Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2015-05-06
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 416
"Listy niezapomniane" to wyjątkowa publikacja opracowana przez Shauna Ushera i zawierająca ponad 100 najciekawszych listów w historii ludzkości.
Od dziecka wpajają nam, że nie powinno się czytać cudzej korespondencji. Bo tak nie wypada, bo to naruszenie godności osobistej człowieka i złamanie prawa, w przypadku gdy otwieramy list nieskierowany do nas. Ale jest pewien wyjątek, który pozwala na tego typu praktyki. Mowa o książkowej publikacji listów znanych osób - czego dobrym przykładem są "Listy niezapomniane".
"Listy niezapomniane" to niezwykła publikacja opracowana przez Shauna Ushera i zawierająca ciekawą korespondencję m.in. sławnych ludzi, morderców i postaci historycznych. Każdy z listów jest jedyny i niepowtarzalny, mówi wiele o nadawcy, jak i odbiorcy oraz o czasach, w których żyła dana osoba. Stanowi zabytek kultury i zawiera w sobie kawałek historii.
Listy są bardzo różnorodne tematycznie, pisane wielorakimi stylami i odmiennym językiem, który przecież ewoluował na przestrzeni wieków. Trzeba przyznać, że tłumacz miał nie lada wyzwanie, gdyż musiał się wcielić w wiele różnych ról, o czym wspomina we wstępie: Podczas pracy nad tą książką byłem więc dzieckiem i starcem, kobietą i mężczyzną, prezydentem, niewolnikiem i samobójcą. Byłem Dostojewskim, Einsteinem, królową Elżbietą, Elvisem Presleyem i żoną Churchilla. Niektóre przebrania wydawały się leżeć na mnie dobrze, inne nie pasowały, uwierały, zwisały luźno lub piły pod pachami. Musiałem przecież mówić gwarą, wierszem, staropolszczyzną i fachowymi żargonami; robiłem błędy ortograficzne, przeklinałem, przesadzałem, powtarzałem się, wygłupiałem, bełkotałem i łamałem językowe kalambury. Każdego ranka zasiadałem z obawą, że w którymś z tych kolejnych przebrań po prostu się uduszę.
Niektóre listy są przejmujące, inne zabawne, jedne poważne, inne należy brać z przymrużeniem oka. Jednak łączy je jedno - są świadectwem swoich czasów, dzięki nim można wniknąć do innego świata. Na kartach książki przewijają się takie postaci, jak m.in.: Maria Stuart, Leonardo da Vinci, Fidel Castro, Mario Puzo, Karol Dickens i Mahatm Gandhi. W dodatku, skłaniają do refleksji na temat zaniku tak pięknej sztuki, jaką było pisanie listów. Dziś już mało kto pisze tradycyjne listy. Teraz świat zalewają maile i smsy. Kiedyś z niecierpliwością otwierało się skrzynkę na listy, dziś są w niej głównie faktury do zapłacenia i ulotki reklamowe.
Tymczasem w publikacji Shauna Ushera króluje tradycyjna korespondencja - starodawna i ta bardziej nowoczesna. Niektóre z nich są wstrząsające - np. list Kuby Rozpruwacza do George'a Luska z częścią nerki swojej ofiary; inne wyjątkowe - np. list Królowej Elżbiety II do prezydenta Eisenhowera z przepisem na babeczki; jeszcze inne pełne empatii - np. list Francisa Carra-Gomma do redaktora "The Times" w sprawie człowieka słonia; a jeszcze inne wzruszające i romantyczne - np. list Richarda Feynmana do Arline Feynman, swojej przedwcześnie zmarłej żony.
"Listy niezapomniane" to wyjątkowa książka, od której nie sposób się oderwać. Dużym walorem są fotografie owych listów oraz niektórych adresatów lub nadawców. Dzięki temu listy stają się nam bliższe. Trzeba przyznać, że Shaun Usher miał doskonały pomysł na zebranie owych listów i udostępnienie ich większemu gronu odbiorców. Polecam tę lekturę każdemu bez wyjątku.
To zbiór 126 listów, które zostały wybrane przez Shauna Ushera z jego kolekcji. Jak chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat to zerknijcie na jego bloga - www.lettersofnote.com. Popularność mierzona ponad 70 milionami odwiedzin bloga podsunęła autorowi pomysł wydania części swych zbiorów w formie papierowej. Jak można przeczytać na jego blogu niedługo ukaże się kontynuacja Listów niezapomnianych...
Hmm. Zaczęłam się zastanawiać co też tak ciekawego mogą zawierać te listy, że tak wiele osób odwiedzało bloga autora. Kim są ich nadawcy? Tak. Oczywiście do wersji papierowej wybrano raczej znane, często kontrowersyjne osoby. Nie ma co ukrywać, że gdyby były to tylko listy pisane przez zwykłych, szarych ludzi niewielu chciało by poznać. Zatem znalazłam tu korespondencję Virginii Woolf, Królowej Elżbiety II, Gandhiego, Winstona Churchilla, Leonardo da Vinci, Elvisa Presleya, Fidela Castro, Fiodora Dostojewskiego, Karola Darwina, Alberta Einsteina, Johna F. Kennedy’ego, Charlesa Dickensa, Kurta Vonneguta i wielu innych... Dodano tu także listy pisane przez zwykłych obywateli...
Mile zaskoczyło mnie wiele zamieszczonych tu reprodukcji oryginalnych rękopisów. Nieraz z powodu braku możliwości załączenia w/w Usher dodawał fotografie autorów listów. Czasami, gdy korespondujący nie byli wystarczająco sławni, aby zostali rozpoznani przez czytelników ze zdjęcia autor zamieszczał przykładowo obraz Ziemi widziany z przestrzeni kosmicznej, kojarzący się z listem od dyrektora naukowego Centrum Lotów Kosmicznych NASA do zakonnicy mieszkającej w Zambii w kwestii wyjaśnienia powodów przeznaczenia miliardów dolarów na podróże kosmiczne. Trzeba podkreślić także, że treściom listów towarzyszą krótkie opisy wprowadzające czytelnika w sytuację poprzedzającą ich napisanie. Okazało się to bardzo pomocne w sytuacji, gdy nie orientowałam się w warunkach w jakich powstawała korespondencja.
Zaletą tego zbioru jest także fakt, że nie trzeba go czytać od początku do końca za jednym razem. Wystarczyło otworzyć gdziekolwiek i znajdywałam "coś" intrygującego. Każdy z tych listów daje wgląd w umysł autora. Często to także swego rodzaju kapsuła czasu. Całość sprawia wrażenie spojrzenia zza kulis. To także dowód sztuki kaligrafii, która powoli zanika we współczesnym świecie. Słowa pochwały należą się również tłumaczowi. Dzięki jego ciężkiej pracy mogłam poznać jakie błędy ortograficzne / gramatyczne popełniali autorzy listów czy też jakim stylem wypowiedzi się posługiwali. Tak. Bez wątpienia ta korespondencja zasługuje "na szersze grono odbiorców".
Zbiór wzruszających, zabawnych i przerażających listów napisanych przez znane osobowości lub skierowane do nich. Polecam.
Wzbogacony o liczne fotografie zbiór najsłynniejszych, wzruszających przemów - tych sprzed kilku wieków i tych współczesnych. Przemów wygłoszonych i...
Korespondencja godna szerszego grona odbiorców Drugi tom Listów niezapomnianych to kolejny bogaty i inspirujący zbiór korespondencji, który przypomina...
Przeczytane:2016-02-10, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki,