Litha. Rytuały, przepisy i zaklęcia na przesilenie letnie

Sabat Litha obchodzony w najkrótszą noc roku - noc przesilenia letniego - to czas, gdy świętujemy zwycięstwo światła nad ciemnością oraz początek lata.

To najlepszy moment na odprawianie rytuałów na powodzenie w życiu miłosnym czy też praktyki magiczne związane z oczyszczeniem, uzdrawianiem i pomyślnością. Świętowanie tego dnia i tej nocy zapewnia również obfitość plonów i pomyślność zbiorów. Dawniej celebrowano Lithę przy rozpalonych ogniskach, a jednymi z popularniejszych tradycji było rzucanie wianków na wodę i szukanie kwiatu paproci.

Dzięki tej książce nie tylko poznasz historię Lithy i dowiesz się, w jaki sposób dostosować jej świętowanie do współczesnych warunków, ale także otrzymasz przykłady wielu praktycznych rytuałów, zaklęć i inwokacje, które z powodzeniem możesz stosować w samodzielnym świętowaniu tego sabatu, i które sprawią, że będzie on wyjątkowo magiczny.

Dodatkowo dowiesz się, jak praktycznie uczcić ten czas, na przykład poprzez wykonanie wieńca słonecznego dla uczczenia zwycięstwa światła nad ciemnością lub poduszki wypełnionej ziołami i roślinami dla zapewnienia dobrego snu.

Poznaj sekrety Lithy i czerp korzyści z celebrowania świąt Koła Roku!

Informacje dodatkowe o Litha. Rytuały, przepisy i zaklęcia na przesilenie letnie:

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2015-06-01
Kategoria: Wiedza ezoteryczna

Kup książkę Litha. Rytuały, przepisy i zaklęcia na przesilenie letnie

Litha. Rytuały, przepisy i zaklęcia na przesilenie letnie - opinie o książce

Avatar użytkownika - brave_book
brave_book
Przeczytane:2023-07-23,

"Litha" to kolejna książka z serii Sabaty, tym razem jest poświęcona przesileniu letniemu. Oprócz obłędnego wydania zawiera sporo informacji i to właśnie o nie chodzi 😁

Autorka przybliża czytelnikom tradycje związane ze świętem przesilenia letniego, które panowały kiedyś, które panują obecnie i odwołuje się do różnych zakątków świata 😁

Jak zwykle przedstawione zostały bóstwa i symbole związane z tym sabatem, rytuały, zaklęcia, przepisy kulinarne oraz wiele elementów obchodów tej wyjątkowej, najkrótszej w roku nocy 😃

Warto spędzić ją w otoczeniu natury, jeśli jest taka możliwość i czerpać tego dnia ile tylko się da energii ze słońca.

W książce znajduje się bardzo wiele ciekawostek, które mogą spodobać się tym, którzy dopiero zaczynają poszukiwanie wiedzy o tym święcie jak i chcą sobie ją tylko poszerzyć.

Dla początkujących osób, które chcą zgłębić tego typu praktyki znajdzie się tu mnóstwo inspiracji, więc warto wtedy szczególnie rozważyć lekturę tej książeczki 😁

Mi się szalenie podoba pomysł na tę serię i już wyczekuję kolejnej książki, dotyczącej sabatu, który będzie się odbywać w sierpniu 😃

,,Żyj w zgodzie z Kołem Roku i w pełni korzystaj z tego, co daje ci natura."

Seria ,,Sabaty" w nowym wydaniu? A i owszem. Wydawnictwo Kobiece podjęło się nowego wydania popularnej serii, za co będą wdzięczne wszystkie okładkowe sroki. [współpraca reklamowa z @wydawnictwo.kobiece]

Czym więc jest seria? Na chwilę obecną są to najbardziej prawilne i jedyne pozycje, które całościowo opisują poszczególne pogańskie święta, głównie opierając się na wicca, mimo tego, że starają się opisywać podejście czy genezę świąt w poszczególnych grupach, takich jak np. Celtowie, Barbarzyńcy, neopoganie, wiccanie czy druidzi.

Każda pozycja na początku ma to samo wprowadzenie, mówiące o Kole Roku i stosunku neopogan do niego. Z reguły strony średnio podoba mi się takie powielanie informacji, aczkolwiek jest ono samo w sobie krótkie (ma około dziesięciu stron), a i osoby, które mają już te informacje przyswojone z innych tomów, mogą pominąć fragment książki. Plusem tego właśnie wprowadzenia, które pojawia się na początku każdego tomu, jest to, że książki można czytać niezależnie od siebie - można zacząć od któregokolwiek z sabatów, a nie pominie się tych ważnych, podstawowych informacji. Zabieg ten finalnie oceniłabym na plus.

Po wprowadzeniu przechodzimy przez poszczególne etapy w każdym ze świąt, zaczynając od starych praktyk przez nowe praktyki, zaklęcia i wróżby, receptury i rękodzieło, modlitwy i wezwania, rytuały świąteczne, aż po pojęcia związane z danym sabatem, któremu książka jest poświęcona. Otrzymujemy także wytypowane polecane lektury, do których można zajrzeć i uzupełnić swoją wiedzę.

Jeśli zaś chodzi konkretnie o recenzowany aktualnie tom... ,,Litha. Rytuały, przepisy i zaklęcia na przesilenie letnie" to książka autorstwa Deborah Blake, w której opisany jest sabat Litha, nazywany również Przesileniem Letnim, Nocą Świętojańską i Nocą Kupały. Jest to święto ognia, słońca, szczodrości ziemi. Litha ma miejsce 20-21 czerwca.

Zawsze czekamy na jakiś dobry moment na wprowadzenie zmian, szukamy punktu zaczepienia. Dlaczego nie zagłębić się w to wszystko bardziej i nie spróbować żyć w zgodzie z naturą? Litha to najlepszy moment na odprawienie rytuałów związanych z miłością, płodnością i dobrobytem. Jest to również czas praktykowania zielonej magii. Wznieśmy prośby o dobrobyt, niech wszechświat nas usłyszy!

Książka ma charakter zarówno teoretyczny, jak i praktyczny. Dowiadujemy się, jak dawniej obchodzono święto Litha i jak celebruje się je w czasach teraźniejszych, jaki związek ma Litha z innymi świętami. Otrzymujemy również wiele ciekawostek, rytuałów i zabiegów magicznych, pozwalających nam na rozbudzenie w sobie wszystkiego, co najlepsze. W książce pojawiają się przykładowo: medytacje miłości, modlitwy o energię i uzdrowienie, modlitwy o inwencję twórczą i miłość.

Moim faworytem zawsze są wątki kulinarne w takich pozycjach. W książce znajdziemy letnie przepisy i receptury kulinarne związane ze świętem Litha oraz pomysły na letnie projekty, które pozwolą wyrazić siebie i uwolnić swoje emocje. Autorka podaje nam przepisy na letnie potrawy i przekąski, np. na sałatkę letniej obfitości, pieczywo bogów, zupy owocowe i wakacyjne wino! Dodatkowo dla fanów rękodzieła znajdą się różne inspiracje, pozwalające uwolnić swoją twórczość.

W książce opisane zostały rytuały świąteczne zarówno dla osób, które praktykują w pojedynkę, jak i dla kowenu czy innej większej grupy. Na samym końcu książki pojawia się zbiór pojęć związanych z Lithą - spis powiązanych motywów, działań, bóstw, kolorów, ziół, kwiatów i drzew, zwierząt, kryształów, stworzeń magicznych i symboli, co pozwala uporządkować swoją wiedzę.

Moim zdaniem, dla współczesnej wiedźmy, która pragnie praktykować czarostwo, jest to pozycja must have. Seria ,,Sabaty" jest trochę jak lektura obowiązkowa w szkole.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu.

Współczesna czarownica
Deborah Blake0
Okładka ksiązki - Współczesna czarownica

Choć może się wydawać, że bycie czarownicą wiąże się z odprawianiem skomplikowanych rytuałów i przygotowywaniem wymyślnych mikstur, tak naprawdę sekret...

Mój brat Feliks
Regina Golińska-Barancewicz