Lenin

Ocena: 5 (1 głosów)
Inne wydania:

W ślad za narodzinami idei, która pochłonęła miliony ofiar...

Lenin Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego - jedna z pierwszych polskich powieści biograficznych - ma wiele odsłon. To historia życia człowieka, który sam siebie przygotował do roli przywódcy tłumu i realizacji okrutnego celu. Opowieść o wodzu potrafiącym manipulować zarówno swoimi bezkrytycznymi zwolennikami, jak i najbardziej zagorzałymi przeciwnikami. To także relacja z działań tyrana przedkładającego rewolucję nad jakiekolwiek kompromisy polityczne. Narastająca fala ,,czerwonego terroru" dotykała zwykłych ludzi, którzy próbowali radzić sobie w obliczu spowodowanego rządami bolszewików upadku kraju, gdy bieda, ludzka niesprawiedliwość i bezprawie były jeszcze gorsze niż w najbardziej ponurych okresach caratu.

Przetłumaczony na wiele języków europejskich, przedrukowywany w najpoważniejszych czasopismach i odkłamujący powtarzane przez lata mity bestseller, który ,,odegrał znaczącą rolę w uświadomieniu całemu światu, kto i jak robił rewolucję październikową".

Informacje dodatkowe o Lenin:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2012-09-03
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788377850121
Liczba stron: 632

więcej

Kup książkę Lenin

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Lenin - opinie o książce

Avatar użytkownika - krasu
krasu
Przeczytane:2015-07-27, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2015,

 Ostatnimi czasy podczas mojej przygody z książką natrafiłem na interesującą pozycję pt. ,,Lenin", pióra Antoniego Ossendowskiego. Dzieło ma charakter powieści współczesnej, opartej na faktach historycznych. Autor ukazuje nam życie Włodzimierza Uljanowa nie w postaci suchych i nic nie znaczących dat, lecz jako człowieka z krwi i kości podobnego nam. Głównego bohatera poznajemy w wieku kilku lat i towarzyszymy mu podpatrując jego losy. Widzimy jak dorasta zdolny, rokujący wyśmienicie na przyszłość. Razem z nim przeżywamy rozpacz po powieszonym bracie, drogę Iljicza do dyktatury. Autor oprócz głównego wątku pokazuje nam postać Lenina przez pryzmat ludzich historii, na które miał ogromny wpływ. Książka napisana jest przystępnym językiem, zawierającym trochę archaizmów jak np: skamłać. Możemy znaleźć także cytaty z Pisma Świętego czy fragmenty pieśni rewolucyjnych. Bogaty zestaw słów, adekfatnych co do czasu i miejsca powoduje, że tekst czyta się przyjemniej, jest on bardziej przekonywujący i przy okazji można się czegoś nauczyć. O wielkim atucie tego dzieła stanowi fakt, iż Antoni pisał książkę na podstawie również własnych przeżyć. Autor musiał uciekać z Rosji po wybuchu rewolucji październikowej i jako zagorzały przeciwnik bolszewizmu podszedł do sprawy z chłodnym obiektywizmem, opisując upadek moralności, Kościoła, brutalne metody przesłuchań, brutalność agentów Czeki, losy ludzi po przejęciu władzy przez komunistów: arystokratycznej rodziny Bołdyrewów. Od strony historycznej również nie mam żadnych zastrzeżeń. Mnie osobiście do tej książki przekonał autentyzm wydarzeń i możliwość poznania rewolucji od podszewki, jak to wszystko wyglądało z perspektywy ludzi, żyjących w tamtym okresie. Mimo, że nie jest miłośnikem historii ciekawie było przenieść się w czasie i wyrobić sobie własne zdanie na temat Lenina. W jego postaci zaimponowała mi przebiegłość i sposób w jaki zwodził wszystkich za nos: najpierw władze carskie, potem zagranicznych delegatów i także członków własnej partii. Jednak w gruńcie rzeczy był on odpowiedzialny za straszliwe zbrodnie, za mocą których torował sobie drogę do władzy i budował nową rzeczywistość opartą na terrorze, strachu i nienawiści. Dzięki wprowadzeniu do książki rodziny Bołdyrewów autorowi udało się przedstawić porewolucyjne realia Rosji. Nierząd, chaos, szeżące się choroby, prostytucję młodzieżową, głód, kradzieże, kazirodztwo i wiele innych o których tylko można sobie wyobrazić.  Myślę, że takich książek potrzebujemy coraz więcej, by w przystępny sposób pokazywać zapomnianą i teraz często pogardzaną historię w innym świetle, by krzewić świadomość i patriotyzm i tępić ciemnotę i nieuctwo.

Link do opinii
Inne książki autora
Polesie
Antoni Ferdynand Ossendowski0
Okładka ksiązki - Polesie

Antoni Ferdynand Ossendowski, mistrz pióra, i Jan Bułhak, ojciec polskiej fotografii, dokonali rzeczy niezwykłej. Oczarowani Polesiem, obudzili jego zamilkły...

Przez kraj ludzi zwierząt i bogów
Antoni Ferdynand Ossendowski0
Okładka ksiązki - Przez kraj ludzi zwierząt i bogów

Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów jest zapisem przygód autora na Wschodzie w okresie, kiedy wraz z polsko-rosyjską grupą "białych" powziął zamiar...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy