Ta opowieść to dowód na istnienie kobiecej solidarności i siły przyjaźni. To historia rodziny, która pomimo trosk, konfliktów i odmiennych oczekiwań stanowi jedność i siłę. To doskonale stworzony portret psychologiczny kobiety walczącej o szczęśliwe życie.
W Koszykowym Dworze, siedlisku na obrzeżach niewielkiego miasta, Gertruda Pankiewicz i jej mąż wychowują piątkę swoich dzieci, w tym Izę - główną bohaterkę opowieści. Jej życie pełne jest codziennych radości i rodzinnych trosk, pierwszych miłości i przyjaźni na całe życie, ale to dom, z którego pochodzi, jest jej najtrwalszym oparciem. Kiedy umiera pierwszy mąż Izy, wydaje się jej, że cały świat legł w gruzach.
Czy młoda dziewczyna odnajdzie jeszcze spokój w życiu? Czy pozwoli ranom się zabliźnić? Czy odważy się pokochać jeszcze raz? I czy pomogą jej w tym przyjaciółki, z których każda prowadzi własną walkę?
Iwona Żytkowiak (ur. 1963) - absolwentka polonistyki i studiów filozoficzno-etycznych na Uniwersytecie Szczecińskim oraz studiów podyplomowych w Instytucie Badań Literackich PAN. Członek Związku Literatów Polskich. Od urodzenia mieszka i pracuje w Barlinku. Czas dzieli w miarę równo pomiędzy rodzinę, pracę i pasję (kolejność nie jest przypadkowa). Matka czterech synów. W wolnych chwilach uwielbia długie spacery po Bieszczadach i grę na pianinie z najmłodszym synem. Autorka powieści: "Tonia" (2011 i 2016), "Spotkania przy lustrze" (2012), "Kobiety z sąsiedztwa" (2013), "Tam, gdzie twój dom" (2014), "Dokąd teraz?" (2015), "Świat Ruty" (2016), "Matka swojej matki" (2017), "Wszystkie moje zmartwychwstania" (2017), "Czas Łucji" (2017) i "Zamknij oczy" (2019), oraz tomu wierszy "Żywot jętki" (2016).
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2020-04-02
Kategoria: Obyczajowe
ISBN:
Liczba stron: 296
Język oryginału: polski
Świat nie wybacza zbrodni i inności. Mglisty poranek rozpoczyna kolejny dzień życia Ireny. Nic nie zapowiada, że będzie zupełnie inny niż poprzedni.....
Siedem kobiet, siedem historii, jeden wspólny adres. Sabina wraca do rodzinnego miasteczka. To ma być krótka wizyta - chce tylko sprzedać mieszkanie...
Przeczytane:2020-06-06, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2020, polecam, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2020 roku, 26 książek 2020,
„O czym Iza całe życia pamięta?” to nostalgiczna, wielowątkowa opowieść o różnych życiowych zakrętach, przyjaźni, przemijaniu, rodzinnych więzach i miłości. Mimo, że w tytule wymienione jest imię głównej bohaterki, to dotyczy ona losów kilku kobiet i mężczyzn, zarówno młodych jak i starszych, których los doświadczył w różnym stopniu. To nie tylko historia o Izie Pankiewicz ale też o jej przyjaciółkach, rodzinie i osobach pojawiających się w jej życiu.
To także nostalgiczna podróż w przeszłość. Śledzimy losy poszczególnych postaci od lat 70. do współczesności, będąc przy okazji świadkami przemian gospodarczych, kulturowych, społecznych i politycznych. To uzmysławia jak ogromną drogę przeszliśmy przez kilkadziesiąt lat, od czasów PRL-u do początków XXI wieku.
Cała recenzja: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2020/06/594-o-czym-iza-cae-zycie-pamieta.html