Najbardziej osobista książka Amosa Oza, klucz do całej jego twórczości.
Opowieść o miłości i mroku Amosa Oza to historia kilku pokoleń jego rodziny na Litwie i Ukrainie oraz po przybyciu do Palestyny. Tłem opowieści jest dramatyczny okres w historii narodu żydowskiego: druga wojna światowa i Holokaust, mandat brytyjski nad Palestyną, narodziny Państwa Izrael i konflikt z Arabami. Przede wszystkim jednak jest to opowieść o latach dzieciństwa autora na przedmieściach Jerozolimy i wczesnej młodości w kibucu. Ojciec, pedantyczny racjonalista, i tajemnicza, wrażliwa matka stanowili nie najlepiej dobraną parę. Miłość rodziców ginęła w mroku rozczarowań i frustracji, nostalgii za Europą. Amos Oz po raz pierwszy odsłania ciągle niezabliźnioną ranę, jaką zadało mu samobójstwo matki. Jest to jedna z najważniejszych książek pisarza, klucz do zrozumienia całej jego twórczości.
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2021-03-30
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 656
Tytuł oryginału: Sipur al ahawa wa-choszech
Tłumaczenie: Leszek Kwiatkowski
Można tę książkę określić jako powieść autobiograficzną, bo nią oczywiście jest - tyle, że dotyczy bardzo specyficznego okresu w życiu przyszłego pisarza, dzieciństwa przypadającego na powstanie Państwa Izrael i naznaczonego chorobą matki. Chociaż słowo "depresja" nie pojawia się na kartach tej opowieści, to niemal od razu wiadomo, że tytułowy mrok - to właśnie ona. Matka pisarza była niezwykłą, fascynującą i przyciągająca uwagę innych osobą, żyjącą w niezbyt udanym, chociaż też nie najgorszym, małżeństwie z bibliofilem, erudytą, człowiekiem żyjącym literaturą i książkami. Sama również ceniła lekturę książek ponad wszystko inne, i właśnie ta miłość rodziców do książek była tym, co ukształtowało Amosa najpierw jako człowieka, potem jako pisarza.
Powstanie Państwa Izrael pociągało za sobą, naturalnie pytanie o dziedzictwo i kulturę żydowską - i o tym też opowiada Amos, będący świadkiem prób porozumienia się i koegzystencji Żydów litewskich, amerykańskich, polskich. Narracja przeskakuje między perspektywami dorosłego a dziecka, do niektórych fraz kilkakrotnie powracając, czasem eksponując rzeczywistość i realizm, a czasem skupiając się na niekiedy fantazyjnym postrzeganiem świata przez małego chłopca z wyobraźnią ukształtowaną przez słowa.
Autor, tworząc opowieść o swej rodzinie, przyjaciołach, nauczycielach, wciąga w tę fascynującą opowieść o miłości, mroku, małych obsesyjkach, wielkich słowach, monumentalnej historii (tak bliskiej, a jednak bardzo odległej). Świata wykreowanego można niemal dotknąć, zanurzyć się w nim do dna.
"W tamtych latach, jak już wspomniałem, żywiłem nadzieję, że kiedy dorosnę, zostanę książką. Nie pisarzem, ale właśnie książką".
Amos Oz (ur.1939), wybitny pisarz izraelski, którego rangę twórczą potwierdzają liczne prestiżowe nagrody, m.in. Nagroda Pokojowa Księgarzy Niemieckich...
Soumchi, jedenastoletni chłopiec, dorasta w okupowanej przez Brytyjczyków Jerozolimie tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej. Jego świat znacznie...
Przeczytane:2016-07-19,