Nag³y ¶wit

Ocena: 5.33 (3 g³osów)

Dramatyczna historia o cierpieniu i nienawi¶ci, ale te¿ o wielkiej mi³o¶ci i niez³omnej nadziei.

Ta przejmuj±ca powie¶æ pokazuje, ¿e kiedy polscy zes³añcy trafiaj± na ko³o sowieckiej ruletki, stawk± staje siê tylko walka o przetrwanie. Jednak choæ zmuszeni s± oddawaæ po kawa³ku swoje dawne ¿ycie, wci±¿ pozostaje im nadzieja... Polecam nie tylko mi³o¶nikom powie¶ci z histori± w tle!

Magdalena Witkiewicz, pisarka

Druga wojna ¶wiatowa. Gdy z Zachodu nadci±ga nazistowska nawa³nica, na wschodnie kresy Rzeczpospolitej pada zgo³a inny cieñ - sowieckiego ¿o³nierza w obdartym p³aszczu i z czerwon± gwiazd± na czapce.

Anna Polakowska wie, do czego s± zdolni Sowieci, i wola³aby siê trzymaæ od nich jak najdalej. Ale podczas gdy jej m±¿, oficer w Wojsku Polskim, przebywa na froncie, ona musi zrobiæ wszystko, by ochroniæ swoje dzieci.

Jej najstarsza córka, doros³a ju¿ prawie Zosia, w³a¶nie prze¿ywa pierwsz± mi³o¶æ. Jednak w obliczu tego, co szykuje dla nich los - i sowieckie wyzwolenie - wszystko inne schodzi na dalszy plan. Choæ mo¿e to w³a¶nie mi³o¶æ jako jedyna potrafi daæ si³ê, by stawiæ czo³a okrutnej rzeczywisto¶ci Syberii, dok±d zostaj± przesiedleni Polakowscy.

Kiedy do g³osu dochodzi prawdziwa natura Sowietów, a ka¿dy dzieñ staje siê walk± o przetrwanie, liczy siê tylko to, co najwa¿niejsze.

Bo ka¿dy dzieñ mo¿e byæ tym ostatnim.

Informacje dodatkowe o Nag³y ¶wit:

Wydawnictwo: Burda Ksi±¿ki
Data wydania: 2022-09-07

wiêcej

Kup ksi±¿kê Nag³y ¶wit

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Nag³y ¶wit - opinie o ksi±¿ce

Avatar u¿ytkownika - monikaswiatek
monikaswiatek
Przeczytane:2022-10-30,

"Nag³y ¶wit" to pierwszy tom serii "Saga rodziny Polakowskich".

Agnieszka Je¿ to autorka, która w swoich powie¶ciach skupia siê g³ównie na emocjach. Jej najnowsza ksi±¿ka opisuje losy Polaków podczas II wojny ¶wiatowej.

Anna Polakowska musi zrobiæ wszystko, ¿eby chroniæ swoje dzieci. Zw³aszcza teraz, kiedy jest zdana sama na siebie, poniewa¿ jej m±¿ przebywa na froncie.

"...nawet je¶li komu¶ uda³o siê przetrwaæ ten koszmar, to potem bêdzie musia³ dokonaæ drugiego cudu - znale¼æ sposób, by dalej ¿yæ".

Wojna to najstraszniejsza rzecz w dziejach ludzko¶ci. Zabra³a wiele ludzkich istnieñ, rozdzieli³a rodziny, dzieciom zabra³a dzieciñstwo i rado¶æ ¿ycia, a jedyne co zostaje cz³owiekowi to nadzieja.

Autorka pokazuje nam w bardzo rzeczywisty sposób oblicze wojny. To idealna lektura dla ka¿dego, a losy rodziny Polakowskich wci±gaj± od pierwszej strony.

Polecam👌

Przegl±daj±c zapowiedzi Wydawnictwa S³owne, zwróci³am uwagê na piêkn±, eleganck± ok³adkê. Gdy przeczyta³am opis, wiedzia³am, ¿e koniecznie muszê tê pozycjê mieæ na pó³ce. Scementowaniem decyzji o lekturze by³ równie¿ fakt, ¿e przepadam za sagami rodzinnymi, a „Nag³y ¶wit” to tom pierwszy „Sagi rodziny Polakowskich”.

Anna Polakowska ca³± sob± nienawidzi Sowietów, spodziewa siê po nich wszystkiego, co najgorsze i niestety jej obawy zostaj± w ca³o¶ci potwierdzone. Zostaje rozdzielona z ukochanym mê¿em Franciszkiem, a sama z córkami i malutkim synkiem, zostaje zes³ana w g³±b Syberii. Walka o przetrwanie wyzwala w tej delikatnej kobiecie takie pok³ady si³y i determinacji, której nigdy by siê nie spodziewa³a. Tak¿e jej córki, Zosia i Ela musia³y szybko dorosn±æ i dostosowaæ siê do nowej rzeczywisto¶ci. Ich znêkane serca ogrzewa³y siê odrobin± nadziei i mi³o¶ci do ukochanych, o których losach dowiaduj± siê bardzo nieregularnie. Poznajemy równie¿ innych bohaterów, których równie¿ nie ominê³o wysiedlenie. Marian i Janek marz± o tym, by wcieliæ siê w szeregi armii polskiej i walczyæ o wolno¶æ kraju. Z wielk± determinacj± d±¿± do tego, by plan wcieliæ w ¿ycie, mimo ¿e brutalna codzienno¶æ i walka o przetrwanie zajmuje im wiêkszo¶æ czasu.

„Nag³y ¶wit” jest pierwszym tomem i po lekturze pozostawia wiele niedopowiedzeñ, których rozwiniêcie bêdzie w tomach kolejnych. Ja ju¿ wiem, ¿e na tom drugi bêdê czekaæ i chêtnie poznam dalsze losy bohaterów.

Osobi¶cie bardzo nie lubiê tego okresu w dziejach naszego kraju, kiedy to Sowieci pod p³aszczykiem pomocy, os³abiali nasz kraj i prowadzili kampaniê wyniszczania narodu polskiego. „Nag³y ¶wit” w³a¶nie o tym okresie opowiada najwiêcej. Autorka w bardzo emocjonalny, przejmuj±cy sposób ukazuje losy bohaterów, którzy musieli ¿yæ i radziæ sobie na zes³aniu. Ca³kiem obce rejony, przera¿aj±co surowe warunki i totalna bezwzglêdno¶æ oprawców wgryza siê mocno w umys³ czytelnika i na d³ugo pozostawia uczucie melancholii.

Gdybym musia³a opisaæ tê powie¶æ jednym s³owem, powiedzia³abym, ¿e ta powie¶æ jest smutna. W ¿yciu bohaterów dominuje przygnêbienie, strach i g³ód. Ale mimo wszystko, gdzie¶ w ¶rodku tli siê w nich p³omyk nadziei, który pozwala im przeæ do przodu i walczyæ o przetrwanie, by w koñcu wróciæ do kraju i spotkaæ siê z tymi, których kochaj±.

Bardzo ³atwo mo¿na siê wci±gn±æ w klimat, w czym zdecydowanie pomaga jêzyk powie¶ci. Agnieszka Je¿ operuje s³owem prostym, ale bardzo obrazowym. Przede wszystkim jednak, za pomoc± s³owa ¶wietnie oddaje emocje bohaterów. To one stanowi± najwa¿niejszy punkt fabu³y. Akcja powie¶ci p³ynie bardzo szybko. Czas miêdzy niektórymi wydarzeniami dzieli nawet kilka miesiêcy i z pocz±tku nieco ¿a³owa³am, ¿e niektórym w±tkom brakuje rozwiniêcia. Po ca³o¶ci lektury stwierdzam jednak, ¿e dobrze siê sta³o. My¶lê, ¿e autorka zastosowa³a odpowiedni± dawkê emocji i opisów, dziêki czemu czytelnik nie zosta³ przygnieciony ogromem ponurych opisów z obozowego ¿ycia.

Podsumowuj±c moje odczucia po lekturze, stwierdzam, ¿e to ¶wietna powie¶æ. W ma³ej objêto¶ciowo formie zawarto wiele tre¶ci, która zachêca, by siêgn±æ po tom drugi. Czekam na niego z niecierpliwo¶ci±. Ksi±¿kê oceniam na 8/10. Je¶li lubicie powie¶ci historyczno-obyczajowe, nie bêdziecie zawiedzeni „Nag³ym ¶witem”.

Za egzemplarz do recenzji dziêkujê Wydawnictwu S³owne.

Avatar u¿ytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:2022-10-16,

NAG£Y ¦WIT
Saga rodziny Polakowskich
Agnieszka Je¿

Twórczo¶æ autorki znam bardzo dobrze. Wiêkszo¶æ jej wspania³ych powie¶ci mam za sob±.
"Nag³y ¶wit " to pierwszy tom nowej sagi o rodzinie Polakowskich.
Nadci±ga II wojna ¶wiatowa i spokojne ¿ycie Anny i Franciszka Polakowskich dobiega koñca.
Franciszek zostaje wys³any na wojnê, a Anna zostaje w domu z dzieæmi.
Kiedy z Zachodu nadchodzi nazistowski atak, na wschodnie kresy Rzeczpospolitej napiera "wyzwoleñcza" armia sowieckich ¿o³nierzy.
Anna musi zrobiæ wszystko, aby chroniæ swoje dzieci przed prawdziw± natur± Sowietów i przetrwaæ po przesiedleniu na Syberiê.
Czy rodzina bêdzie jeszcze razem?
Czy uda im siê przetrwaæ?

Czytaj±c ksi±¿ki autorki czujemy siê dopieszczeni. Autorka jest do¶wiadczon± pisark± i to czuæ w ka¿dym zdaniu przez ni± napisanym. Wszystko jest sk³adne i tworzy pe³n± historiê.
Bohaterowie s± bardzo realni, tacy nasi, nie ma miejsca na sztuczno¶æ.
To powie¶æ pe³na bólu, nadzieji , nienawi¶ci, wiary w lepsze jutro i mi³o¶ci która potrafi czyniæ cuda.
Kolejne bardzo udane spotkanie.
Z niecierpliwo¶ci± czekam na kolejne spotkanie z rodzin± Polakowskich.
Je¿eli lubicie powie¶ci, których fabu³a osadzona jest w czasach wojennych, to polecam Wam j± z ca³ego serca.

Avatar u¿ytkownika - dominikakus
dominikakus
Przeczytane:2022-09-25,

Agnieszka Je¿ s³ynie z piêknych ksi±¿ek obyczajowych, historyczno-obyczajowych i wci±gaj±cych krymina³ów. Tym razem, w moje rêce trafi³a powie¶æ osnuta wojennymi czasami z w±tkiem przesiedleñczym.

Ostatnio wiele ksi±¿ek o tematyce wojennej opartych jest na fabule niemiecko-¿ydowskiej. "Nag³y ¶wit" porusza inn± domenê - wywozu Polaków na wschód. Od samego pocz±tku, to jest od wybuchu drugiej wojny ¶wiatowej, Anna Polakowska, szczê¶liwa ¿ona i matka trójki dzieci: prawie doros³ej Zosi, nastoletniej Eli oraz malutkiego Krzysia, musi radziæ sobie sama z nieprzyjemn± codzienno¶ci±. Podczas gdy jej m±¿, Franciszek Polakowski, oficer w Wojsku Polskim, walczy o wolny kraj w szeregach armii, Anna wraz z dzieæmi opuszcza rodzinny dom i zostaje wywieziona na Wschód. Musi zmierzyæ siê z brudem, ubóstwem, ale przede wszystkim ze swoj± psychik±. Wszystko dla dobra dzieci.

"Zosia po raz kolejny zdziwi³a siê temu samemu - nowemu obrazkowi mamy: kuchennej, sprz±taj±cej, krzatajacej siê. W fartuchu i walonkach. Niby s³abszej, a jednak chyba silniejszej".

"Nag³y ¶wit" stanowi pierwszy tom sagi o rodzinie Polakowskich. To lektura dla osób o mocnych nerwach. Autorka opisa³a  rzeczywisto¶æ z jak± musieli siê zmierzyæ przesiedleñcy. Rzekomi wybawicele wcale nie byli lepsi od naje¼d¼ców. Bohaterom pierwszo- i drugoplanowym przysz³o zmierzyæ siê z przykrym "baga¿em" ¿ycia, narzuconym przez Sowietów.

Agnieszka Je¿ ukazuje ró¿norakie postacie w wojennej rzeczywisto¶ci. Podczas kiedy jedni walcz± ze swoimi s³abo¶ciami i staj± siê silniejsi, inni roztrzaskuj± siê na kawa³ki, popadaj±c w za³amanie i histeriê. To ich niszczy od ¶rodka, ¿e nie s± w stanie funkcjonowaæ. Ból, têsknot± za ukochan± osob± - zarówno ta dojrza³a, jak i m³odzieñcza - potrafi wykryæ w sercu ogromn± pustkê. Najwa¿niejsze jest, by przetrwaæ.

Avatar u¿ytkownika - z_ksiazka_w_plec
z_ksiazka_w_plec
Przeczytane:2022-10-01, Przeczyta³em,

Wspó³praca: Wydawnictwo S³owne

"Sowieci zawsze wracaj±, nigdy nie odpuszczaj±"

Wiele jest na rynku ksi±¿ek o tematyce wojennej, zw³aszcza o okrucieñstwie nazistów. Pani Agnieszka Je¿ napisa³a ¶wietn± ksi±¿kê, której akcja dzieje siê w czasach II Wojny ¦wiatowej, ale opisuje losy Polaków na Kresach Wschodnich.

Anna Polakowska to ¿ona Franciszka. Pobrali siê i s± razem wszystkim przeciwno¶ci± losów. Maj± dwie córki -Zosiê i Elê- oraz rocznego synka. Razem przyje¿d¿aj± do miejsca, w którym ich mi³o¶æ siê zaczê³a. Anna przeczuwa, ¿e ju¿ nied³ugo co¶ siê wydarzy. Co¶ co ju¿ na zawsze odmieni ich los. Niebawem wybucha wojna. Wie ona do czego zdolni s± Sowieci i niczego innego by tak nie pragnê³a jak trzymaæ siê od nich z daleka. Jej m±¿ jest oficerem w Wojsku Polskim i ta na jej barkach spoczywa ochrona dzieci. Jej si³a, odwaga i troska o w³asne dzieci zrobi³y na mnie bardzo du¿e wra¿enie.

Najstarsza córka, Zosia prze¿ywa swoja pierwsz± mi³o¶æ. Jednak nadchodz±ce wydarzenia i przesiedlenie rodziny Polkowskich sprawia, ¿e wszystko schodzi na dalszy plan. Zaczyna siê walka o przetrwanie, walko o to, by nastêpny dzieñ nie by³ tym ostatnim. I mo¿e w³a¶nie mi³o¶æ dla ludzi przechodz±cych to piek³o by³a si³a, która pozwoli³a przetrwaæ.

,,Nag³y ¶wit" to pierwsza czê¶æ Sagi o rodzinie Polkowskich. I jest to bardzo dobrze zapowiadaj±cy siê cykl. Ksi±¿ka opowiada los ludzi na Kresach Wschodnich. Autorka ukaza³a ludzkie zachowaj± w warunkach ekstremalnych. Jest tu wiele opisów o cierpieniu i nienawi¶ci, ale równie¿ o wielkiej mi³o¶ci i nadziei. Nie brakuje w niej okrucieñstwa, strachu i bólu. Opisów nêkaj±cego g³odu, który doprowadza³ do szaleñstwa. Ale równie¿ nadziei w cz³owieczeñstwo. O przyja¼ni, mi³o¶ci i bezwarunkowej pomocy. Ksi±¿kê czyta siê bardzo szybko. Nie jest gruba, ale my¶lê, ¿e nie jej wielko¶æ a emocje, które dostarcza czytelnikowi, sprawiaj±, ¿e nagle jeste¶my na ostatniej stronie. Powie¶æ ta na pewno nale¿y do tych, które zostaj± w pamiêci na d³u¿ej.

Jestem bardzo ciekawa jak dalej potocz± siê losy rodziny Polkowskich jak równie¿ innych przesiedleñców i ju¿ nie mogê doczekaæ siê kolejnej czê¶ci. Je¶li Wy równie¿ lubicie ksi±¿ki o tematyce wojennej i szukacie czego¶ innego ni¿ obraz getta, to bardzo polecam sagê rodziny Polkowskich.

Od jakiego¶ czasu uwielbiam czytaæ sagi rodzinne z histori± w tle. Tym razem mia³am okazjê poznaæ najnowsz± powie¶æ Agnieszki Je¿ "Nag³y ¶wit". Jest to pierwszy tom, rewelacyjnej "Sagi rodziny Polakowskich". Prolog przenosi nas do 1937 roku. Poznajemy w nim kochaj±ce siê ma³¿eñstwo Annê i Franciszka Polakowskich. Poznali siê ponad dwadzie¶cia cztery lata temu. Pierwsza wojna ¶wiatowa ich nie rozdzieli³a, a wrêcz umocni³a ich wiêzi. " [...] MI£O¦Æ, KTÓRA U WIELU ICH ZNAJOMYCH KARLA£A, CICH£A POD NAPOREM MIJAJ¡CYCH OD ¦LUBU LAT, W ICH PRZYPADKU NIC SOBIE NIE ROBI£A Z UP£YWU CZASU. [...]" Czy tak samo bêdzie po drugiej wojnie ¶wiatowej? Razem maj± trójkê dzieci: Zosiê, El¿bietê i rocznego Krzysia. Rodzina Polakowski przez drug± wojnê ¶wiatow± zosta³a rozdzielona. Franciszek jest oficerem Wojska Polskiego, dlatego wyje¿d¿a na front. Anna nie ma wyj¶cia, staje siê g³ow± rodziny, opiekuje siê i za wszelk± cenê chroni swoje w³asne dzieci. Bohaterka godna na¶ladowania. Podoba³a mi siê jej heroiczna postawa. Mocno jej kibicowa³am. Jednocze¶nie bardzo ba³am siê o ni± i jej dzieci. Oczywi¶cie by³am mocno zaniepokojona losami Franciszka. Jak poradzi sobie rodzina Polakowskich w czasie najwiêkszych przesiedleñ? Poczytajcie, jak wygl±da³a ich walka o przetrwanie. Ka¿dy dzieñ móg³ byæ dla nich tym ostatnim. Jak poradzili sobie z wielkim g³odem? Czy jeste¶cie ciekawi, jak wygl±da³y Kresy Wschodnie podczas drugiej wojny ¶wiatowej? Zapraszam do przeczytania najnowszej powie¶ci Agnieszki Je¿ "Nag³y ¶wit". Bardzo przerazi³y mnie niektóre ludzkie zachowania spowodowane bardzo ciê¿kimi a wrêcz ekstremalnymi warunkami do ¿ycia. W tamtych czasach ka¿dy cz³owiek, ¿eby ¿yæ, musia³ walczyæ o przetrwanie. Pierwszy tom koñczy siê w 1942 roku. Ju¿ nie mogê doczekaæ siê kolejnych losów rodziny Polakowskich. Autorka Agnieszka Je¿ zabra³a mnie w bardzo burzliw± i emocjonaln± podró¿. Dziêki niej mog³am poznaæ historiê przesiedleñców. Pokaza³a nam drug± wojnê ¶wiatow± z ca³kiem innej strony, a mianowicie od sowieckiego "wyzwolenia". Je¿eli lubicie powie¶ci z histori± w tle, to ¶mia³o siêgnijcie po "Nag³y ¶wit". Nie zawiedziecie siê. Mimo ciê¿kiego i trudnego tematu powie¶æ przeczyta³am w ci±gu jednego dnia. Dos³ownie poch³onê³am j±. Pamiêtajcie, siêgaj±c po tê historiê, nie zapominajcie o chusteczkach. Bêd± wam bardzo potrzebne. Doskona³a obyczajówka. Wiem, ¿e na temat drugiej wojny ¶wiatowej ostatnio powsta³o mnóstwo ksi±¿ek, jednak warto siêgn±æ po "Sagê rodziny Polakowskich". Ta saga ma bardzo du¿y potencja³. Z ca³ego serca polecam tê powie¶æ, mommy_and_books.
Avatar u¿ytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2023-03-02, Ocena: 5, Przeczyta³am, 2023,
Inne ksi±¿ki autora
Odp³ata
Agnieszka Je¿0
Ok³adka ksi±zki - Odp³ata

Podhale i Mazury - dwa odmienne ¶wiaty, trzy ró¿ne zbrodnie. Jeden d³ug. Podhale, 1945. Ta zbrodnia wszystko zaczê³a. Podhale, 2019. Ta zbrodnia wszystko...

Mi³o¶æ warta wszystkiego
Agnieszka Je¿0
Ok³adka ksi±zki - Mi³o¶æ warta wszystkiego

Upalne lato 1939 roku. Na horyzoncie wojna - nieprzewidywalna, mroczna. Ale teraz jeszcze s³oñce i jego spojrzenie: b³êkitne, gor±ce, jedyne. Sara Flinkierówna...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Po¿egnanie z ojczyzn±