Dlaczego przytulanie jest ważne?
Czy łzy są powodem do wstydu?
Co trzeba dać sobie, żeby dawać siebie innym?
Ciągle bierzemy się w garść, ogarniamy siebie, jesteśmy dzielni. Rzadziej mamy do siebie cierpliwość, uważamy na swoje potrzeby i emocje. Zapominamy też o docenianiu siebie i zaufaniu, którego tak bardzo potrzebujemy. Ta książka jest zaproszeniem do bycia ze sobą i dla siebie. To opowieść o łagodności i wyrozumiałości, o zgodzie na błędy, o dawaniu sobie bezpiecznej przestrzeni. Bo nie dostaniemy troski od innych, jeśli najpierw sami jej sobie nie podarujemy.
Spotkaj się ze sobą. Podaruj sobie bliskość. Zatroszcz się o siebie i innych. Mądrze.
Bliskość to pozwolenie drugiej osobie na bycie w tym, co dla niej w danym momencie żywe - jeśli chciałbyś płakać, to możesz to zrobić, jeśli potrzebujesz przytulenia, to je dostaniesz, jeśli chcesz się śmiać, milczeć, mówić, poleżeć, obejrzeć film, to możesz to zrobić, ponieważ nie mam oczekiwań, że będziesz dzisiaj ,,jakiś" lub ,,jakaś". Wtedy kiedy moje JA spotyka się w wolności z twoim TY, może stać się MY, które jest darem z tego, co mamy w sobie najlepsze. (fragment)
Agnieszka Kozak - psycholożka, psychoterapeutka, trenerka komunikacji opartej na empatii, współautorka bestsellerów (. Uwięzieni w słowach rodziców). Wierzy, że słowo ma moc zmieniania świata. Towarzyszy ludziom w odnajdywaniu siebie i odwagi do życia.
Bliskość to więź.
Bliskość to związek.
Bliskość to przyjaźń.
To spotkanie w autentyczności.
Bez lęku.
Z miłością.
Z wdzięcznością.
Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2023-11-22
Kategoria: Poradniki
ISBN:
Liczba stron: 160
Materiał przedstawiony w niniejszej publikacji przeznaczony jest do pracy z dziećmi z trudnościami w nauce liter. Dedykowany jest między innymi młodszym...
W grupie skuteczniej! Grupa nie jest prostą sumą charakterów, zdolności i predyspozycji tworzących ją jednostek. Zespół pracujących ze...
Przeczytane:2024-02-07, Ocena: 6, Przeczytałem,
Pochłonęłam tę książkę w błyskawicznym tempie, ale też wielokrotnie zatrzymywałam się, aby przemyśleć kilka spraw. Cieszę się, że tematyka “self-help” jest już tak mocno rozpowszechniona i możemy znaleźć wsparcie i pomóc sobie za pomocą tak pięknie i z sercem wydanych książek.
Zajrzymy tutaj we własne wnętrze i zidentyfikujemy nasze potrzeby, przypomnimy sobie, jak ważna jest uważność i troska o siebie. W ten sposób zbudujemy lepszą relację ze sobą, osobą, która jest najważniejsza, aby szczęśliwie iść przez życie. Jeśli zadbany dobrze u siebie, to lepiej poradzimy sobie z pomaganiem innym. Powinniśmy zatem zaakceptować siebie takimi, jakimi jesteśmy, nasze reakcje na życiowe sytuacje mają ogromny wpływ na jakość życia. Nie musimy udawać, że wszystko jest w porządku, gdy tak nie jest, płaczmy, gdy mamy na to ochotę, przytulajmy się, śmiejmy, odpoczywajmy wtedy, gdy ciało i dusza się tego domagają, nie jest nam do tego potrzebna zgoda i oczekiwania innych ludzi.
Podoba mi się pomysł na rozdziały, przykładowo przeczytamy o łzach, oddechu, emocjach czy dziedzictwie, wszystko napisane jest jasno i klarownie, daje do myślenia i brzmi jak rozmowa z kimś bliskim. Autorka wyciąga do nas rękę i stara się nam lepiej zrozumieć siebie. Znajdziecie tutaj też miejsce na notatki oraz listę potrzeb i emocji - przyjemnych i nieprzyjemnych.
Jestem zachwycona i na pewno kupię egzemplarz dla przyjaciółki, a ten zachowuję dla siebie. Uwielbiam tego typu książki, moja biblioteczka obfituje w coraz więcej tytułów o samopomocy i rozwoju osobistym, co ogromnie mi pomaga.