Litha. Rytuały, przepisy i zaklęcia na przesilenie letnie

To najlepszy moment na odprawianie rytuałów na powodzenie w życiu miłosnym czy też praktyki magiczne związane z oczyszczeniem, uzdrawianiem i pomyślnością. Świętowanie tego dnia i tej nocy zapewnia również obfitość plonów i pomyślność zbiorów. Dawniej celebrowano Lithę przy rozpalonych ogniskach, a jednymi z popularniejszych tradycji było rzucanie wianków na wodę i szukanie kwiatu paproci.

Dzięki tej książce nie tylko poznasz historię Lithy i dowiesz się, w jaki sposób dostosować jej świętowanie do współczesnych warunków, ale także otrzymasz przykłady wielu praktycznych rytuałów, zaklęć i inwokacje, które z powodzeniem możesz stosować w samodzielnym świętowaniu tego sabatu, i które sprawią, że będzie on wyjątkowo magiczny.

Informacje dodatkowe o Litha. Rytuały, przepisy i zaklęcia na przesilenie letnie:

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2023-05-17
Kategoria: Poradniki
Tytuł oryginału: Midsummer: Rituals, Recipes & Lore for Litha

Kup książkę Litha. Rytuały, przepisy i zaklęcia na przesilenie letnie

Litha. Rytuały, przepisy i zaklęcia na przesilenie letnie - opinie o książce

Avatar użytkownika - brave_book
brave_book
Przeczytane:2023-07-23,

"Litha" to kolejna książka z serii Sabaty, tym razem jest poświęcona przesileniu letniemu. Oprócz obłędnego wydania zawiera sporo informacji i to właśnie o nie chodzi 😁

Autorka przybliża czytelnikom tradycje związane ze świętem przesilenia letniego, które panowały kiedyś, które panują obecnie i odwołuje się do różnych zakątków świata 😁

Jak zwykle przedstawione zostały bóstwa i symbole związane z tym sabatem, rytuały, zaklęcia, przepisy kulinarne oraz wiele elementów obchodów tej wyjątkowej, najkrótszej w roku nocy 😃

Warto spędzić ją w otoczeniu natury, jeśli jest taka możliwość i czerpać tego dnia ile tylko się da energii ze słońca.

W książce znajduje się bardzo wiele ciekawostek, które mogą spodobać się tym, którzy dopiero zaczynają poszukiwanie wiedzy o tym święcie jak i chcą sobie ją tylko poszerzyć.

Dla początkujących osób, które chcą zgłębić tego typu praktyki znajdzie się tu mnóstwo inspiracji, więc warto wtedy szczególnie rozważyć lekturę tej książeczki 😁

Mi się szalenie podoba pomysł na tę serię i już wyczekuję kolejnej książki, dotyczącej sabatu, który będzie się odbywać w sierpniu 😃

Avatar użytkownika - lunkabookstagram
lunkabookstagram
Przeczytane:2023-05-04, Ocena: 5, Przeczytałam,

,,Żyj w zgodzie z Kołem Roku i w pełni korzystaj z tego, co daje ci natura."

Seria ,,Sabaty" w nowym wydaniu? A i owszem. Wydawnictwo Kobiece podjęło się nowego wydania popularnej serii, za co będą wdzięczne wszystkie okładkowe sroki. [współpraca reklamowa z @wydawnictwo.kobiece]

Czym więc jest seria? Na chwilę obecną są to najbardziej prawilne i jedyne pozycje, które całościowo opisują poszczególne pogańskie święta, głównie opierając się na wicca, mimo tego, że starają się opisywać podejście czy genezę świąt w poszczególnych grupach, takich jak np. Celtowie, Barbarzyńcy, neopoganie, wiccanie czy druidzi.

Każda pozycja na początku ma to samo wprowadzenie, mówiące o Kole Roku i stosunku neopogan do niego. Z reguły strony średnio podoba mi się takie powielanie informacji, aczkolwiek jest ono samo w sobie krótkie (ma około dziesięciu stron), a i osoby, które mają już te informacje przyswojone z innych tomów, mogą pominąć fragment książki. Plusem tego właśnie wprowadzenia, które pojawia się na początku każdego tomu, jest to, że książki można czytać niezależnie od siebie - można zacząć od któregokolwiek z sabatów, a nie pominie się tych ważnych, podstawowych informacji. Zabieg ten finalnie oceniłabym na plus.

Po wprowadzeniu przechodzimy przez poszczególne etapy w każdym ze świąt, zaczynając od starych praktyk przez nowe praktyki, zaklęcia i wróżby, receptury i rękodzieło, modlitwy i wezwania, rytuały świąteczne, aż po pojęcia związane z danym sabatem, któremu książka jest poświęcona. Otrzymujemy także wytypowane polecane lektury, do których można zajrzeć i uzupełnić swoją wiedzę.

Jeśli zaś chodzi konkretnie o recenzowany aktualnie tom... ,,Litha. Rytuały, przepisy i zaklęcia na przesilenie letnie" to książka autorstwa Deborah Blake, w której opisany jest sabat Litha, nazywany również Przesileniem Letnim, Nocą Świętojańską i Nocą Kupały. Jest to święto ognia, słońca, szczodrości ziemi. Litha ma miejsce 20-21 czerwca.

Zawsze czekamy na jakiś dobry moment na wprowadzenie zmian, szukamy punktu zaczepienia. Dlaczego nie zagłębić się w to wszystko bardziej i nie spróbować żyć w zgodzie z naturą? Litha to najlepszy moment na odprawienie rytuałów związanych z miłością, płodnością i dobrobytem. Jest to również czas praktykowania zielonej magii. Wznieśmy prośby o dobrobyt, niech wszechświat nas usłyszy!

Książka ma charakter zarówno teoretyczny, jak i praktyczny. Dowiadujemy się, jak dawniej obchodzono święto Litha i jak celebruje się je w czasach teraźniejszych, jaki związek ma Litha z innymi świętami. Otrzymujemy również wiele ciekawostek, rytuałów i zabiegów magicznych, pozwalających nam na rozbudzenie w sobie wszystkiego, co najlepsze. W książce pojawiają się przykładowo: medytacje miłości, modlitwy o energię i uzdrowienie, modlitwy o inwencję twórczą i miłość.

Moim faworytem zawsze są wątki kulinarne w takich pozycjach. W książce znajdziemy letnie przepisy i receptury kulinarne związane ze świętem Litha oraz pomysły na letnie projekty, które pozwolą wyrazić siebie i uwolnić swoje emocje. Autorka podaje nam przepisy na letnie potrawy i przekąski, np. na sałatkę letniej obfitości, pieczywo bogów, zupy owocowe i wakacyjne wino! Dodatkowo dla fanów rękodzieła znajdą się różne inspiracje, pozwalające uwolnić swoją twórczość.

W książce opisane zostały rytuały świąteczne zarówno dla osób, które praktykują w pojedynkę, jak i dla kowenu czy innej większej grupy. Na samym końcu książki pojawia się zbiór pojęć związanych z Lithą - spis powiązanych motywów, działań, bóstw, kolorów, ziół, kwiatów i drzew, zwierząt, kryształów, stworzeń magicznych i symboli, co pozwala uporządkować swoją wiedzę.

Moim zdaniem, dla współczesnej wiedźmy, która pragnie praktykować czarostwo, jest to pozycja must have. Seria ,,Sabaty" jest trochę jak lektura obowiązkowa w szkole.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu.

Litha. Rytuały, przepisy i zaklęcia na przesilenie letnie
Deborah Blake0
Okładka ksiązki - Litha. Rytuały, przepisy i zaklęcia na przesilenie letnie

Sabat Litha obchodzony w najkrótszą noc roku - noc przesilenia letniego - to czas, gdy świętujemy zwycięstwo światła nad ciemnością oraz początek lata...

Współczesna czarownica
Deborah Blake0
Okładka ksiązki - Współczesna czarownica

Choć może się wydawać, że bycie czarownicą wiąże się z odprawianiem skomplikowanych rytuałów i przygotowywaniem wymyślnych mikstur, tak naprawdę sekret...

Mój brat Feliks
Regina Golińska-Barancewicz