Obfitymi piersiami i pełnymi biodrami natura obdarza kobiety z rodziny Shangguan, mieszkającej w małej chińskiej wiosce, w prowincji Shandong. Od obfitych piersi i matczynego mleka uzależniony jest narrator powieści, długo wyczekiwany syn, brat ośmiu starszych sióstr. Losy rodziny ukazane są na tle wydarzeń historycznych, począwszy od Powstania Bokserów w 1900 roku, poprzez upadek dynastii Qing, inwazję japońską, walki Kuomintangu z komunistami, „rewolucję kulturalną”, aż do reform gospodarczych. Na prowincji życie toczy się jednak obok wielkich przemian, rządzą tam najprostsze instynkty, a podstawową wartością jest przetrwanie.
W powieści Obfite piersi, pełne biodra wszystko jest trochę oderwane od rzeczywistości, pełne makabrycznych zdarzeń i wynaturzonych postaci, ocierające się o magię – a jednocześnie opisane prostym, niezwykle obrazowym językiem, przesycone ironią i czarnym humorem. Zręczność stylistyczna i wybujała fantazja Mo Yana powodują, że lektura wciąga na długo – jest to jedna z tych książek, które czyta się zachłannie, mimo że ogłuszają, wyprowadzają z równowagi.
Okrzyknięty chińskim Faulknerem i realistą magicznym w stylu Márqueza, Mo Yan pisze prozę, która jest jedyną w swoim rodzaju mieszanką fantazji, lirycznych opisów chińskiej przyrody, czarnego (nawet slapstickowego) humoru i odrobiny tego, co nadprzyrodzone.
„Washington Times”
Proza Mo Yana jest wyrazista i czasem twarda jak kamień, gdyż czerpie humor z najtragiczniejszych źródeł, a historia – rozbudowana, wartka i wielowątkowa – jest frapująca… Książka bezwzględnie warta przeczytania.
„Publishers Weekly”
W sadze obejmującej historię całego wieku znakomity chiński autor rejestruje dzieje rodziny Shangguan, obrazowo ukazuje pełną przemocy przeszłość i zepsutą teraźniejszość swojego kraju.
„Kirkus Reviews”
Dzieło monumentalne… Znakomite pisarstwo Mo Yana jest tak ekspresywne, że zapachy, widoki i emocje stają się niezwykle wyraziste.
„Asianweek”
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2013-01-23
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 638
Tytuł oryginału: Feng ru fei tun
Język oryginału: chiński
Tłumaczenie: Katarzyna Kulpa
Mimo, że głównym bohaterem jest Jintong, występujący przez większą część książki jako narrator pierwszoosobowy, to bohaterem zbiorowym, i nawet bardziej istotnym, są kobiety. Kobiety silne, dominujące, odważne, natchnione, wykształcone, zdeterminowane, zdolne do poświęceń, ale też szalone. Mamy tu zderzenie ogólnie panującej kultury patriarchalnej, w której bezwartościowość kolejno rodzących się dziewczynek podkreślana jest ich jednoznacznymi imionami w stylu "W Oczekiwaniu Upragnionego Syna", z matriarchalnym stylem życia rodziny Shangguan. Mimo wszystko jest to książka na wskroś feministyczna, o kobietach twardych, nie poddających się i biorących los we własne ręce. Dla wszystkich z nich jednak los ten jest wyjątkowo okrutny. Wszystkie kończą tragicznie i, choć wydawałoby się, że od początku kroczą po równi pochyłej, to ich życie nie jest pozbawione sensu. Te z nich, które nie doświadczyły biedy i trudów życia podczas wojny, wyrosły na eleganckie, ale egoistyczne i zachłanne matrony. Natomiast udziałem pozostałych, zgodnie z porzekadłem, że cierpienie uszlachetnia, stały się uczynki z najwyższej skali cnoty. Na tle damskiej części rodziny ciekawie przedstawione zostało dojrzewanie Jintonga, od egoistycznego, walecznego niemowlęcia, po nieradzącego sobie w życiu, tchórzliwego mężczyznę uzależnionego od kobiecego mleka, który jednak z wiekiem nabył też pozytywnych cech takich jak prawdomówność, empatia. Nie zapominajmy, że to litaratura z kategorii realizmu magicznego, więc nie brakuje takich smaczków jak jasnowidzenie ptasiej nieśmiertelnej czy niesamowite opisy wojny.
W "Zmianach" Mo Yan wspomina swoje losy, od dzieciństwa, które przypadło na lata 60., po chwilę obecną. Wątki autobiograficzne wykorzystuje, żeby pokazać...
Jedna z najbardziej znanych powieści Noblisty Mo Yana, opowiada historię jednej rodziny na przestrzeni pięciu dekad, od 1923 roku aż po rok 1976, przedstawiając...
Przeczytane:2017-01-21, Ocena: 2, Przeczytałam, Przeczytane 2014-2023,