymknê³y siê spod kontroli, zabójcza zaraza ogarnê³a ¶wiat, dokona³a siê jego zag³ada, a na Ziemi przetrwa³ jedynie jeden cz³owiek - Yeti. Obserwujemy jego starania siê o przetrwanie, zachowanie psychicznego zdrowia, spe³nienia powierzonej mu misji opieki nad dzieæmi Derkacza. Liczne wspomnienia, nawi±zania do przesz³o¶ci, ró¿norodnych zdarzeñ doprowadzaj±cych do katastrofy ludzko¶ci, koncepcji przypisanej wy¿szo¶ci ludzi liczb nad lud¼mi s³owa i obrazu, oraz nie³atwej mi³o¶ci i przyja¼ni. Autorka przenikliwe i b³yskotliwie przedstawia nowy porz±dek, a mo¿e chaos, mog±cy zdarzyæ siê w odpowiednich warunkach. Podsuwa czytelnikowi przejmuj±ce obrazy ¶wiata, niepokoj±ce opisy spo³ecznej degradacji, choæby na przyk³adzie gier i programów telewizyjnych o pod³o¿u militarnym i pornograficznym. To tak¿e wysuwanie interesuj±cych teoretycznych hipotez, mocno osadzonych w otaczaj±cej nas rzeczywisto¶ci, realiach znanego nam ¶wiata, w³a¶nie teraz podlegaj±cego znacz±cej przemianie. Dok±d zmierzamy jako mieszkañcy naszej planety? W jakim stopniu j± wykorzystamy? Co szykujemy dla siebie samych? Z czym przyjdzie siê nam zmierzyæ? Jak uda siê nam zdaæ ten wa¿ny egzamin? Ambitna lektura, dojrza³y styl, atrakcyjny klimat, odwo³anie do skomplikowanej natury cz³owieka i jego przemo¿nej chêci zabawy w boga. Wywo³uje silne emocje i w naturalny sposób sk³ania do refleksji. Przemy¶lana, spójna, wizjonerska powie¶æ. Napisana czterna¶cie lat temu, a zawarte w niej my¶li i przypuszczenia pokrywaj± siê z tym, co obecnie siê dzieje. Bardzo trafnie postawiona diagnoza chorób wspó³czesnej cywilizacji. bookendorfina.pl
Avatar u¿ytkownika - wkp
wkp
Ocena: 5, Czytam,
POSTAPO I WY¯SZA PÓ£KA Margaret Atwood kojarzymy przede wszystkim jako autorkê powie¶ci mocno zahaczaj±cych o feministyczn± tematykê. Chocia¿ z drugiej strony jej najs³ynniejszym utworem pozostaje ,,Opowie¶æ podrêczna", antyutopijna historia dziej±ca siê w niedalekiej przysz³o¶ci. Tê drug± przytaczam tutaj nie bez powodu, bowiem ,,Oryks i Derkacz", powie¶æ autorki, która ju¿ 12 stycznia powróci na ksiêgarskie pó³ki reprezentuje gatunek Science Fiction. A dok³adniej jego modn± w ostatnich latach odmianê postapo, ambitniejsz± jednak ni¿ to siê zazwyczaj spotyka. Niedaleka przysz³o¶æ. W ¶wiecie, w którym ludzko¶æ spotka³a zag³ada ¿yje on, Yeti. Jest jednym z nielicznych ocala³ych, straci³ wszystkich, którzy byli mu bliscy, a otaczaj± go Derkaczanie. Yeti stara siê prze¿yæ, przetrwaæ, a przy okazji znale¼æ odpowiedzi na nurtuj±ce go pytania. By to zrobiæ wyrusza w podró¿, ta jednak staje siê równie¿ wypraw± w g³±b w³asnych wspomnieñ. Powrotem do czasów, kiedy wci±¿ nazywa³ siê Jimmy. Kiedy pozna³ swojego przyjaciela Glenna (Derkacza) oraz j±, Oryx. Dziewczynê z filmu porno. Prawdziw± obsesjê dla obu. A wraz z opowie¶ciami o nich odkrywamy powoli to, co sta³o siê ze ¶wiatem i do czego doprowadziæ mog± eksperymenty z in¿ynieri± genetyczn±... Jako dziecko Margaret Atwood zaczytywa³a siê w ksi±¿kach, komiksach i Ba¶niach braci Grimm - tyle podaje wikipedia. Je¶li poszukaæ dalej, mo¿na siê dowiedzieæ, ¿e pisarka czyta³a równie¿ cale mnóstwo publikacji wydawanych przez Dell oraz historii o zwierzêtach. Nie trzeba jednak a¿ tak zag³êbiaæ siê w fakty z jej ¿ycia, by poczuæ to wszystko na ³amach powie¶ci. ,,Oryks i Derkacz" ³±cz± w sobie wszystko, co wspomniane powy¿ej - od groszowej literatury i komiksów po publikacje przyrodnicze, tkaj±c z tych elementów zgrabn± opowie¶æ. Science Fiction? Tylko pozornie. Podobnie, jak to by³o w przypadku ,,Alei Tajemnic" Johna Irvinga, tak i tutaj tera¼niejszo¶æ jest jedynie pretekstem do zainicjowania o wiele bardziej znacz±cych wspomnieñ, a tak¿e epilogiem pokazuj±cym do czego wszystko doprowadzi³o. I w obu przypadkach nie zabrak³o kontrowersji; Atwood siêga do tematu dzieciêcej pornografii, jej opisy bywaj± brutalne i dla wielu mog± stanowiæ element odpychaj±cy, ale s± zdecydowanie bardzo wa¿nym aspektem powie¶ci. Autorka nie zapomina tak¿e o fantastyce, a jej wizja tego, dok±d zmierza ¶wiat sk³ania do my¶lenia. Analiza naszej kondycji równie¿ przekonuje, a stylistyka sprawia, ¿e powie¶æ przyswaja siê z ³atwo¶ci±, ale bez zbêdnej lekko¶ci. Czy ,,Oryks i Derkacz" zadowoli mi³o¶ników postapo, tego nie wiem, ale czytelnicy ceni±cy ambitne powie¶ci niezale¿nie od gatunku, jaki reprezentuj±, na pewno bêd± zadowoleni. Polecam zatem, a sam czekam na kolejne tomy trylogii. Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/01/05/oryks-i-derkacz-margaret-atwood/
Avatar u¿ytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2020-09-15, Ocena: 4, Przeczyta³am, 2020,

Bardzo, bardzo ciekawy pomys³. Ale dla mnie nieco powierzchownie opisana ta dystopijna rzeczywisto¶æ. Chcia³abym wiêcej dowiedzieæ siê o tych ¶wiatach - sk±d ten podzia³, jak funkcjonuj± plebsopolie. Mo¿e w nastêpnych czê¶ciach otrzymam wiêcej informacji i bardziej zaprzyja¼niê siê z bohaterami. Na ten moment s± mi jacy¶ dalecy i nie wywo³uj±cy emocji.

"prawid³owa analiza to jedno, a prawid³owe rozwi±zanie co innego, i brak tego drugiego nie podwa¿a pierwszego.
Tak czy owak, byæ mo¿e rozwi±zania nie istnia³y. Spo³eczeñstwo ludzkie, jak twierdzili, jest czym¶ w rodzaju potwora, jego g³ówne produkty uboczne to trupy i gruzy. Niczego siê nie uczy, wci±¿ pope³nia te same kretyñskie b³êdy, przehandlowuje d³ugotrwa³± pracê za krótkotrwa³e ko³acze. Przypomina gigantycznego ¶limaka niezmordowanie wgryzaj±cego siê we wszystkie inne bioformy na planecie, morduj±cego ¿ycie na Ziemi i wysrywaj±cego je w formie wyprodukowanych i szybko odchodz±cych w zapomnienie plastikowych ¶mieci."

Avatar u¿ytkownika - katibe
Inne ksi±¿ki autora
MaddAddam
Margaret Atwood0
Ok³adka ksi±zki - MaddAddam

III tom trylogii MADDADDAM. Toby, ocala³a ze stworzonej przez cz³owieka zarazy, która spustoszy³a ziemiê, opowiada historie. Historie o dawnym ¶wiecie...

Testamenty
Margaret Atwood0
Ok³adka ksi±zki - Testamenty

Najg³o¶niejsza powie¶æ 2019 roku ju¿ w Polsce! Margaret Atwood po ponad trzydziestu latach wraca do ¶wiata ze swojej najs³ynniejszej powie¶ci Opowie¶æ...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Stanis³aw Syc